«Корінь слова. Спільнокореневі слова». ( 2 клас )
Яблунівська ЗОШ І-ІІІ ступенів
Прилуцької районної ради
Чернігівської області
Розробка уроку по темі: «Корінь слова. Спільнокореневі слова». ( 2 клас )
Розробила учитель початкових класів:
Ісак Таїсія Миколаївна
с. Яблунівка
2015 рік
Тема. Корінь слова. Спільнокореневі слова
Мета: познайомити учнів з поняттями «спільнокореневі слова», «корінь»; вчити виділяти спільну частину споріднених слів – корінь. Розвивати мовне чуття, увагу до лексичного значення слів. Збагачувати словниковий запас учнів. Виховувати любов і бережливе ставлення до природи.
Обладнання: презентація, картки.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.
Хід уроку.
І. Організаційний момент. (Слайд №1)
- Добрий день! В добрий час!
Рада, діти, бачить вас!
Всі почули ви дзвінок?
Він покликав на урок!
Подивіться всі на мене,
Усміхнулися усі:
Всі готові до роботи?
Всі бадьорі? Молодці!
II . Мотивація навчальної діяльності. (Слайд №2)
«Урок почнемо без зупинки
з мовної розминки».
1. Метод «Мозковий штурм»
Вивчайте мову українську -
дзвінкоголосу, ніжну, чарівну.
Прекрасну, милу і чудову.
Як материнську пісню колискову.
- З чого складається наше мовлення? (з речень)
- З чого складаються речення? (зі слів)
- А слова? (зі звуків)
- Як на письмі позначаються звуки? (буквами)
2. Хвилинка каліграфії. (Слайд №3)
«Урок продовжимо без зупинки
з каліграфічної хвилинки».
д б у
- Утворити і записати поряд слово з цих букв. (дуб)
- Чи можна поділити це слово для переносу? Чому?
- Змініть слово дуб так, щоб у ньому стало два склади. Запишіть його, поділяючи на склади для переносу. (дубок)
- На яке питання відповідають слова дуб, дубок? Що це за слова? (іменники)
- Змініть слово дуб так, щоб воно стало прикметником і відповідало на питання який? (дубовий). Запишіть, поставте наголос.
- З одним із цих слів складіть і запишіть речення. Підкресліть в ньому головні слова.
3. Створення проблемної ситуації.
- Що цікавого ви помітили в написанні цих слів? Як називаються слова дуб, дубок, дубовий?
III. Повідомлення теми і мети уроку. (Слайд №4)
- Сьогодні на уроці ми дізнаємося, що таке спільнокореневі слова, чому їх так назвали; що таке корінь і як його виділяти. Будемо розвивати своє мовлення, збагачувати словниковий запас, згадаємо, як треба ставитися до природи.
ІV. Робота над новим матеріалом. (Слайд №5)
1. Пояснення вчителя. Розгляньте малюнки.
- Який це листок? (кленовий листок)
- З якого дерева листок? (з клена)
- А як назвати саджанець клена? (кленок)
- Діти, хто з вас допомагав саджати дерева?
- Діти, що ви будете робити, коли побачите, що ламають дерева, обривають листя?
- Як ви гадаєте, що відчуває зламана гілка?
- В народі кажуть: «Не піднось на природу руку – буде тобі і твоєму онуку».
- Запишіть слова в тому порядку, в якому подано малюнки. (Слайд №6)
Клен, кленок, кленовий листок
- Поміркуйте, від якого слова утворилися слова кленок і кленовий?
- Як ви гадаєте, чи можна ці слова назвати «родичами», «рідними» словами? Чому? ( Вони утворилися від одного слова)
- Раз вони рідні, їх і назвали спорідненими словами.
- Знайдіть у записаних словах спільну частину. Позначте її дужкою.
- Запам’ятайте, ця спільна частина і робить їх спорідненими. Саме її називають коренем слова.
2. Хвилинка-ерудита ( Слайд 7)
- А чи знаєте ви, що слово корінь – це багатозначне слово. Подумайте, що воно може означати?
Корінь – це орган рослини, без якого вона не зможе жити.
Зуб також має корінь.
На уроках математики ми почали знаходити корінь рівняння.
