Конспект уроку з української мови для 3 класу на тему Вимова і правопис слів з дзвінкими приголосними в кінці та в середині слова
Тема уроку. Правильна вимова і правопис слів із дзвінкими приголосними в кінці слова та перед глухими
Мета уроку. Формувати навички літературної вимови дзвінких приголосних у кінці слова та перед глухими, вчити правильно позначати їх на письмі. Розвивати вміння розрізняти дзвінкі та глухі приголосні, зв`язне мовлення, увагу, пам`ять. Збагачувати словниковий запас. Виховувати любов до природи
Очікувані результати:
Знати правило вимови дзвінких приголосних у кінці слова та перед глухими.
Правильно вимовляти слова з дзвінкими в кінці та перед глухими.
Правильно писати слова з дзвінкими приголосними в реченнях, текстах
Обладнання: презентація, індивідуальні картки, ілюстративні матеріали, ІКТ
Тип уроку. Вивчення нового матеріалу
Хід уроку
І. Організація класу до роботи
Добрий день, любі діти! Подивіться мені в очі, всміхніться, всміхніться один одному. Я хочу, щоб ми добре попрацювали, отримали задоволення від нашої спільної роботи. А для цього нам треба (Слайд 1) не просто слухати, а чути. Не просто дивитися, а бачити. Не просто відповідати, а міркувати. Дружно й плідно працювати.
Відкрийте зошити, запишіть дату сьогоднішнього уроку.
ІІ. Каліграфічна хвилинка.
Повторимо написання з`єднань букв: дз зв ві ін нк кі іг гл лу ух хі
Які слова заховалися?
Що може бути дзвінким і глухим?(звуки мовлення)
ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів
1 Вправа «Мозковий штурм»
Давайте згадаємо все, що ми знаємо про звуки (складання асоціативного куща)
172339020954900126619021907500 Звуки
11137902482850061849022923500229489018161000250444120066100 голосніприголосні
3133090-256540002875915-26543000наголошені ненаголошені дзвінкі глухі
тверді м`які
Які з цих звуків утворюються тільки за допомогою голосу?
При утворенні яких звуків чуємо голос і шум? А коли чуємо тільки шум?
А чи є приголосні, схожі за вимовою? Як вони називаються? (парні глухі та дзвінкі приголосні)
Слайд 2
Дзвінкі та глухі приголосні (парні)
[б] [д] [д’] [ж] [з] [з’] [дж] [дз] [дз’] [ґ] [г]
[п] [т] [т’] [ш] [с] [с’] [ч] [ц] [ц’] [к] [х]
Дзвінкі приголосні, що не мають пари
[в] [й] [л’] [л] [м] [н’] [н] [р] [р’]
Глухий приголосний, який не має пари
[ф]
Давайте прочитаємо парні дзвінкі та глухі
Назвіть дзвінкі, що не мають пари
Який глухий не має пари?
Перевіримо, як ви запам`ятали пари приголосних
Слайд 3,4 Гра «Відлуння» Я називаю дзвінкий, а ви – глухий(букви на слайдах з`являються)
Д - …, Г - …, Б - …, З - …. ДЗ - … Д` - …, З` - …, ДЖ - …, Г - …, ДЗ`- …, Ж - ….
ІV. Повідомлення теми та мотивація навчальної діяльності
Проблемне запитання – Про що я хочу сказати словом [грип(б)]? (відповіді дітей)
Парні дзвінкі та глухі приголосні буває важко розрізнити під час вимови та написання. Тому сьогодні ми будемо вчитися правильно вимовляти та писати слова з такими приголосними.
Слайд 5 – Давайте прочитаємо тему сьогоднішнього уроку. Як ви думаєте, що ми будемо робити на уроці? Навіщо це треба вміти?
V. Вивчення нового матеріалу
1.Пояснення вчителя. В українській мові дзвінкі приголосні в кінці слів завжди вимовляються дзвінко. У більшості слів ці приголосні звучать чітко і в середині слів. Але є в мові слова, в яких приголосні звуки перед глухими втрачають свою дзвінкість і вимовляються як глухі, а також слова в яких глухий звук перед дзвінким змінюється парним дзвінким. Давайте повчимося правильно називати такі слова.
