Природоведение Спостереження за природою в зимовому лісі
Тема: «Спостереження за природою в зимовому лісі».
Навчальна мета: - провести спостереження за змінами у живій та неживій природі в лісі взимку; познайомити з правилами поведінки у лісі; вчити розпізнавати «невидимі ланцюжки» у зимовому лісі;
Розвивальна мета: - розвивати спостережливість, уважність,
творчі здібності учнів та їх творчу активність;
Виховна мета: - виховувати інтерес до спостережень за природою,
дбайливе ставлення до природи, любов до Батьківщини.
Обладнання: ілюстрації до «Картини природи», презентація з аудиозаписом голосів птахів, тварин, зображення дідуся-лісовичка, картки для роботи в парах, групах, для самостійної роботи, льодинки та сніжинки для рефлексії, куточок синоптика та умовні позначки до нього.
Форма проведення: урок-екскурсія
Класс: 2
Предмет: Природознавство
ХІД УРОКУ:
Організація класу. СЛ. 1
О люди, ви – царі природи!
Я про вас всіх говорю!
Можете спасти планету,
Чи згубити все в краю!
Допоможи траві родитись,
Звірам жить, річкам текти.
На уроці ми дізнаємсь,
Як природу зберегти!
Сьогодні у нас незвичайний урок
Сьогодні ми зробимо ще один крок
В країну зимову, в країну погоди.
В країну чудову, в країну природи.
І. Релаксація2 хв. гіпер.
ІІ. Актуалізація опорних знань
Сезонні зміни у природі
1хв. лист самооцінки
На екрані слова:
січень, травень, грудень, березень 2хв.
-Знайдіть зайве слово?
-Що поєднує ці слова?
-Поставте слова в правильному порядку.
- Про яку пору року будемо говорити сьогодні на уроці?
- Оцінить свою работу.
Робота в парах 4 хв.
Правила роботи в парах
- Зараз ми перевіримо ваші знання про сезонні зміни у живій та неживій природі взимку. (листочки рожевого кольору)
- А 2 учні у нас будуть художниками і складуть нам картину про зиму на дошці.
картина на дошці
( 1 учень виконує роботу «синоптика» на дошці.)
( 2 учні складають картину)
( синоптик) синоптик на дошці
Всі учні працюють в парах
Самоперевірка за слайдом+ картина і синоптик
- Оцінить свою работу.
Підсумкове слово вчителя.2хв. гіпер.
Холодно сміється сонце З-поміж сосен і беріз.Біло-біло, біло-сніжно Вдалині видніє ліс.
В білій шубі віття клена,Сині хмари угорі.І ялинка, хоч зелена,Але в білому вбранні.
Вже тріщить мороз сердитий,
Річку в криги одягнув.
Ніде пташкам їсти й пити:
Снігом землю обгорнув.
Спить ведмідь, їжак давноСолодко дрімає.І про зиму сніговуЖоден з них не знає.
У дуплі ласунка-білка Догризає свій горіх.
А маленький білий заєць
Заховавсь в пухнастий сніг.
Вітер в полі гулко виє,
Навіть всіх збиває з ніг.Біло-біло, біло-сніжноЗакружляв в повітрі сніг.
IІI. Визначення теми та мети уроку.
Слово вчителя 2хв.
- На попередньому уроці ми з вами визначилися с ознаками природи взимку, а сьогоднішній наш урок я пропоную провести екскурсію. Та щоб ми не заблудилися, свою допомогу нам пропонує дідок-лісовичок.
Дошка клац. (хащі)
Шумить густий високий ліс —Він восени рудий, мов лис,Узимку білий, як зайчатко,А навесні, мов оленятко,
В вербових котиках-пляминкахНа сонці вигріває спинку…Лиш влітку схожий ліс на себе,Бо зеленіє аж під небо.
Що живе в твоїх нетрАх?Хто там? Звiр лiсний чи птах?Все вiдкрий, не утаі!Знаеш ти, що ми свої.
- Де ми прогулювалися з дідусем?
- Яка буде тема нашого уроку?
2. Тема уроку. 1 хв.
Природа в зимовому лісі. дошка
- Мета? клац. IV.Фізкультхвилинка . 2 хв. гіпер.
V. Первинне сприйняття та засвоєння нового матеріалу .
1. Перегляд презентації та бесіда. 5 хв. гіпер.
- Наша подорож продовжується…
- Що ви дізналися нового та цікавого?
- А ось що розповіла мені білочка клац.
Руда білочка у лісі
Горішки збирала
Вона в тім лісі кожен сук
І кожен кущик знала.
Та якось в ліс одна сім’я
Прийшла з малим дівчиськом
Вони багаття розпалили,
Спіймали там зайчиська.
Ще гучно музику вмикали,
Ламали з дерев віти…
Пташині гнізда розоряли,
А там сиділи дітки.
