Соціальні аспекти статевого дозрівання. Спілкування хлопців і дівчат. Принципи рівноправного спілкування.
Тема. Соціальні аспекти статевого дозрівання. Спілкування хлопців і дівчат. Принципи рівноправного спілкування.
Мета: ознайомити учнів з поняттями статі та гендера, важливістю рівноправного спілкування хлопців та дівчат; формувати вміння ефективного спілкування, користуватися правилом трьох «К»; виховувати почуття поваги, чуйності один до одного.
Обладнання: папір, стікери, олівці
Базові поняття та терміни: стать, гендер, дружба, комунікація, компроміс.
Тип уроку: тренінг.
Хід уроку
І. Організаційний момент
Зачитування казки
Казка про те, як троянда стала дорослою
На галявині серед ромашок, волошок і дзвіночків виросла незвичайна квітка: великий темно-червоний бутон на стеблі, покритому гострими шипами. Всі з нетерпінням чекали, коли ж він розпуститься, а квітка наче навмисне зволікала - мовляв, почекайте, ще налюбуєтесь.
І ось, раннім сонячним ранком, коли крихітні веселки ще грали в краплях роси, квітка почала обережно розкривати свої оксамитові пелюстки.
- Дивіться, дивіться, вона розпускається, - загомоніли квіти. - Яка граціозна! Як гарна! А який чудовий аромат!
Аромат був і справді дивним, і навіть ті рослини, які знаходилися досить далеко і знали про новеньку тільки з чуток, не могли не відчути появи нової квітки.
Відчувши це загальне захоплення, квітка неймовірно загордилася.
- Я - троянда, - гордливо представилася юна красуня і відразу ж зажадала до себе особливого ставлення. Коли вона прокидалася, все квіти повинні були говорити їй «доброго ранку» і щовечора бажати спокійної ночі. А вона брала все це як належне і жодного разу нікому не сказала нічого хорошого у відповідь. Але квіти були такі добрі, що робили це від щирого серця і не чекали ніякої подяки. Вони були дуже раді, що серед них з’явилась така красуня.
Навіть комахи і пташки з задоволенням виконували всі вимоги троянди. У спекотну погоду метелики мали обмахувати її своїми крильцями, а птахи - приносити в дзьобиках воду зі струмка, щоб напоїти її.
Невідомо, скільки б все це тривало, але одного разу на галявину прилетіла пташка-синичка. Вона чула багато розповідей про примхливу красуню і дуже хотіла поглянути на неї. Цілий день синичка спостерігала, як всі намагаються догодити троянді.
- Чому ви це робите? - Здивувалася вона.
- Та це ж вона ще зовсім дитина, - відповідали мешканці галявини.
Увечері, як і всі, синичка побажала троянді на добраніч.
- Нехай присниться тобі чарівний сон, - додала вона.
Але троянда вже поринала в дрімоту ...
Вона прокинулася в абсолютно незнайомому місці. Навколо тільки гола земля і спекотне сонце над нею. Ніхто не побажав їй доброго ранку, ніхто не захопився її красою, ніхто не похвалив її чудовий аромат. Ні птахи, що пролітали над нею, ні метелики, пурхали навколо, не звертали на неї уваги. Одна-однісінька, нікому не потрібна ... Сумні думки не залишали її.
Троянда раптом зрозуміла, що без мешканців галявини обійтися ніяк не може. І справа зовсім не в тому захопленні, яке вони щиро дарували їй. Без нього вона, напевно, зуміла б прожити. Але виявилося, що вона абсолютно не може обійтися без безлічі зовсім простих речей, які мешканці галявини кожен день робили для неї, а вона цього навіть не помічала. Соковита м'яка трава захищала її коріння від жаркого денного сонця і нічного холоду, дерева дарували їй рятівну тінь, а кущі захищали від поривів вітру, який, мабуть, цілком міг би і зламати її. А комахи, а птахи ...
