Складні випадки правопису різних частин мови





Урок на тему:

«Складні випадки правопису різних частин мови (правопис складних прислівників і складних прийменників»)






Підготувала викладач
ГПОУ «Єнакієвський професійний ліцей»
Данекіна С.А.






Мета: пригадати і поглибити навчальний матеріал про написання прислівників і прийменників; розвивати пам`ять, творчі здібності, спостережливість; збагачувати словниковий запас учнів.
Тип уроку: урок узагальнення й систематизації вивченого.
Обладнання: таблиці «Правопис складних прислівників», «Правопис складних прийменників», роздавальний матеріал.
Хід уроку
Організаційний момент.
Повідомлення теми, мотивація навчальної діяльності.
Слово викладача.
Мета нашого уроку - повторити вивчене про правопис складних прислівників і прийменників, продемонструвати вміння застосовувати здобуті знання на практиці – в усному й писемному мовленні. Ваше завдання – осмислити весь матеріал, ліквідувати прогалини в знаннях, удосконалити здобуті вміння і навички.
«Мікрофон»
Як ви вважаєте, навіщо нам знання й уміння із цієї теми? Де можна їх застосувати?
Орієнтовна відповідь. На кожному уроці, коли розмовляємо чи пишемо; у листах до друзів чи рідних; під час написання творів, переказів, диктантів тощо.
Узагальнення й систематизація вивченого.
Самостійне опрацьовування теоретичних відомостей
Робота в парах
Відповісти на питання з метою перевірки рівня засвоєння опрацьованих правил.

Яку роль у реченні відіграє прийменник?
Як пишуться прийменники з початковим з-, із- ?
Якщо складний прийменник утворений з двох простих, як його слід писати?
В яких випадках відбувається чергування прийменників у-в?
Як пишуться прислівники, утворені сполученням прийменника з іменником та прийменника з повним прикметником?
В яких випадках складні прислівники, утворені сполученням прийменника з числівником, пишуться разом? Через дефіс?
Як пишуться складні прислівники з частками?
Прислівник є самостійною чи службвою частиною мови?
Робота в групах
Картка №1
Списати, розкриваючи дужки. Пояснити написання прислівників. Поставити розділові знаки.
Пліч(о) пліч з фахівцями ми створили машину контактного зварювання стиків труб. Вона рухалася (в)середині трубопроводу а тому була придатною для роботи за (будь) якої погоди. Таким (чином) продуктивність праці зварників зросла на порядок тобто в (десятеро). (В) основному (у,в) якості захисних газів використовують аргон гелій азот і деякі газові суміші.
Картка №2
Списати, розкриваючи дужки. Пояснити написання прийменників.
Тече вода з(під) явора яром (на)долину. Блаженний муж на лукаву не ступає раду, І не стане (на)путь злого, і з(лютим) не сяде. Із (за)лісу, з (за)туману місяць випливає. Душа летить (в) дитинство, як (у) вирій, бо ій (на) світі тепло тільки там. Є розгадка щастя (в) кожному зелі. Жити раз, але (в) огні. Живе лиш той, хто не живе (для)себе, хто (для) других виборює життя. Життя і мрія (в) згоді не бувають. І вічно борються, хоч миру прагнуть.
Картка №3
Списати, розкриваючи дужки. Поставити розділові знаки. Газозварник працює (в,у) спецодязі (із,з) цупкої тканини брезентових рукавицях захисних окулярах закритого типу (зі, із) склом-світофільтром. У роботі зварник застосовує різні інструменти. Спеціальна металева щітка використовується (на)приклад для очищення металу від окалини або іржі. Для з’єднання електричних схем і ремонту джерел живлення зварнику перед(усім) потрібні викрутка плоскогубці розвідний ключ і (на)решті молоток. (Що)дня зварникам доводиться працювати (в,у) найрізноманітніших місцях і (у,в) виробничому цеху і (у,в) полі і на висоті і під землею.
Творча робота в групах.
Учні повинні скласти рекламу навчальному закладу або написати твір-мініатюру про навчання в ліцеї.
Найбільш цікаві роботи зачитуються.
РЕКЛАМА ЛІЦЕЮ.
Наш ліцей розташований поблизу дороги. Доволі зручно добиратись. У нас можна навчитись якісно зварювати, надійно ремонтувати автомобілі, легко переносити вантажі, на диво штукатурити, до пуття класти цеглу, модно шити, чудово робити зачіски та манікюр. До речі, ви отримаєте також середню освіту. Навчання у нас вам прийдеться до вподоби. Заради цього слід навчатись у ліцеї. У разі зацікавленості нашим навчальним закладом, запрошуємо вас отримати будь-яку професію.

МІЙ НАСТАВНИК
В купі з іншими хлопцями, я став учнем ліцею. Передусім зацікавився фізикою, хімією, спецтехнологією. Допізна засиджувався в бібліотеці, намагаючись знайти відповіді на потрібні питання. Щотижня опановував на практиці тонкощі роботи зварника. Майстер виробничого навчання по-батьківськи ставився до нас, майбутніх фахівців. Пліч-о-пліч зі своїми товаришами ми вчились у нього сумлінному ставленню до своєї праці. Часто-густо у нас не все виходило правильно, але майстер ніколи не залишав нас зі своїми проблемами і своєчасно допомагав. Коли-небудь, завдяки нашому майстру, ми станемо кваліфікованими зварниками.




Конкурс ерудитів.
Утворіть прислівники з поданих словосполучень:
з далеких країн(здалеку), українською мовою(по-українськи), кожної суботи(щосуботи), у два рази(вдвічі), в усіх місцях(повсюди), у десять разів(вдесятеро), кожного разу(щоразу).

Який прислівник однаково читається зліва направо і справа наліво? (зараз).
В яких прислівниках є тільки один голосний? (вдень, вверх, вниз).
Який прислівник вживається з серцем? (натщесерце)
Яки прислівники запитують про себе? (щотижня, щогодини, щороку, щоденно).



Вправа – «Так- Ні»
Чи всі записані слова є прислівниками?
Змолоду, утрьох, щодня.
Чи всі записані прислівники слід писати окремо?
На щастя, до вподоби, кінець кінцем, по всюди
Чи вірно, що прийменники по-українськи, по-нашому, видимо-невидимо, хоч-не-хоч пишуться через дефіс?
Чи правильно поставлений наголос у прислівниках?
Нанівець, глибоко, крадькома, водночас, гаряче.
Чи вірно, що синонімами до прислівника зараз є такі слова: нині, тепереньки?
Чи вірно, що складні прийменники по(над), на(впроти), по(між) пишуться окремо?
Чи вірно, що при повнозначному слові прийменники пишуться окремо? На(роботі), у(тебе), в(лісі).
Чи всі слова, є прийменниками?
Кругом, навпроти, поруч, зараз, щодня.
«Перевірка в режимі самоконтроль»
1.Так 2. Ні 3. Так 4. Ні 5.Так 6. Ні 7. Так 8. Ні

Підсумок уроку.
Рефлексія
Яких знань і умінь, що стосуються теми уроку, у вас недостатньо?
У чому потребуєте допомоги?
Як оцінюєте власну роботу на уроці?
Оцінювання і мотивація навчальних досягнень
Пояснення домашнього завдання.
Описати відомий вам трудовий процес, уживаючи прислівники і прийменники.





























Єнакієвський професійний ліцей




Урок на тему : «Складні випадки правопису різних частин мови (правопис складних прислівників і складних прийменників)



Підготувала викладач Данекіна С.А.


15