Кидали в звірів камінці,
Поводилися дико.
А бідній білочці на це
Дивитсь було прикро.
Чому?
Самостійне читання зі слайду. 3хв.
-Як же треба поводити себе у лісі?
-Чому?
VІ. Закріплення вивченого матеріалу.
1.Складання правил поведінки у лісі. 2 хв.
- Розгляньте картинки та складемо правила поведінки у лісі.
Квітка, дерево, трава і пташка
Не завжди уміють захищатись.
Якщо будуть знищені вони
На планеті ми залишимось одні.
Гнізд пташиних та звірячі нори
Руйнувать не будемо ніколи.
Хай звірятам й їх щасливим мамам
Весело живеться поруч з нами.
- Оцінить свою роботу.
Таємниці «білої сторінки» 3хв.
Якщо ви будете правильно себе поводити і будете
уважними в лісі, то він вам розкриє всі свої таємниці.
Повторимо правила роботы в групі. гіпер. Правила
Робота в малих групах 2хв.
-На партах лежать листочки жовтого кольору і у конвертах
картинки з тваринками.
Хто де ходив?
- Перевірте свої відповіді зі слайдом та клац.
Оцінить свою роботу.
Самостійна робота. (додатково) гіпер.
- Дідок-лісовичок спостерігав за вами і хоче перевірити те, як ви слухали на уроці.
(листочки блакитного кольору)
4. Взаємоперевірка.1 хв.
- Оцінить свою роботу.
У лісі музика своя…
Бо звірі всі – одна сім’я!
Ось тут зайчисько кору гриз,
Тут білка скаче з гори вниз…
Об стовбур дятел стукотить,
Сова за мишкою летить…
Багато звуків там і тут!
Тварини лиш турботи ждуть!
Не можна там смітить, кричать
И гучно музику вмикать!
Сценка «Розмова у лісі» 3хв.
(Виходять діти в масках) сценка
Більченя:
- Ой, їжачок, який ти колючий!
Їжак:
- Так, шубка у мене колюча, і через це нікого не боюсь. Бачу якусь
небезпеку – згорнусь в клубок – спробуй зачепи мене, одразу отримаєш тисячу уколів.
Б. - А народився ти теж з голками?
Ї. – Ні, їжаки народжуються без голок й сліпі. На рожевому тільці у нас лише багацько горбків, які через декілька годин твердіють і дуже швидко перетворюються на голочки
Б. - А я теж народилася голою та сліпою. Але в нашому дуплі зовсім не холодно. Моя турботлива мама закутувала мене у теплу підстилку.
Заєць:
- А я свою маму зовсім не знаю! І хатки в мене немає !
Б. - Як це? Чому?
З. - Я народився одразу у пухнастій шубці прямо на землі. Мама мене погодувала молочком, залишила під кущем і пострибала.
Ї. - І тобі не хотілося їсти?
З. - Ні, бо молочко у мами жирне та поживне. І тому я 3-4 дні не голодний.
Б. - А як же далі?
З. - А я, коли зголоднію, починаю пересуватися, залишаючи пахучий слід від лапок. По цьому сліду мене знаходить люба зайчиха і годує мене молочком. А коли я підросту, я починаю сам їсти травичку.
Б. Щоб могли сади цвісти,
І поля, і ріки
Все живе оберігай
Ти у цьому світі!
Ї: Ти природу полюби Кожную травинку! І з комашками дружи, Бережи билинку.
З. Не бери додому нас, Не сади за ґрати.
Назавжди запам’ятай: Нас не так багато!
-Що нового ви дізналися про життя тварин?
Робота в групах (по рядах) 2хв.
(На останніх партах лежать різнокольорові полоски зі словами)
- Виберіть полоски однакового кольору та складіть речення.
(діти прикріплюють текст на дошку) дошка
Рибам потрібна вода.
Птахам потрібне небо.
Звірам потрібні ліси, поля, гори.
А людині потрібна БАТЬКІВЩИНА.
Охороняти природу - значить охороняти БАТЬКІВЩИНУ!
- Оцінить свою работу.
VIІ. Підсумок уроку. 1 хв.
Учитель
- Куди ми сьогодні мандрували?
- Яка була тема уроку?
- Висновок?
Ти ніколи не ґвалтуй ні бджолу ні мушку,
Ні собаку, ні кота, ні маленьку пташку!
А ні коника в траві, скачучого прудко,
А ні сяючу в траві божію корівку!
Ні синицу, ні дрозда,
Ни крота сліпого
Ти ніколи ні за що
Не руйнуй живого!
Рефлексія. 1хв.клац.
(діти вивішують на дошку льодинки або сніжинки) сніжинки
Домашнє завдання:
Намалювати те, що ви побачили сьогодні на уроці.
ДЯКУЮ ЗА УРОК!