"Але чому? - Вперше замислилася троянда. - Невже тільки через те, що я була так красива? Але чого коштує краса, якщо нікого порадувати? І хіба це моя заслуга, що я народилася такою гарною? Я ж нічого для цього не зробила. Мені просто пощастило. Я така красива і така дурна ».
І так їй стало соромно ...
- Ні, ні, я не хочу бути такою! Зовсім не хочу! Як би я хотіла все виправити! - Закричала вона і ... прокинулася від свого крику.
Так, це був тільки сон. Всього лише чарівний сон. Всі квіти ще спокійно спали, і троянда вперше уважно розглядала їх. Які вони всі, виявляється, красиві! Небесно-блакитна незабудка завжди з такою ніжністю ставилася до троянди, та й до всіх інших квітів. Ромашка - жовтий кружечок в оточенні білосніжних пелюсток - сонечко серед зеленої трави. Фіолетовий дзвіночок видавав найніжніші звуки, наспівуючи крізь сон мелодійну колискову пісеньку. А вона? Що гарного зробила вона для інших?
Поступово квіти почали прокидатися.
- Доброго ранку! - Вітала троянда кожну квітку.
Деякі з них так здивувалися, що навіть нічого не відповіли, а тільки радісно посміхнулися у відповідь.
А троянда мліла від задоволення і ставала все кращою. Нарешті вона зрозуміла, що, тільки радуючи інших, вона дійсно буде щаслива. Адже всі наші таланти і гідності даються нам в дар не для того, щоб ми ними пишалася, а для того, щоб, використовуючи їх, ми могли дарувати радість всім тим, хто нас оточує.
ІІ. Основна частина
Вправа «Знайомство»
Вчитель. – У кожного з вас є макет смайлика, розмалюйте або напишіть побажання тому хто сидить навпроти вас (учні сидять не у колі, а у два ряди). Це найменше, що ми можемо зараз зробити один для одного, подарувати добре слово чи посмішку.
А люди є, як сонечко привітні,Навколо випромінюють тепло.Вони душею щирі і тендітні,Вони, як в спеку, чисте джерело.
Є люди життєрадісні, гарячі,Кипить у них енергія в душі.Вони таку веселу мають вдачу,А ти їх осудити не спіши.
Є люди добрі, вміють співчуватиІ допоможуть, виручать з біди.Але при цьому будуть ще й мовчати,З людьми такими в світ за очі йди.
Є люди гарні, дуже симпатичні,Всього в них в міру: доброти й тепла.Вони веселі і реалістичні,Ніколи не тримають в серці зла.
Близькі є люди і по духу рідні.Без них, здається, й сонце б не зійшло.Вони, як те повітря, нам потрібні.Не уявляю, як без них було б?
З якими легко всім — це люди світлі.Вони в житті, мов рятівні вогні.І пелюсткові душі в них розквітлі.Близькі ці люди й дорогі мені.
Дотепні є, що не шукають слова,Воно у них завжди на язиці.На всі питання відповідь готова.Я їх люблю — дотепні люди ці!
Ще є розумні, ще — талановиті,Красиві, щедрі, сильні люди є.Ласкаві є і дуже працьовиті.У цьому світі кожному своє.
Є люди різні. Я їх зустрічала.Нема однакових, та в тім нема біди.А серед тих, що я ось тут назвала,Подумай трішки і себе знайди.
Бо є ще й інші, я про них не буду.На тих не хочу витрачать слова.То ж не згубися серед того людуІ не розтрать себе на них, бува. (Надія Красоткіна)
Учитель. Всі ми живемо в людському оточенні, поміж людей. А кожна людина — це індивідуальність, не схожа на інших ані зовні, ані своїм внутрішнім світом. Всі ми різні, та живемо разом, тому треба нам людей любити, іноді терпіти, але завжди поважати один одного, прислухатись до чужих думок.
Ми будемо з вами вчитися рівноправному, доброзичливому спілкуванню. Визначимо, що таке гендер та стать, правило трьох «К», поняття – комунікація, компроміс. (Оголошується тема уроку)
Вправа «Очікування»
Учитель пропонує написати свої очікування та прикріпити їх хлопців до малюнку хлопчика, дівчатка до малюнку дівчинки.
