Абайды? «Жиырма то?ызыншы ?арас?зі»


Қысқа мерзімді жоспар Пән мұғалімі: Алданаева Құралай Тлегенқызы
Пән: әдебиет Класы: 7
Тақырыбы: Абайдың «Жиырма тоғызыншы қарасөзі»
Мақсаты Абай, оның өмірі, шығармашылығын қалай меңгергенін байқау. Өз бетінше ізденуге, шығармашылық жұмысқа үйрету, мақал-мәтелдерінің мағынасын ашу, ақын кеңесі мен өнегесін күнделікті тәжірибемен байланыстырып әңгімелету, қарсөздегі ой-тұжырымдардың шынайылығы мен өміршеңдігіне көңіл аударту, өнерге баулу, адамгершілік сезімдерге тәрбиелеу, ақпаратты өз бетінше меңгеруге үйрету, топта бірлесе жұмыс жасай білуге, сыни тұрғыдан ойлауға, критерий бойынша бағалауға дағдыландыру, АКТ бойынша ақпаратты түсініп, өңдей алу, өзін-өзі реттеу, қалай оқу керектігін ұғынуға, білім мен білік дағдыларын қалыптастыру, сөздік қорын байыту, мәнерлеп оқу техникасын дамыту.
Күтілетін нәтиже Қалай оқу керектігін түсінеді; сыни тұрғыдан ойлай білуге үйренеді; топта пікірлесіп, ортақ шешімге келуге дағдыланады, өзін-өзі бағалай алады; өз жұмысын өзге оқушылардың жазғанымен салыстырып, өзін-өзі реттейді; АКТ-ны қолданып тапсырманы орындай алады, шығармашылыққа бағытталады, өнерді сүйе біледі, сезіне біледі.
Кезеңдері Мұғалім әрекеті Оқушы әрекеті дифференциация бағалау ресурстар
Ұйымдастыру кезеңі Психологиялық тренинг өткізу. Топтарға бөлу(сурет қиындыларын құрастыру арқылы бөлінеді). Сабақ басында психологиялық тренингке қатысады. Топқа бөлінеді. Топтағы көшбасшылар қасындағы оқушылардың үй жұмыстарын тексереді, маршрут картасы бойынша әр оқушы өздері белгілеп отырады тренинг өткізу арқылы оқушылардың көңіл-күйлерін анықтау, осы арқылы білім алуға деген құлшынысы артады. Үй жұмыстарына дайындығын өздері стикерге жазып «бағаларға» жапсырады. Яғни өзін-өзі бағалайды Мұғалім бақылайды
Қызығушылықты ояту Жұмыс түрлерімен таныстыру. Баланы сабаққа белсенділікпен қатыстыруға тырысу. Оларға өз тарапымнан сәттілік тілеймін. Сабақ барысында бір-біріне жақсы ниетпен тілектер айтады. Барлығы белсенді қатысады. Өз қабілеттерін көрсетеді, өзгенің іс әрекетін бақылап, өзін бағалап отырады. Бірін-бірі бағалайды. Мұғалім «Үш шапалақ» әдісімен ынталандырып отырады. Әр оқушы өздерін тексеріп, өзін-өзі реттеп отырады.
Мағынаны тану «Миға шабуыл» сұрақтарға жауап беру. Бейне таспадан Абайдың қарасөзін тыңдату, семантикалық карта арқылы дұрсы-бұрысын белгілету. Тақтаға тапсырмаларды беріп, ақынның қарасөзінің мағынасын ашу. Оқушылар Абай мен Йасауидың сабақтастығын табады. Топқа бөлініп үй тапсырмасын жұпта одан соң топта тексереді. Әр топ екі шумақтан бөліп айтып шығады. Бірге жұмыс жасауға ұмтылады. Бірін-бірі оқытады, топта талқылайды, сұрақтар қояды, жауап береді. Оқушылар «ойсергек» әдісімен өлең жолдарын аяқтайды. Өлеңді қарасөзге айналдырып жазады. Топтар қарасөздегі мақалдардың мағынасын ашып айтып береді. «Жұлдызды кезең» әдісінде әр топтан бір оқушы шығып «Ғашықтық дастандар» сөз тіркесінен мағыналы сөз тауып жазады. Жекелеген оқушыларға, топтарға көмек. Ынтымақтастық пен серіктестікті тудырып, басқаның ойымен есептеседі. Өзін-өзі реттейді. Сергіту сәті. «Үш шапалақ» әдісімен оқушылар бір-бірін бағалайды. Стикерлер, оқулық, интерактивті тақта
Рефлексия Сабақ соңында бірнеше сұрақтар беру. Сұрақтарға жауап беріп, өз мүмкіндіктеріне баға береді. Рефлексия жүргізу. «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісімен бағалайды. Қалам, оқулық, түрлі- түсті бояулар, стикер
Сабақты қорыту, үйге тапсырма Абай шығармаларында кездесетін мақал-мәтел, нақыл сөздерді жазып келу. «Қарасөз шебері» тақырыбына эссе жазу. Оқушылар тапсырмаларды дәптерлеріне жазып алады. Бағалау Оқушылардың өзін-өзі бағалауларымен санасып, жақсы қатысқан оқушыларды «фиерверг шапалақ» әдісімен марапаттау.