Конспект уроку природознавства за темою Риби
Тема. Риби.
Мета: познайомити учнів із різноманітністю риб, особливостями будови; практично розпізнавати найпоширеніші риби за малюнком; розвивати пізнавальну активність учнів, спостережливість, увагу; виховувати почуття відповідальності і бережливого відношення до світу природи, розуміння своєї значимості у вирішення екологічної проблеми.
Обладнання: презентації до уроку «Подорож на батискафі», «А якщо пірнути в океан?», картки із зображенням риб, картки із загадками.
Тип уроку: комбінований
Хід уроку
І. Організація початку уроку
1. ПсихоформулаРозпочнемо урок
Часу не гаючи,
І радість ми пізнаємо,
Лиш труднощі долаючи.
2. Девіз уроку
Нехай не погасне бажання малят
Творити добро на планеті Земля.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
1. Підсумок фенологічних спостережень. (за допомогою презентації «Подорож на батискафі»)
– Яка зараз пора року?
– Який місяць?
– Яке число?
– Тепло чи холодно надворі?
– Який стан неба?
– Яка температура повітря?
– Чи були сьогодні протягом дня опади?
– Які зміни у природі відбулися?
2. Бесіда (за допомогою презентації «Подорож на батискафі»)
– Що вивчає природознавство?
– Що таке природа?
– Яка буває природа?
– Що відноситься до неживої природи?
– Що відноситься до живої природи?
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Вступне слово вчителя.
Саме дивовижне і прекрасне явище природи – це життя. Воно перетворило колись пустинну і сіру планету Земля на різнокольоровий і багатозвучний світ. Повсюди вирує життя: в пустелях, серед вічних снігів, на суші, в повітрі, у воді.
– А хто живе у воді?
У річці, у ставку, у морі
Живе і не відає горя.
Дзьоба нема та дзьобає із гачків
Мушок, жучків, черв'ячків. (Риба)
Риби живуть в озерах, ставках, в річках, морях і океанах, і навіть в акваріумах.
ІV. Оголошення теми і мети уроку та очікуваного результату.
– Я пропоную сьогодні нам всім відправитися в підводну експедицію. Згодні?
–А хто знає, що значить експедиція?
–А де ми можемо знайти точне лексичне значення слова?
Експедиція – це подорож з конкретним завданням.
– Як ви думаєте на чому можна подорожувати в підводне царство?
А відправимося ми в експедицію на підводному апараті – батискафі. А чи знаєте ви для чого призначений цей апарат? Він призначений для спостережень, досліджень на великій морській глибині.
Батискаф – маленький підводний човник.(показ зображення батискафа)
Перебуваючи на ньому, ви повинні дотримуватись правил:
1. Не шуміти.
2. Бути уважними.
3. Відповідати на поставлені запитання.
– Від чіткого виконання цих правил залежить успіх нашої експедиції.
– Підводна подорож буде проходити за планом, який записано в бортовому журналі.
Дата відправлення «12» січня 2015 року.
План експедиції: (на дошці)
1. Встановити, чим риби відрізняються від інших тварин.
2. Познайомитися з різноманітністю риб.
3. Відповісти на питання: «Морський коник – це риба?»
4. Порадити людям, як зберегти довкілля риб.
– Наша експедиція буде проходити під девізом: «Спостерігай, вивчай і оберігай!»
– Всі готові? Починаємо занурення на морське дно.
V. Надання нового матеріалу.
1. Створення емоційного настрою
– Подивіться в ілюмінатор! Як тут красиво! Як багато тварин і рослин! Кого ви впізнали? (карася, окуня, щуку, сома, хамсу). Ой, а це хто? (морський коник) А він схожий на рибу?
– Це і є завдання нашої експедиції – відповісти на питання: «Морський коник – це риба?»
– Щоб правильно відповісти на це запитання, нам спочатку треба (див. 1 пункт плану) з’ясувати, чим риби відрізняються від інших тварин.
Фізкультхвилинка
Як приємно в річці плавати (Плавальні рухи)
Берег зліва, берег справа. (Повороти вліво і вправо)
Річка стрічкою попереду. (Потягування – руки вперед)
Зверху місточок – подивись. (Потягування – руки вгору)
Щоб пливти ще скоріше.
Треба нам гребти ще швидше .
Ми працюємо руками.
Хто позмагається з нами? (Плавальні рухи)
А тепер пора нам братці,
На пісочку поваляться.
Ми з річки вилізаємо (Ходьба на місці)
І на пісочку відпочиваємо. (Діти сідають за парти)
2. Розповідь учителя з елементами бесіди.
– На нашому батискафі є наукова лабораторія, в якій ми розглянемо особливості будови риб. З яких частин складається риба? (голова, хвіст, плавці)
– Чим вкрите тіло риб? (лускою)
– Тіло риб має обтічну форму. Голова плавно переходить у тулуб, а тулуб закінчується хвостом. У риб немає шиї. Тіло більшості риб вкрите слизькою лускою. Вона захищає шкіру від пошкоджень. Лусочки розміщені правильними рядами, щільно прилягають одна до одної. Плавати рибі допомагають плавці та хвіст. За допомогою хвоста риби можуть повертати у воді. Риби мають хороший зір. Дихають риби зябрами.
А ще у риб є плавальний мішечок. Він наповнений повітрям і допомагає рибам легше спливати на поверхню і опускатися на глибину.
Висновок:
– Які ж відмінності є у риб? (зябра, луска, плавці, плавальний мішечок).
3. Постановка проблемного питання.
Наша експедиція продовжується.
На яке питання ми повинні відповісти?
Морський коник – це риба? (читання запитання хором)
Для того, щоб відповісти на це запитання, треба пригадати про що ми говорили.
4. Розповідь про унікальне створіння – про морського коника.
