Саба? жоспары: Те?деуді шешу
Сабақтың тақырыбы: Теңдеуді шешу
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Математика сабағында алған білімдерін тереңдету. Математика пәніне қызығушылығын арттыру.
Дамытушылық: Есептерді құрастыру және шығаруды пысықтау, қарапайым әріпті өрнектің мәнін табуға және теңдеуді шешуге машықтандыру. Оқушының логикалық ойлау қабілеттерін дамыту.
Тәрбиелік: Оқушылары шапшаңдыққа, ұйымшылдыққа, ептілікке, ізденімпаздыққа тәрбиелеу. алғырлыққа, тез шешім қабылдауға үйрету.
Көрнекілігі: Интерактивті тақта, оқулық, үлестірмелер, геометриялық фигуралар, суреттер.
Сабақтың әдіс-тәсілдері: түсіндіру, талдау, сұрақ-жауап, сто.
Сабақтың барысы:
Мотивациялық-бағдарлау кезеңі
Психологиялық дайындық.
Кел балалар, келіңдер,
Математиканы көріңдер.
Кәне, қарап шығыңдар,
Білім барда оқу бар.
Топпен жұмыс істеуге дайындық
Топқа бөліну
Топ ережесімен таныстыру.
1-топ: «Білімділер»2-топ: «Ойшылдар»
3-топ: «Тапқырлар»3-топ: «Алғырлар»
Үй тапсырмасын тексеру
Білу
Өткен материалдар бойынша білімдерін тексеру
Сұрақ – жауап әдісі ауызша
Сұрақтар
Қосудың компонентін ата
Азайтудың компонентін ата
Қосуды қай амалмен тексереді?
Азайтуды қай амалмен тексереді?
Қосудың қасиетін ата, ережесін айт.
А) Қосудың ауыстырымдылық қасиеті қосылғыштың орны ауысқанымен мәні өзгермейді.
а + b ═ b + а 2 + 3 ═ 3 + 2
Ә) Қосудың терімділік қасиеті – екі санның қосындысына үшінші санды қосу үшін, бірінші
санға, екінші және үшінші санның қосындысының мәнін қосуға болады.
а + b + с ═ а + (b + с)(а + с) + b
3 + 2 + 4 ═ 3 + (2 + 4) (3 + 4) + 2
Б) Өрнек нешеге бөлінеді? Қандай?
Жаңа сабақ (ой қозғау)
Математикалық диктант
Т.→ 48-ге 2-ні арттыру
Е. →90-нан 30-ы азайту
Ң. →60-пен 7-ң қоысындысын тап
Д. →40-тан 5 санының айырмасын тап
Е. →100-ден 50-і кеміту
У. →70 пен 6 қосындысы
Ш. →Азайғыш 35, азайтқыш 20 айырмасының мәні қанша?
Ы. →18-ге 2-і қосу
Ғ. →82-ден 20-ы азайту
А. →3 пен 30-дың қосындысы 10.х-ты тап.
Р. →Х пен –ң айырмасының мәні 10. С неге тең?
У. →13 пен С-ң айырмасының мәні 10. С неге тең?
Сұрақ-жауап
Теңдеу деген не?
Теңдеу дегеніміз құрамына енетін әріптің мәнін табу керек болатын теңдік.
Теңдеудің шешуі деген не?
Теңдеудің шешуі деген бұл – белгісіз санның мәні. Оны теңдеудің түбірі деп атайды.
Дәптермен жұмысІІІ-қолдану
№1.
5 – 3 = 2 2 + 3 = 5
№2
57 – x = 7
x = 57 – 7
x = 50
57 – 50 = 7
7 = 7
№3
64 – x = 4 81 – x = 8045 – x = 40
Сергіту сәті:
Көжегім тұршы,
Беті қолыңды жушы,
Айнаға қарашы,
Шашыңды тарашы,
Мектебіңе баршы,
Кілең бестік алшы.
Мағынаны тану. Оқулықпен жұмыс.