2. Робота за підручником. Вправа 194 Гра «Луна» Я називаю чітко малюнок, а ви повторюєте.
3. Робота в парах – Прочитайте слова в стовпчиках вправа 195 (по черзі, слідкуйте за вимовою)
- Знайдіть у тексті споріднені слова. Запишіть їх парами: дуб-дубки, зуб – зубки, сад – садки, гриб- грибки. Розберіть за будовою, підкресліть дзвінкий приголосний (по 1 біля дошки) «ланцюжком»
Пояснення значень слів: паморозь (слайд 6)- наморозь, іній: тонкий шар кристалів льоду, що утворюється внаслідок осідання водяної пари з повітря на охолоджені предмети.
Зав`язь (Слайд 7)– маленькі, недостиглі плоди.
Знайдіть відгадку серед слів, які ви недавно читали.
Живим зерном народжений
Живу я на землі.
Щодня рум`яним сонечком
Я сходжу на столі. (хліб)
4. Складання речення зі словом ХЛІБ (Слайд 8)
Комбайнери на полі збирають хліб. Запис, ( 1учень біля дошки) визначення головних членів речення
VІ. Первинне закріплення
1. Словниковий диктант (за методом ейдетики)
Діти, вам треба буде запам`ятати і записати 7 словникових слів. Я допоможу це легко зробити. Послухайте сюжет і подивіться. (слайди від 9 до 22, коли пишуть, слайд 23- порожній)
Сюжет
Сів верблюд на велосипед і поїхав в очерет. Там сидів космонавт і їв пиріг. Він мав добрий апетит, бо хотів з`їсти ще й абрикос.
Запишіть слова в зошит, підкресліть останній приголосний і правильно прочитайте. Знайдіть слово, в якому всі приголосні дзвінкі і складіть з ним речення.( Верблюд – корабель пустелі.)
Взаємоперевірка зі слайду 24, читання вголос.
VІ. Фізкультхвилинка (музична)
VІІ. Включення нового знання в систему знань і повторення
1. Гра «Займи позицію»
- У кожного з вас на парті слова. Розберіть їх за будовою. Якщо вони складаються тільки з кореня – у І будиночок, є суфікс – оньк – у ІІ будиночок, із закінченням -и – у ІІІ.
мороз зимонька сніжки
сніг снігуронька доріжки
лід дібровонька казки
ожеледь нивонька берізки
дубки
- Підійдіть ті діти, чиї слова треба поселити у І будиночок. Правильно прочитайте вставлені слова. Які звуки треба називати дзвінко? Займіть позицію біля парти з квіточкою, яка має такі кольори, як той будиночок, в який ви поселили слово. (так по черзі всі діти)
- Яка пора року наближається? Прочитайте правильно зимові слова (слайди 25, 26).
6. Робота в групах (по будиночках поділ)
Скласти речення з розсипаних слів (завдання в конвертах) і наклеїти їх на стрічку паперу
І група Зимового ранку я поспішаю до школи лісовою стежкою.
ІІ група Падають з неба легкі сніжинки і вкривають землю.
ІІІ група Берізки і дубки стоять біля стежки у білих шубках.
Утворити з речень текст, дібрати до нього заголовок. Виписати у зошит виділені слова, підкреслити букви, які треба читати правильно( слайд 27)
Рефлексія.
Я буду читати речення, а ви покажіть останню букву (картки)
В дощ шукав у лісі гри…, й захворів тепер на гри….
Лікував я довго зу…, на обід поїв лиш су….
Хлопці наловили ри…, насадили в парку ли….
Ми прийшли до нас у лі…, там їжак в траві полі…
За кущем сховався ву…, ти його, малий, не ру...
Продовжити речення
На уроці я навчився…. (правильно читати і писати слова з дзвінкими приголосними перед глухими)
Тепер я знаю, що… (дзвінкі приголосні в українській мові перед глухими вимовляться дзвінко)
Найбільше мені сподобалось…
Домашнє завдання
ст. 87 вправа 197