Урок літературного читання. Байка Леоніда Глібова Коник-стрибунець (3 клас)
Сілаічева Юлія Віталіївна,
вчитель початкових класів
комунального закладу «Харківська
спеціалізована школа І-ІІІ ступенів №93
Харківської міської ради Харківської
області імені В.В.Бондаренка»
Урок літературного читання
«ТЯЖКО ТОМУ ЖИТИ, ХТО НЕ ХОЧЕ РОБИТИ.
ЛЕОНІД ГЛІБОВ «КОНИК-СТРИБУНЕЦЬ»
Мета: поглибити знання учнів про особливості байок; вчити аналізувати події, що відбуваються в літературному творі, переносити їх у реальне життя, оцінювати вчинки персонажів, виявляти мотиви їхньої поведінки; розвивати навички читання (швидкість, виразність, правильність), уміння передавати при виразному читанні стан, характер, настрій персонажів; формувати мовленнєві вміння; виховувати любов до праці.
Хід уроку
І. Організаційний момент (1 хв)
Пролунав дзвінок,
Всіх покликав на урок.
Стали рівненько,
Посміхнулися гарненько.
Сідають спочатку дівчатка – краса нашого класу.
А тепер сідають хлопці – його сила та міць.
ІІ. Мовленнєва розминка
Робота над скоромовкою (на картці у кожного учня)(3 хв)
На річці Лука спіймав рака у рукав.
Діти, послухайте скоромовку. Зверніть увагу на ім’я хлопчика. Це рідкісне в наш час українське ім’я, а колись вонобуло дуже поширене.
Діти, чи хтось із вас ловив раків? Що може трапитися, коли рак потрапить у рукав?
А тепер, будь ласка, прочитайте скоромовку
спочатку мовчки,
повільно,
весело скоріше,
у швидкому темпі.
Діти, хто готовий розказати цю спотиканку?
Гра «Віднови вислови» (на картці у кожного учня) (3 хв)
Добери відсутній склад у висловлюваннях, читай якомога швидше.
За__дирати носа.
Ви__нути з голови.
Бе__жи, як зіницю ока.
Наки__ти п’ятами.
На___ти води в рот.
Ди__тися, як кіт на сало.
Вер__тися під ногами.
Бай__ки бити.
ІІІ. Перевірка домашнього завдання (5 хв)
– Діти, пригадайте, що таке байка?
– Яку байку Л.Глібова ми вивчали на минулому уроці?
– Хто герої цієї байки?
– Чому тварини не змогли довести до кінця задуманої справи?
Читання байки напам’ять двома учнями.
– Що засуджує автор у цій байці? Зачитайте листа, якого ви склали одному з героїв байки, із порадою, яка б допомогла йому.
ІV. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми і мети уроку. (5 хв)
Послухайте загадки. Відгадавши їх, ви дізнаєтесь, хто буде героями наступної байки.
По травичці він стрибаєІ сюркоче, і співає,Заливається, як дзвоник,Називають його ... (Коник)
Подивіться на екран і згадайте, чи бачили ви цих комах у природі? (Слайд 1, 2)
Коник – це комаха, що має довгі і сильні задні лапки. Живиться він дрібнішими комахами і рослинами. Коли вони труть крильцями, виникає особливий звук – скрекіт. Послухайте. (Слайд 3)
Добре, слухайте наступну загадку.
Серед лісу горбик-дім,
Тисячі живуть у нім.
Працелюбні ці комахи:
Добрі, щирі, розумахи… (Мурахи)
Молодці! Скажіть, де живуть мурахи? (У мурашнику). А тепер подивіться на мураху та на мурашник. (Слайд 4, 5) Що вам відомо про мурашок? (Вони дуже працьовиті)
Прочитайте, будь ласка, назву байки, яку ми сьогодні вивчатимемо.
Коник і Мураха будуть дійовими особами цієї байки.
V. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу.