Як ви визначили: де хлопчик, а де дівчинка?
Вправа «Мозковий штурм»
Як би не було різних бантиків, чи було це зрозуміло?
Які є ознаки статі?
Інформаційне повідомлення вчителя
У засобах масової інформації дедалі частіше використовується слово гендер. «Ґендер означає соціальну стать, під якою розуміють соціокультурний конструкт, що приписує чоловікові та жінці не лише стиль одягу й поведінки (відповідно чоловічий і жіночий), а й певні, залежно від статі, психологічні якості, здібності та види діяльності, що відрізняються між собою»
1.Поняття «ґендер» вживається у кількох значеннях:
1) ґендер — це соціально рольова і культурна інтерпретація рис особистості та моделей поведінки чоловіка і жінки, на відміну від біологічної; 2) ґендер — це набуття соціальності індивідами, що народилися як біологічні носії жіночої або чоловічої статі; 3) ґендер — це політика рівних прав і можливостей чоловіків і жінок, а також діяльність щодо створення механізмів її реалізації .
Якщо узагальнити наведені визначення, то розгляд ґендеру як складної соціокультурної конструкції відмінності у ролях, поведінці, ментальних та емоціональних характеристиках між чоловіком і жінкою приводить до сприйняття цього феномена «як моделі соціальних відносин між жінками та чоловіками, яка не тільки характеризує їх спілкування і взаємодію у сім’ї, а й визначає їхні соціальні відносини в основних інституціях суспільства» , в тому числі і в органах внутрішніх справ.
Зміст ґендеру значною мірою визначається ціннісними домінантами в суспільстві та визнанням гідності і поваги до кожного індивіда. Це характеризує ціннісні орієнтації щодо реалізації соціальної ролі жінок і чоловіків та їх взаємовідносини.
Розуміння гендеру як культурного символу пов'язано з тим , що стать людини має не тільки соціальну , але й культурно - символічну інтерпретацію. Іншими словами , біологічна статева диференціація представлена і закріплена в культурі через символіку чоловічого або жіночого начала.
Вправа «Правила груп»
Повторення правил роботи груп
Робота в групах
1 група – порівняйте поняття – стать і гендер
2 група – гендерні стереотипи, наведіть приклади
3 група – чи є, у наведеної ситуації ознаки гендерної нерівності та гендерних стереотипів? Що порадити підліткам?
Хлопці не хочуть грати в шахи з дівчатами, вважаючи, що гра в шахи «не жіноча справа»
(Обговорення , звіти груп)
Вправа «Мозковий штурм»
Чи можуть дружити хлопці з дівчатами на рівноправних умовах?
Робота з підручником
Опрацювати с.83, правила трьох «К»
ІІІ. Узагальнення та закріплення набутих знань
Вправа «Допиши речення…»
«Дружба – це…»
Виконання ситуаційних завдань с.84
ІV. Підбиття підсумків уроку
Учитель. Коротка притча про дружбу: Запитав якось комар муху: - Чи є тут в околиці квіти? - Щодо кольорів нічого не знаю, - відповіла йому муха. - А ось консервних банок, гною, нечистот в канавах повнісінько. І муха почала перераховувати комару всі навколишні смітника, на яких йому неодмінно треба побувати. Полетів комар в зазначеному напрямку і зустрів по дорозі бджолу. Чи не бачила ти в околицях якогось смітника? - Запитав він у неї. - Смітник? Нечистоти? Ні, ніде не бачила, - здивувалася бджола. - Зате тут всюди так багато запашних квітів. І бджола детально розповіла, на який галявині ростуть лілії, а де зовсім недавно розпустилися гіацинти. Ось чому так важливо правильно вибирати собі друзів.
Якщо ваші очікування здійснилися розташуйте свої стікери так, щоб ми побачили єдність між дівчинкою та хлопчиком.
V. Домашнє завдання: опрацювати §16; кожна група створює буклет або газету про небезпечні звички.