«Затты? к?йлері ж?не оларды молекулалы?-кинетикалы? к?з?арас негізінде т?сіндіру» саба?


Күні: 11.10. 2013.ж.
Пәні: Физика
Сыныбы: 7 «А», «Б»
Сабақ тақырыбы: §16. Заттың күйлері және оларды молекулалық-кинетикалық көзқарас
негізінде түсіндіру.
Сабақ мақсаты: Жаңа білімді меңгерту
Білімділік: Заттың күйлерін молекулалық-кинетикалық көзқарас негізінде түсіндіру. Дамытушылық: Оқушыларды өз бетімен ғылыми ой қорытындыларын жасауға жетелеу.
Тәрбиелік: Жауапкершілікке, еңбекқорлыққа тәрбиелеу.
Сабақтың типі: Жаңа сабақты меңгерту
Сабақ түрі: аралас сабақ
Сабақ әдісі: баяндау, сұрақ-жауап
Сабақ көрнекілігі: слайдтар, приборлар,плакаттар
Сабақ барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі: Оқушыларды түгендеу, сынып тазалығын қадағалау, назарын сабаққа аудару
ІІ. Үй тапсырмасын сұрау
Затты құрайтын бөлшектер қалай деп аталады?
Молекула дегеніміз не?
Молекуланың көрнекі кескіні қалай деп аталады?
Диффузия дегеніміз не?
Диффузияның температураға байланысы бар ма?
Диффузияның пайдасы қандай? Зияны бар ма?
ІІІ.Жаңа сабақ.
Қатты дененің молекулаларының орналасуы

Пішінін мен көлемін сақтау – қатты денелерге тән қасиет.
Сұйықтың молекулаларының орналасуы

Аққыштық, көлемін сақтау және пішінін оңай өзгерту – сұйыққа тән қасиет.
Газдардың молекулаларының орналасуы

Газдың тұрақты көлемі мен пішіні болмайды. Олар берілген көлемді түгелдей алады.
ІV. Сабақты бекіту:
Заттар қандай күйде бола алады?
Заттың қатты күйіне тән қасиет қандай?
Заттың сұйық күйіне тән қандай қасиет?
Заттың қатты күйіне тән қасиет?
МКТ арқылы зат күйлерінің қасиеттерін қалай түсіндіруге болады?
V. Сабақты қорытындылау.
VІ. Оқушылардың білімін бағалау.
VІІ. Үйге тапсырма: §16. Заттың күйлері және оларды молекулалық-кинетикалық көзқарас негізінде түсіндіру. Жаттығулар