разработка открытого урока по казахской литературе


Ақтөбе қаласы
№54 негізгі мектебі
Бижанова Рыскүл Базарбайқызы
қазақ тілі мен әдебиеті мұғалімі
С.тақырыбы: Шалкиіз жырау «Би Темірге бірінші толғау»
Сабақтың мақсаты: Білімділік: Шалкиіз Тіленшіұлының толғауларының басты тақырыптары, жырларының адамгершілік қасиеттерді насихаттауымен, ақыл-нақыл мен өсиет сөздерінің молдығымен ерекшеленетінін ұғындыру. Толғауының мазмұнын игерту.
Тәрбиелік: дүниедегі жақсылық атаулыға жақын жүруге, өз елін, жерін сүюге, еңбексүйгіштікке тәрбиелеу.
Дамытушылық: оқушылардың шығармашылықпен жұмыс істеуіне ықпал ету, танымдық көзқарасын қалыптастыру, өз бетімен зерттеу, ізденуге жетелеу.
Күтілетін нәтижелері: 1. Уақытты ұтымды пайдаланып, Шалкиіз толғауының мазмұнын өздері ашады.
2. Шалкиіз толғаулары арқылы пайда болған өз идеясын еркін жеткізуіне қолайлы жағдай жасалады.
3. Оқушы тақырыптан түйген негізгі ойына өзінше пайымдау жасайды.
Сабақтың типі: жаңа білім меңгерту
Сабақтың түрі: сын тұрғысынан ойлау
Әдістері: СТО әдістері
Пәнаралық байланыс: тарих, қазақ тілі
Көрнекіліктер: слайдтар, оқулық, парақшалар.
Сабақтың барысы: І Ұйымдастыру бөлімі
Психологиялық дайындық
ІІ. Үй тапсырмасына тоқталу
Қазтуған жырау шығармашылығы
ІІІ. Пысықтау кезеңі
«Жуан, жіңішке сұрақтар» әдісі
Жаңа сабақ
І. Қызығушылықты ояту «Ой қозғау» әдісі
Шалкиіз жырау кім? (өзіндік ізденіс)
ІІ. Мағынаны тану
«ДЖИКСО» әдісі
Жыраудың «Би Темірге бірінші толғау» жырын талдау
(оқушылар ойын толықтыру)
«Дана үкілер» әдісі
Жырдағы негізгі ойды бір сөйлеммен жазу.
Иллюстрациялық бейнелеу
Жырдың маңыздылығы
Пікір
«Екі жақты күнделік» әдісі
Шығармадан үзінді Өз пікірім
Мәтінмен жұмыс
Жырда кездесетін тіркес сөздер, болымсыз етістіктер, тіркестерді табу
Қорытындылау кезеңі
«Кубизм» әдісімен
Салыстырыңыз –
Зерттеңіз –
Қолданыңыз –
Қарсы шығыңыз –
Пікіріңіз –
Елестету –
ІІІ. Ой толғаныс Рефлексия кезеңі
НЕ білдім? НЕ білемін? Не білгім келеді?
Формативті бағалау кезеңі
Үй тапсырмасы: Шалкиіз жырларын жаттау, «Шалкиіз - адамгершілік туын көтерген жырау» тақырыбында ой толғау жазу.