Кіші ж?зді? Ресей протекторатын ?абылдауы
Кіші жүздің Ресей протекторатын қабылдауы
Үсенқұлова С.Е., № 29 Александр Герцен орта мектебі
Жамбыл облысы, Жуалы ауданы, Б.Момышұлы ауылы
Қазақстан тарихы 10 сынып
Күні, уақыты Сілтемелер Қазақстан тарихы оқулығы Алматы: Мектеп баспасы 2014жыл. 289-294беттер. Ә.Төлеубаев, Ж.Қасымбаев, М.Қойгелдиев. ІІІ деңгей Мұғалімдерге арналған нұсқаулық. Интербелсенді әдістемені ЖОО-да қолдану мәселелері Оқу құралы Алматы 2013ж А.Әлімов
Мақсаты: Қазақстанның Ресейге қосылуының барысы туралы түсіндіріп, оқушылардың білімдерін кеңейту
Күтілетін нәтиже: А.И.Тевкелев елшілігінің барысы мен нәтижелері, Қазақстанды отарлау мақсатында патша үкіметінің жүргізген шаралары, Ресейге қосылу барысындағы қазақ билеуші топтарындағы екі түрлі көзқарастар орын алғандығы туралы мәлімет алып, білімдері кеңейеді.Өз бетімен жұмыс жасай отырып практикалық тапсырмаларды орындау барысында қолдана алу дағдысы қалыптасады.
Қамтылған модуль АКТ (ақпараттық коммуникативтік технология), СТО (сын тұрғысынан ойлау), ОЖЕ (оқушылардың жас ерекшеліктері), ТжДОЖ (талантты және дарынды оқушылармен жұмыс). ОБжК (оқытуды басқару және көшбасшылық), ОҮБжОБ (оқыту үшін басқару және оқытуды бағалау), ДО (диалогтық оқыту)
Тақырыпты ашуға байланысты әдіс-әсілдер. Топтық жұмыс, жеке жұмыс әдісі. «SWOT» талдау, ментальді карта, «түртіп алу стратегиясы»
Құрал-жабдықтары Оқулық , интерактивті тақта, стикерлер, кесте, карта, постер, маркер, АКТ.
Сабақтың түрі: Жаңа материалды меңгерту.
Қызығушылықты ояту
Мұғалім әрекеті
3 мин Оқушы әрекеті Оқыту үшін бағалау
Білу. 12мин «Мен сені сыйлаймын, өйткені ...»
Сыныпта психологиялық ахуал қалыптастыру.
Суреттерді алу арқылы топқа бөлу.
Өткен тақырыпты «Сыйқырлы қауырсын»
әдісі арқылы сұраймын.
3 топқа бағалау үшін бағалау парағы беріледі
Әбілхайыр хан
туралы бейнетаспа көрсетіледі.
Видео ролик бойынша оқушыларға сұрақ қойылады:
-Балалар бейнетаспадан қандай мәлімет алдыңыздар?
Оқушылар жаңа тақырып бойынша 3сұрақтан құрату. Оқушылар алған Билердің суреттерін алу арқылы топқа бөлініп отырады
І топ – Ұлы Жүз
ІІ топ –Орта Жүз
ІІІ топ- Кіші Жүз
«Алтын ереже» еске салынады.
Қауырсынды бір оқушыға ұстатып,
үй тапсырмасының тақырыбын сұраймын. Ол оқушы жауап беріп, келесі оқушыға өткен тақырып бойынша сұрақ қойып береді.
Өткен тақырып бойынша алған білімдері анықталады.
Оқушылардың пікірлері тыңдалады
бейнетаспадан көрген көрсетілім бойынша білгендерін ортаға салады.
Оқушылар жаңа тақырыпқа байланысты дәптерлеріне сұрақ жазады Түсіну 5 мин Мағынаны тану. Мәтінмен жұмыс «Түртіп алу» стратегиясы Оқушылар мәтінмен жұмыс жасайды
Тақырып бойынша негізгі ұғымдарды дәптерлеріне жазып алады. Қолдану 4 мин
Сұрақ-жауап Деңгейлік тапсырмалар
Әбілқайыр үш жүздің ханы болғысы келді, бірақ бола алмады. Не себепті?
Ресейге қосылу мәселесіндегі қазақ билеуші топтарындағы екі түрлі көз-қарастардың мазмұның түсіндіріңдер.
Барақ сұлтан Әбілқайыр ханды не үшін өлтірді?
Қазақстанды отарлау мақсатында патша үкіметі қандай шаралар жүргізді?
Әбілқайырдың үш жүзбен келіспей, Кіші жүзді Ресей қол астына кіргізуінде қандай мақсат болған еді? Бас
бармақ
Талдау 10 мин «SWOT» әдісі
«SWOT» әдісі бойынша талдайды
Әр топ бір бірінің жұмысын кезекпен толықтырып шығады
Өз командасын топтың оқушылары қорғайды
Сергіту сәті 2 мин Екі жұлдыз бір тілек
Жинақтау 6 мин Ой толғау «Сәйкестендіру» кестесі
3 сұрақ бойынша жұмыс Интерактивті тақтамен жұмыс жасап оқиғалардың сәйкесін табады
жылы болған оқиғалар
1734ж Қазақстанға И.К.Кириллов бастаған экспедиция жіберілді.
1738ж Башқұрт халқының отаршылдыққа қарсы азаттық көтерілісі болды.
1742ж Жоңғар әскері Орта жүз жеріне басып кірді
1731ж Кіші жүздің 29 биі патша әкімшілігі дайындаған грамотаға қол қояды
1746ж Әбілхайыр хан И.И.Неплюевке сауда жөнінде ұсыныс жасайды.
1748ж Әбілхайыр Барақ сұлтанның қолынан қаза табады.
Оқушылар дәптерлеріне жазған сұрақтарына жауап жазады Бағалау 5 мин Әр топтын топ басшылары топ жұмысының бағалау кестесіне тоқталады Кіші жүздің Ресейге қосылуы туралы
сұрақтар құрап келу Кері байланыс
Кері әсер парағын толтырады
Бүгінгі сабақтан алған әсерім.
Ең қызығы не болды?
Не қиын болды?