Робота над байкою Леоніда Глібова «Коник-стрибунець»
1. Словникова робота (слова-картки прикріплені на дошці) (5 хв)
Читання слів «луною» за вчителем
Вдатний гульк
проворний кряче
досхочу непереливки
не вгаваючи вдача
неборак розкошував
Знайдіть і правильно прочитайте слова, які мають таке значення (картки-пояснення прикріплені на дошці окремо):
Бідолаха, той, хто опинився у скрутному становищі (неборак);
Той, хто виділяється серед інших якими-небудь надзвичайними рисами, здібностями (вдатний);
Скрутно, дуже погано (непереливки);
Той, хто характеризується спритністю, моторністю, жвавістю (проворний);
Раптом побачити (гульк);
Каркає ворона (кряче);
Жив безтурботно, розгульно (розкошував);
Характерна риса поведінки тварини (вдача);
Весь час робити щось, не зупиняючись (не вгаваючи);
Досита, вволю щось мати (досхочу).
2.Виразне читання байки вчителем (3 хв)
– Хто вам сподобався? Чому?
– Кого засуджуєте? Чому?
– Яким зображено Коника?
Гра «Не перерви ланцюжок» (2 хв)
Читання байки учнями «ланцюжком» по одному рядочку, не зупиняючись.
Фізкультхвилинка (1 хв)
– Діти, чи ви не втомились?
(Учні відповідають і одночасно виконують рухи, що проказують)
– А ми зовсім не втомились:
Вправо, вліво подивились.
Встали. Спинки розігнули.
Руки вгору простягнули.
Опустили їх на боки
І надули свої щоки.
Видихнули і присіли.
Підстрибнули і за парти сіли.
Гра «Поясни настрій Коника» (2 хв.)
Читаючи байку, потрібно голосом намагатися передати ставлення автора до подій, що зображено. Зараз ми будемо з’ясовувати, як змінювався настрій Коника.
Діти, давайте згадаємо, який Коник на початку байки та яким він став наприкінці.
На дошці картки: веселий, вдатний, співучий; порятуй, порадь, згину я.
Отже, на початку байки Коник веселий, безтурботний, тому початок байки слід читати бадьорим голосом у пришвидшеному темпі.
А на кінець байки Коник розгублений, засмучений, тому читати треба вже повільніше.
Зверніть увагу на три крапку – вона позначає незавершеність думки. Тобто потрібно зробити довшу паузу, щоб зацікавити читача наступними подіями.
Аналіз змісту байки з елементами вибіркового читання (3 хв)
Діти, зараз ми спробуємо проаналізувати події, що відбуваються в цьому літературному творі, і перенесемо їх у реальне життя для того, щоб оцінити вчинки персонажів, виявити мотиви їхньої поведінки.
– Знайдіть і прочитайте опис Коника.
– Яким було його життя влітку?
– Прочитайте, як змінилася його поведінка. З чим це пов’язано?
– Про що Коник просив Мурашку?
– Якою була відповідь Мурашки? Як ви зрозуміли його слова?
– Які слова є мораллю цієї байки?
Гра «Склади прислів’я». Робота в парі (2 хв)
Діти, на картках, що лежать перед вами на партах, складіть прислів’я та приказки. Прочитайте те, що найкраще розкриває тему байки Леоніда Глібова «Коник-стрибунець».
Не гостри зубів… …на чуже.
Сім разів відміряй,.. …один – відріж
Тяжко тому жити,… … хто не хоче робити.
Не смійся з іншого,… … щоб тобі не було того.
Не кажи не вмію,… …а кажи навчуся.
Інсценівка за текстом байки. (3 хв)
Учні вдягають маски і читають байку за особами, передаючи голосом, жестами, виразом обличчя своє ставлення до дійових осіб байки.
VІ. Рефлексія. (1 хв)
Діти, як ви гадаєте, кого мав на увазі байкар, розповідаючи про Коника і Мурав`я?
Як на вашу думку, чого вчить ця байка?
Чи хотіли б ви змінити кінцівку байки? Як саме?
VІІ. Домашнє завдання (1хв)
Байку Л.Глібова «Коник-стрибунець» вивчити напам’ять.