Урок з історії Культура та вірування людей за первісних часів (6 клас)
Тема Культура та вірування людей за первісних часів
Мета:
Ознайомити учнів з розвитком знань мистецтва та релігійних вірувань первісних людей, з поняттями «релігія», «тотемізм», «анімізм», «фетишизм», «магія».
Розвивати вміння порівнювати розглянуті поняття, висловлювати власну думку.
Виховувати толерантне ставлення до думки іншого.
Тип уроку: комбінований
Хід уроку
План
Знання та мистецтво за первісних часів
Релігія у первісному суспільстві
Види первісної релігії
Організаційний момент
Актуалізація опорних знань
Графічний диктант – так або ні (учні слухають твердження і записують під його номером «так», якщо вважають його вірним або «ні», якщо вважають його помилковим)
Неоліт – це середній кам’яний вік (ні)
З часом народи, що обрали для себе головним видом господарювання землеробство, стають кочовиками (ні)
Народи, які обрали для себе головним заняттям скотарство стають кочовиками (так)
Землеробство та скотарство належать до привласнювального типу господарства (ні)
Час, коли людство перейшло від привласнювального до відтворювального господарства, називається Льодовиковим періодом (ні)
Першим металом, який почала обробляти людина була мідь (так)
Взаємоперевірка робот та коментування відповідей з місця. Бали отримані за відповіді будуть підсумовані до загальної оцінки наприкінці уроку.
Картка для учнів 3-4 рівня
Завдання 1 Гомо габіліс – це…
А) людина вміла +
Б) людина мавпа
В) людина розумна
Завдання 2 Назвіть щонайменше три риси, на підставі яких саме кроманьйонця вважають першою людиною.
Завдання 3 Хронологічна задача: Накресліть лінію часу та з’ясуйте, скільки років минуло від знахідки перших решток пітекантропів на острові Ява. Якщо відомо, що сталося це у 1891 році.
Мотивація
Чи вірете ви у щось потойбічне та надприродне? А як давно люди вірять у вищі сили? Озвучування теми та мети уроку.
Вивчення нового матеріалу
Для слабких учнів, які не працюють з класом окреме завдання на картці (переписати поняття та їх визначення в зошиті та співвіднести їх правильно між собою):
Поняття Визначення
1 Мистецтво
А) віра людей у таємний зв’язок роду з тваринами або рослинами
2 Релігія
Б) віра у невидимих духів або душі, якими первісні люди наділяли живу чи неживу природу
3 Магія
В) поклоніння предметам неживої природи, які ніби-то наділені чудодійною силою
4 Тотемізм
Г) віра у надприродні сили й поклоніння їм
5 Фетишизм
Д) творче відображення, відтворення дійсності в художніх образах
6 Анімізм
Є) намагання людей за допомогою певних обрядів впливати на сили природи чи інших людей
Відповідь: 1д, 2г, 3є, 4а, 5в, 6б
Робота з основною частиною класу:
«Чиста дошка» за підручником
Учитель записує на дошці запитання, які стосуються нової теми й відповіді на які учні дадуть, опрацювавши текст підручника.
Учитель. Після читання у процесі аналізу тексту ви відповідатимете, а я витиратиму опрацьовані питання. Робота буде успішною, якщо під кінець уроку дошка стане чистою. У даному випадку на виконання завдання надається 10 хвилин.
Яких знань поступово стали набувати первісні люди
Що спонукало людей увесь час поповнювати власні знання щодо навколишнього світу
На основі прочитаного тексту скажіть, які види мистецтва розвинулись у первісному суспільстві
Для чого людству необхідна писемність
Чому люди ніколи не зупинялись у пізнанні світу
Навіщо суспільству потрібно мистецтво
Чому у творчості давніх народів основними персонажами здебільшого були тварини
Чи можна назвати первісних художників талановитими (для учнів 3-4 рівня за допомогою методу «ПРЕС»)
Метод «ПРЕС» має таку структуру та етапи (слід роздати/ написати на дошці, на плакаті/ учням матеріали, в яких зазначені чотири етапи методу):
ПОЗИЦІЯ Я вважаю, що ... (висловіть свою думку, поясніть, у чому полягає ваш погляд).
ОБҐРУНТУВАННЯ ...тому, що... (наведіть причину появи цієї думки, тобто на чому ґрунтуються докази на підтримку вашої позиції).
ПРИКЛАД ... наприклад... (наведіть факти, які демонструють ваші докази, вони підсилять вашу позицію).
ВИСНОВКИ Отже (тому), я вважаю... (узагальніть свою думку, зробіть висновок про те, що необхідно робити; тобто, це є заклик прийняти вашу позицію).
«Робота з поняттям» (Учні 3-4 рівня за допомогою підручника та вчителя формулюють поняття та записують його в зошитах. Учні 1-2 рівня повторюють записане поняття)
Релігія - віра у надприродні сили й поклоніння їм.«Робота з джерелом» Мандрівник, що вивчав життя деяких народів Африки, писав «Вони бояться негоди, голоду, хвороб, мертвих людей, злиднів – всього, чого вони не знають».
Запитання:
Чи можна на підставі цього висловлювання визначити причини появи у людей релігійних вірувань?
В які надприродні сили вірили первісні люди?
«Фізкультхвилинка»
Учням пропонується встати та записати у повітрі слова «мистецтво» - правою рукою, «писемність» - лівою рукою, «вірування» - головою.
«Робота з поняттями» за підручником або на дошці
Тотемізм - віра людей у таємний зв’язок роду з тваринами або рослинами.
Анімізм - віра у невидимих духів або душі, якими первісні люди наділяли живу чи неживу природу.
Фетишизм - поклоніння предметам неживої природи, які ніби-то наділені чудодійною силою.
Магія - намагання людей за допомогою певних обрядів впливати на сили природи чи інших людей.
Узагальнення набутих знань
Визначте, про яку форму релігійних уявлень йдеться у наведених прикладах та запишіть відповідь у зошит.
Орнамент на посуді, вишивка на рушнику – це все речі, яким прадавня людина приписувала захисні властивості. Для захисту від злих чар на тіло колись наносили татуювання, а обличчя розмальовували. Так виникла традиція наносити на обличчя косметику (фетишизм)
Якось під час спекотного літа водойма, в якій жили черепахи, висохла. Тоді черепахи вирішили знайти собі нове місце для життя й вирушили в путь. Найтовстіша черепаха, щоб полегшити собі дорогу, зняла панцир. Так і йшла вона без панцира доти, доки не перетворилася на людину – предка роду Черепахи (тотемізм)
Майже всі місця на світі – небо, повітря, земля, гори і ліси – населені, за уявленням роду, різними духами, яких бояться і поважають (анімізм)
Підсумки уроку
Рефлексія На уроці я дізнався…
Вибіркова перевірка записів та комплексна оцінка
Домашнє завдання
Опрацювати параграф підручника, вчити нові поняття
1-3 рівень скласти питання (бажано тестові) до параграфа від 3 до 10
4 рівень Складіть список сучасних речей (3-5 предметів), які б первісні люди вважали б магічними. Поясніть їх значення в умовах первісного суспільства.