– Уважно послухайте розповідь. Я розповім вам про унікальне створіння – про морського коника. Ви напевне подумали, а чим він унікальний? Справа в тому, що мама морського коника відкладає ікринки в кишеню, яка знаходиться на животі у тата. Подивіться, який у нього великий живіт. І ось саме тато виношує малюків. Уявіть собі, що морських коників народжує тато! Цьому морському коню нічим кусатися і він живиться дрібними рибками, засмоктуючи їх своїм ротом, ніби піпеткою. Тіло його покрите не звичайними лусочками, а зміненими, схожими на пухирці. Хвіст – це кермо за допомогою якого він тримається на плаву, кріпиться ним за водорості. Пересувається морський коник за допомогою плавців, які є на спині і на черевці. Дихає зябрами. Вони теж незвичайні, тому, що закриті шкірою і практично невидимі. Ось який це незвичайний морський житель.
– Як ви можете відповісти на наше запитання? Доведіть.
Висновок:
Морський коник – це риба, бо його тіло вкрите видозміненими лусочками, у нього є зябра, плавці, розмножується ікринками.
Світ риб дуже різноманітний.
Фізкультхвилинка для очей. (за геометричним матеріалом)
VІ. Закріплення вивченого матеріалу.
1. Робота за підручником с. 59
– Назвіть зображених на малюнку риб.
– Читання статті. (читають учні групи А)
2. Робота за презентацією «А ЯКЩО ПІРНУТИ В ОКЕАН?»
Дно океану. Зелена напівпітьма, брили кошлатих каменів і риби. Літаками проходять угорі обтічні акули. На камені – як тюрбан на голові – набух рожевий восьминіг. Обхопивши камінь вінчиком щупалець, він то надувається, то опадає, немов активно дихає.
Також, напевно, хвилюється. І раптом із зімкнених складок випросталося кругле блискуче око, подивилося розумно, пронизливо і знову закуталося в складки. По різноколірній гальці, як рука по клавішах, крадеться чорний краб. Важка клешня прикрила волохатий рот, немов краб збирається кашлянути чи чхнути. Чи просто ніс витирає? А може, на губній гармошці пілікає? Такий собі пришелець з іншої планети з очима-антенами на маківці. На камені живі червоні «помідори». «Помідори» раптом розгорнули віночки й перетворилися на квіти. Живі морські квіти-актинії. Над пелюстками замість метеликів плавають різнокольорові рибки. На піску розпласталася морська зірка. Піднялася з-за каменів риба-сонце, зайшла за камені
риба-місяць. Висипали на підводну галявину морські бички й корівки, поспішає морський коник, порсається в піску морський півень, снують морські собачки й кішки. Котяться клубочки чорних морських їжаків. Густа хмаринка риб-метеликів, кольорових і крихітних, роїться під коралом мозговиком. З-під коралу усміхається мурена, оскаливши зуби. Біле горло її тремтить, немов мурена розповідає щось цікаве. Так і є: хмарка мальків рухається до її пащеки все ближче й ближче. Гігантським жуком-плавунцем пропливла, погойдуючись, морська черепаха. До її кістяного черева прилипли риби. Їх водять, їх годують, ще й ворогів відганяють. Оберуть господаря найзубатішого і живуть без турбот. Дрімає на піску скат – морська гітара. А це ось риба-кобра. Схожа вона на великого йоржа, утиканого червоними попугайськими пір’їнками. Красива риба, але колючі пір’їни її отруйні, як зуби кобри. Ми надивилися на мешканців дна, час повертатися додому. Усе це відбувалося на дні океану. А розглядали морське дно, сидячі у батискафі. Казкове підводне царство... Від цього царства перехоплює дихання. А скільки здивування і захоплення. Відбулося відкриття нового світу, і це нас схвилювало.
Перевірка розуміння змісту почутого і побаченого
• Поділіться своїми враженнями.
• Що вас здивувало і захопило у підводному царстві?
2. Робота по групах.(одні задають загадки, а інші підбирають картки із зображенням риб, потім групи міняються місцями)
– А ви знаєте цих риб? Упізнайте …
• Хоч малий, та силу має –
З рук миттєво висковзає!
Схожий зовні на змію,
Має чималу сім’ю. (В’юн)
• Взимку ловиться і влітку
Вудкою або у сітку.
А коли злякається –
В мулі заховається. (Карась)
• Ляже й спить на глибині
З шаром мулу на спині,
Тільки вуса повертає,
Що навколо – все він знає! (Сом)
• Живе вона у морі синім,
Та не тюлень це і не морж
Я підкажу вам, – це рибина,
Ну а звуть цю рибу, (йорж.)
• Щоб рибину цю піймати,
Слід її нагодувати.
Наварити бараболі
І гороху, що у полі.
Кого ж спіймав Сергійко наш?
Це, напевно, риба. (лящ).
• Окунь вдень пішов на гірку
І зустрів... (червонопірку).
• Не дрімають карасі,
Знають добре геть усі:
Стерегтись потрібно злюки,
Хижої, страшної... (щуки).
• Хочеш рибку цю піймати –
Треба черв’ячка їй дати.
Хоч і хижий, та не щука,
I на вигляд геть не злюка. (Окунь)
VІІ. Підсумок уроку. Рефлексія.
– Назвіть ознаки риб.
– Яких риб запам’ятали? Чи є морський коник рибою? Доведіть.
– Чи сподобалася вам наша експедиція?
– За що ми подякуємо нашому уроку?
Я знав…
Я дізнався…
Я був здивований… це мені знадобиться…
– Пропонує вам продемонструвати свій настрій.
Діти хором промовляють слова:
Працювали всі старанно
І почули у кінці,
Що у нашім першім класі
Діти – просто молодці!