Медеу м?з айдыны ашы? саба?
Қазақ тілі Сабақтың тақырыбы : « Медеу мұз айдыны» Сабақтың мақсаты : Білімділік . Жаңа тақырып туралы толық мәлімет беру.Оқушылардың оқу техникасын күшейту, аударма жұмыстарына көңіл бөлу.Жүйелі сөйлеуге, тақырыпты жүйелі баяндауға үйрету, төселдіру.Дамытушылық. Тапсырмалар жазу арқылы ойлау қабілеттерін дамыту.Оқушылардың тіл белсенділігін, жазу мәдениетін дамыту.Суретке қарап сөйлемдер құрату арқылы ой-өрістерін, есте сақтау қабілеттерін дамыту.Сөздерді меңгерту арқылы сөздік қорларын, тіл байлықтарын байыту.Тәрбиелік .Адал достыққа, шыдамды болуға, ел намысын қорғай білуге тәрбиелеу. Туған жеріне, Отанына деген сүйіспеншілік сезімдерін баулу.Сабақтың түрі : Жаңа сабақ.Әдіс-тәсілдер : Түсіндіру, сұрақ-жауап, әңгімелесу, тіл дамыту.Пәнаралық байланыс : Орыс тілі.
Сабақ барысы: I.Ұйымдастыру кезеңі1.Сәлемдесу.2.Оқушылардың сабаққа даярлықтарын тексеру.3.Оқушылардың көңілін сабаққа бейімдеу, ыңғайлау. Бүгін ауа райы қандай? Аптаның қай күні ? ҚР астанасы қай қала ? ҚР астанасы қандай? Сендерге біздің Астана ұнайды ма? II.Өткен сабақты қайталау:1.Үй тапсырмасын тексеру, сұрау.2.Оқушылардың өткен сабақты қаншалықты меңгергенін, түсінгенін, байқау, анықтау.3.Оқушының сөйлеу қабілетін, сөйлеу тілін, сөздік қорын байқау.4.Неге көңіл аудару қажеттігін анықтау, ескеру.5.Өткен тақырыптағы сөздіктерге мысалдар келтіру.6.Диалогты жаттау. Диалогты жатқа сұрап шығу.7.Сұрақ-жауап арқылы өткен сабақты қорыту. Меймандос деген кім? Жолаушы деген кім?Көмекші есім дегеніміз не?Сенің үйіңе меймандос келсе, сен не істейсің?III.Жаңа түсінікті қалыптастыру.1. - Балалар, біз сендермен бүгінгі сабақта « Медеу мұз айдыны » деген тақырыпты өтеміз.2. Жаңа тақырып туралы кіріспе сөз.3. Жаңа сөздерді тақтаға жазып қою, таныстыру, айтқызу.Есте сақтауларын қадағалау.Іле Алатауы- Заилийский АлатауДүниежүзі –весь мирмұз айдыны –ледовый катоккөлемі- размер,площадькөрермен- зрительтынбай – безпрерывноәйгілі – знаменитыйайдын – катокқойнауында – в ложбинекөрікті – красивыйжуық- околозулайды – мчатсякешен – комплексшаңырақ көтерді - открылся4. Сөздіктерді мұғалім оқиды.5. Мұғалімнің артынан қайталап оқу.6. Оқушылардың өздері оқиды. 7. Сөздіктерге сөз тіркесін, сөйлем құрастырыңдар.Әйгілі айдын, көрікті айдын, жаңа айдын шаңырақ көтерді. - Ал, енді балалар, сөздік барығыңа түсінікті болса, сөздік дәптерлеріңе сөздіктерді жазып алыңдар.8.Оқушыларға жаңа тақырып туралы сұрақтар қою, сұрақтарға оқушылардың өздері жауап береді. Мұз айдынына кім барған? Мұз айдынында адамдар не істейді? «Медеу» мұз айдыны қайда орналасқан?Оқулықпен жұмыс.1-тапсырма. Мәтінді оқып, әңгімелеңдер.Мәтіннен жаңа сөздерді табыңдар?Мәтінді бірінші мұғалім оқиды.Екінші рет оқығанда мәтіннің аудармасын айту.Үшінші рет мәтінді оқығанда қиын сөздерді тақтаға жазу, қайталау.Мәтінді мәнерлеп бір оқушыға оқыту.Мәтінге өзара сұрақтар қою, сұрақтарға жауап беру.Мәтіннің түсінігін айту.IV.Жаңа сабақты бекіту. 3- тапсырма. Сандардың орнына төмендегі керекті көмекші есімдердің тиістісін қойып, жазыңдар.4- тапсырма. Жаңылтпашты жазыңдар, оқыңдар. V Сабақты қорыту.Сабақты оқушылардың өздеріне қорытынды жасату, сөйлету, дағдыландыру, қалыптастыру. Сөйлеу тілін дамытуға бейімдеу, сөйлей білуге үйрете отырып, дағдыға айналдыру.Жаңа сөздерді қайталату.Түсінбегендерін сұрату.VI.Үй тапсырмасын беруДиалогты толықтырып жазыңдар.
VII.Бағалау.Әр оқушының алған бағасын талдай отыра, кім не себепті қанша алды, қалай алғанын түсіндіру.Оқушының күдігін сейілту, мүмкіндігін айту.