Корінь – це початок чого-небудь. Наприклад, кожен людський рід має свої корні – дідуся та бабусю.
- А сьогодні на уроці ми дізналися, що корінь – це . Його позначають дужкою. (Слайд №8)
3. Робота над правилом. ( Слайд №9)
- Прочитайте правило на сторінці 26.
- Чому споріднені слова ще називають спільнокореневими?
4. Первинне осмислення знань. Гра "Саджанець".
- Діти, давайте зробимо добру справу – посадимо сьогодні перший саджанець.
( У кожного на парті картки зі словом сад ) ( Слайд №10)
- Вам треба придумати споріднені слова з коренем сад. Чим більше слів, тим густіше листя, тим швидше виросте наше деревце. (садівник, посадив, пересадила, садок, палісадник, висадив, садовий, садочок, садівництво)
- А як за саджанцями доглядають небайдужі до природи люди? (ставлять огорожу)
- В народі кажуть: «Посадив дерево – себе прославив, посадив сад – рід прославив».
5. Фізкульхвилинка.
- Давайте завітаємо до нашого саду і трішки відпочинемо. (Слайд №11)
V. Тренувальні вправи.
1) Вправа 51. Гра «Знайди зайве» ( Слайд №12)
- Прочитайте слова. Чи є серед них споріднені? А які слова не є спорідненими з ними? Чому?
- Випишіть споріднені слова, позначте в них корінь.
2) Тренажер «Розпізнай споріднені слова» (Слайд №13-17)
Гуска, гусак, шпак, гусеня, гусочка.
Гуска, гусінь, гусочка, гусак, гусеня.
Гриб, грибний, маслюк, грибник, грибочок.
Малинка, малина, калина, малиновий, малинник.
Ялина, ялиночка, сосна, ялинковий, ялиночка.
3) Словниковий диктант (за вправою 52) (Слайд №18)
Рід, рідний, рідненька, споріднені, поріднилися.
- Позначте в споріднених словах корінь.
4) Попрацюйте парами! (за вправою 53)
- Прочитайте скоромовки. Позмагайтесь, хто прочитає швидше і без помилок.
- Запишіть скоромовку з пам’яті. Позначте корінь в спільнокореневих словах.
5) Вправа 54 (самостійна робота)
- Спишіть слова. Доведіть, що ці слова спільнокореневі.
- Словникова робота (заморозки – незначні ранкові (нічні) морози, що бувають навесні або восени).
- До кожного слова усно поставте питання.
- Назвіть серед записаних слів іменники, прикметники, дієслова.
Висновок: спільнокореневі слова належать до різних частин мови.
6). Гра «Чарівники». Від поданих слів утворити спільнокореневі слова. Один учень добирає слова, що позначають ознаку предмета і відповідають на питання який? Інший учень – слова, що позначають дію предмета та відповідають на питання що робить?
Старість - старий старіє
Розум - розумний розуміє
Риба - рибний, рибачити
- Позначте дужкою корінь. Як називаються ці слова? Чому?
7) Творча робота. Розвиток зв’язного мовлення. (Слайд №19-20)
- Прочитайте текст картках. Доповніть його спільнокореневими словами з коренем –зим-.
Додаток: узимку, зимове, зимою, зимувати
- Прочитайте утворений текст.
- Як можна продовжити цю розповідь?
- Чи любите ви зиму? Чим вона вас приваблює?
- Чим ви полюбляєте займатися цієї пори року?
VI. Підсумок уроку. (Слайд №21)
Метод «Мікрофон». Продовжіть речення: «Тепер я знаю: »
- Що корінь – це (спільна частина споріднених слів)
- Споріднені слова ще називають ( спільнокореневими )
- Щоб правильно виділити корінь, треба (підібрати споріднені слова)
- Багато лісу – не губи, мало лісу – бережи, нема лісу - ( посади )
VI. Домашнє завдання. (Слайд №22)
Годинник невтомний показує враз,
Що нашу роботу закінчити час.
Працювали ви добре, друзі,
Відпочиньте по заслузі!
Рисунок 1Описание: Описание: http://shkola.ostriv.in.ua/images/publications/4/13078/content/1.JPG15