Есеп және оның құрамды бөліктері жайлы мәлімет беру. Есепті шығару үшін есеп мағынасына байланысты амал таңдау қажеттілігін қарастыру.
Суреттер арқылы есеп құрастыру.
Сұрақ қоя отырып есептің сұрағын, шешуін, жауабын айтуға көмектесу.
№4 оқы.
Бұл есеп. Есепті шығару үшін оның шартын, сұрағын анықтау керек.
Есепте не туралы айтылған?
Не белгілі? Не белгісіз? Нені табу керек? Қандай амалмен шығарылады?
Шарты: Сұрағы: Шешуі: Жауабы:
№6. Ауызша орындалады.
Ойын: Сандардан есеп құрастыру
2-топ:102-топ: 9.3-топ: 8.4-топ: 7.
4 топқа тапсырма: 1,2,3,4,5 сандарын пайдаланып, тігінен де, көлденеңінен де орналастырғанда 1-топ:10, 2-топ: 9, 3-топ: 8, 4-топ: 7. шығару екенін тапсыру.
Бұл санды екі рет пайдалануға болмайды.
4652010302895031635703035300176339529718004692653003550 1-топ 10 2-топ 93-топ 8 4-топ 7
316420527241504552952654300494220524384004648200259080043688002444750345122524130002877303240488020510502336800176085524130001483995240665018097524447507715252410040
3166110158115046475651624120176386712855104537141551910
№7. Үлестірмелі қағаз. Карточкамен жұмыс.
9 + 8 = 17 – 8 =
13 + 8 = 27 – 8 =
29 + 8 = 37 – 8 =
38 + 8 = 47 – 8 =
49 + 8 = 57 – 8 =
59 + 8 =67 – 8 =
69 + 8 = 77 – 8 =
79 + 8 =87 – 8 =
Логикалық жаттығулар 4-топқа логикалық есеп жасыру.
І-топ «Білімділер»
Табақта 17 өрік
Қолыңда 5 өрік
Қосқанда барлығын
Болады неше өрік? (22)
ІІ-топ «Ойшылдар»
6 алманың 2-еуін
Досың сұрап алады.
Айтшы сонда нешеуі
Өз қолыңда қалады? (4)
ІІІ-топ «Тапқырлар»
Он бір түйе, бес жылқы
Екі сиыр, бір ешкі
Екі қоян, үш түлкі
Болды сонда нешеуі (24)
ІV-топ «Алғырлар»
Түйе, бота маң басқан
Төрт аяғын тең басқан
Шұнақ құлақ 5 ешкі
Төрт қозылы екі қой
Бәрі нешеу айта ғой? (17)
Геометриялық фигураларымен сурет құрастыру.
5230495231140465645523177529229055080018281654000594551593345-1143040005
Кел, ойнайық! «Аққалаға қалпақ кигіз»
2061210212090100
00100
117983021209033
0033
311150021209035
0035
396635421209078
0078
25 Ж Ы Л
Рефлексия
Не білдік?
Не үйрендік?
Бағалау
Оқушыларды бағалау
Үйге тапсырма: №5, 106-бет
Сабақтың тақырыбы: Теңдеуді шешу
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Математика сабағында алған білімдерін тереңдету. Математика пәніне қызығушылығын арттыру.
Дамытушылық: Есептерді құрастыру және шығаруды пысықтау, қарапайым әріпті өрнектің мәнін табуға және теңдеуді шешуге машықтандыру. Оқушының логикалық ойлау қабілеттерін дамыту.
Тәрбиелік: Оқушылары шапшаңдыққа, ұйымшылдыққа, ептілікке, ізденімпаздыққа тәрбиелеу. алғырлыққа, тез шешім қабылдауға үйрету.
Көрнекілігі: Интерактивті тақта, оқулық, үлестірмелер, грамоталық фигуралар, суреттер.
Сабақтың әдіс-тәсілдері: түсіндіру, талдау, сұрақ-жауап, сто.
Сабақтың барысы:
Мотивациялық-бағдарлау кезеңі
Психологиялық дайындық.
Кел балалар, келіңдер,
Математиканы көріңдер.
Кәне, қарап шығыңдар,
Білім барда оқу бар.
4 топқа тапсырма: 1,2,3,4,5 сандарын пайдаланып, тігінен де, көлденеңінен де орналастырғанда 1-топ:10, 2-топ: 9, 3-топ: 8, шығару екенін тапсыру.Бұл санды екі рет пайдалануға болмайды.
46520103028950316357030353001763395297180046926530035501-топ 2-топ3-топ 4-топ
316420527241504552952654300494220524384004648200259080043688002444750345122524130002877303240488020510502336800176085524130001483995240665018097524447507715252410040
3166110158115046475651624120176386712855104537141551910
Топпен жұмыс істеуге дайындық
Топқа бөліну
Топ ережесімен таныстыру.
1-топ: «Білімділер»2-топ: «Ойшылдар»
3-топ: «Тапқырлар»3-топ: «Алғырлар»
Үй тапсырмасын тексеру
Білу
Өткен материалдар бойынша білімдерін тексеру
Сұрақ – жауап әдісі ауызша
Жаңа сабақ (ой қозғау)
Математикалық диктант
Т. 48-ге 2-ні арттыру
Е. 90-нан 30-ы азайту
Ң. 60-пен 7-ң қоысындысын тап
Д. 40-тан 5 санының айырмасын тап
Е. 100-ден 50-і кеміту
У. 70 пен 6 қосындысы
Ш. Азайғыш 35, азайтқыш 20 айырмасының мәні қанша?
Ы. 18-ге 2-і қосу
Ғ. 82-ден 20-ы азайту
А. 3 пен 30-дың қосындысы 10.х-ты тап.
Р. Х пен –ң айырмасының мәні 10. С неге тең?
У. 13 пен С-ң айырмасының мәні 10. С неге тең?
Сұрақ-жауап
Теңдеу деген не?
Теңдеу дегеніміз құрамына енетін әріптің мәнін табу керек болатын теңдік.
Теңдеудің шешуі деген не?
Теңдеудің шешуі деген бұл – белгісіз санның мәні. Оны теңдеудің түбірі деп атайды.
Дәптермен жұмыс.
№1. ІІІ-қолдану
5 – 3 = 2 2 + 3 = 5
/№2
57 – x = 7
x = 57 – 7
x = 50
57 – 50 = 7
7 = 7
№3
64 – x = 4 81 – x = 8045 – x = 40
X = 64 – 4x = 81 – 80 x = 45 – 40
X = 60x = 1 x = 5
64 – 60 = 481 – 1 = 8045 – 5 = 40
4 = 4 80 = 8040 = 40
Сергіту сәті:
Оқулықпен жұмыс
Мағынаны тану
Жазу.
№4 Оқы
Бір оқушыға есепті оқыту.
Шарты:
Жауабы:
№6. Ауызша орындалады.
Ойын: сандардан есеп құрастыру
2-топ:102-топ: 9.3-топ: 8.4-топ: 7.
№7. Үлестірмелі қағаз.
Карточкамен жұмыс.
Логикалық жаттығулар
4-топқа логикалық есеп жасыру.
Геометриялық фигураларын суреттерді құрастыру
424937625247928139802524791708194252479464185199316
64604901149350059715401149350
Кел ойнайық!
Аққалаға қалпақ кигізу
Рефлексиялық – бағалау кезеңі
ІV – бағалау
Рефлексия
– Не білдік?
Не үйрендік?
Оқушылар өз ойын айтады.
Бағалау
Жазу.
Үйге тапсырма: №5 106-бет.
9 + 8 = 17 – 8 =
13 + 8 = 27 – 8 =
29 + 8 = 37 – 8 =
38 + 8 = 47 – 8 =
49 + 8 = 57 – 8 =
59 + 8 =67 – 8 =
69 + 8 = 77 – 8 =
79 + 8 =87 – 8 =