Розробка уроку на тему Правопис складних слів разом і через дефіс (6 клас)
Тема: Правопис складних слів разом і через дефіс.
Мета: ознайомити учнів з правописом складних слів разом і через дефіс, з написанням слів з пів-, напів-; узагальнити знання шестикласників про основні способи словотворення; формувати вміння правильно писати складні слова, знаходити їх у текстах; збагачувати словниковий запас учнів; розвивати увагу, логічне мислення, пам’ять, зв’язне мовлення; виховувати любов до рідної мови.
Тип уроку: комбінований (вивчення нового матеріалу, повторення вивченого)
Хід уроку:
І. Організаційний етап уроку.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
ІІІ. Актуалізація суб’єктивного досвіду учнів.
1. Бесіда:
- Що вивчає словотвір?
- Які існують способи словотворення?
- Яким способом утворюються складні слова?
2. Визначити спосіб творення слів.
Зимовий, принести, припічок, переклад, листопад, землетрус, краєвид, телефон-автомат, шафа-купе, півміста, пів-Америки.
ІV. Вивчення нового матеріалу.
1. Проблемні питання:
- Як ви вважаєте, чому слова, утворені одним й тим самим способом (способом складання основ й слів), пишуться по-різному?
- Як ви вважаєте, чому два слова, які мають першу частину пів-, пишуться не однаково?
Отже, перед нами стоїть два питання, які ми вирішимо протягом уроку
2. Пояснення вчителя.
Через дефіс пишемо:
складні слова, утворені поєднанням незалежних слів: хліб-сіль, синьо-жовтий, шеф-кухар.
складання повторюваних слів або антонімів: давним-давно, видимо-невидимо
імена казкових персонажів: Лисичка-Сестричка, Іван-Побиван.
іншомовні частини віце-, екс-, максі-, міні-, міді-: віце-президент, екс-чемпіон, максі-пальто, міні-спідниця.
традиційно через дефіс пишуться слова свят-вечір, багат-вечір, дівич-вечір, зелен-сад, буй-тур, сон-трава, чар-зілля, жар-птиця
Разом пишемо:
слова з першою частиною іншомовного походження (фото-, кіно-, радіо-, авіа-, авто-, мото- тощо): кінозірка, автоклуб, фотоальбом.
слова з іншомовними префіксам: антивоєнний, ультразвук, псевдонауковий.
складні слова зі сполучуваними голосними о, е, є: снігопад,краєвид, зорепад.
3. Робота з підручником.
С. 118-119 Теоретичний матеріал.
V. Закріплення вивченого матеріалу.
1. Робота з підручником.
С. 118, впр. 207(усно)
2. Розподільний диктант.
1 Купівля-продаж 2 антивірус
3 Диван-ліжко 4 відеокамера
5 Євшан-зілля 6 чорнозем
7 Сон-трава 8 радіоприймач
9 Синьо-зелений 10 жовтогарячий
11 Вовчик-Братик 12 краєзнавство
13 Міні-гольф 14 буревій
3. Перепишіть,знімаючи риски.
Великий/превеликий, теле/шоу, диско/тека, авто/стоп, радіо/станція, вело/мото/спорт, паро/плав, авіа/пошта, аеро/порт, руко/писний, давним/давно, гідро/масаж, фото/модель.
«Конструктор»
С. 118, вправа 209.
5. Відповідь на перше проблемне питання.
VІ. Вивчення нового матеріалу.
1. Лінгвістична казка.
Зробити висновок щодо написання слів з пів-.
Потрапила якось половинка, яку звали Пів-, до країни Іменників і
спробувала завести з ними товариство. Але не всі слова на це погодились.
Поважні Іменники власної назви не подали руку половинці, залишили її «на
відстані». Так з'явився дефіс. Слова загальної назви на я, ю, є, ї
поставили апостроф, щоб не мала половинка над ними повної сили і в той
не мала половинка над ними повної сили і в той же час була поруч. Подивилася на це решта Іменників і вирішила приєднати
до себе половинку. Тепер завжди на письмі іменники з пів- пишуться
разом, через дефіс та з апострофом.
2. Робота з підручником
С. 121 – опрацювання теоретичного матеріалу.
VІІ. Закріплення вивченого матеріалу.
1. Перепишіть, розкриваючи дужки.
(Пів)майдану, (пів)вулиці, (пів)Борисполя, (пів)вікна, (пів)ягоди, пів(Ялти), , (пів)юрти, (пів)хлібини, (пів)Азії, (пів)ялини,
Творчий диктант
А) Записати відповіді на запитання, а потім пояснити написання цих слів.
1) хто сіє і вирощує хліб? (хлібороб);
2) хто міряє землю? (землемір);
3) хто рубає ліс? (лісоруб);
4) хто носить листи? (листоноша);
5) хто варить сталь? (сталевар);
6) хто ходить пішки? (пішохід).
– То як ми написали ці слова? Чому?
Б) замініть подані словосполучення одним словом з префіксом пів-.
1) одна друга аркуша (піваркуша);
2) половина Києва (пів-Києва);
3) половина яблука (пів'яблука);
4) одна друга квартири (півквартири);
5) половина Азії (пів-Азії);
6) одна друга доріжки (півдоріжки);
7) половина ящика (пів'ящика).
– Як пишуться слова з пів-?
3. Відповідь на друге проблемне питання.
VІІІ. Домашнє завдання.
Вивчити правила с. 118-119, 121. Впр. 218.
ІХ. Підсумки уроку.
Бесіда:
В яких випадках складні слова пишемо через дефіс?
В яких випадках складні слова пишемо разом?
Як пишуться слова з пів- та напів-?
Виконання тестових завдань.
1. Позначте рядок, де всі слова складні:
а) будинок, сонце, багатоповерхівка;
б) навчання, жовтогарячий, кінозірка;
в) фотоальбом, авіапошта, п’ятиденка;
2. Позначте рядок, де всі складні слова пишуться разом:
а) кімната/кухня, фото/альбом, лісо/степ;
б) чорно/слив, три/річний, ультра/звук;
в) міні/спідниця, сон/трава, євшан/зілля;
3. Позначте рядок, де всі складні слова пишуться через дефіс:
а) жовто/гарячий, міні/диктант, синьо/окий;
б) кімната/музей, сон/трава, українсько/російський;
в) шеф/кухар, авто/клуб, крає/вид;
4. Позначте рядок, де всі слова з пів- пишуться разом:
а) пів/села, пів/сонця, пів/парти;
б) пів/Києва, пів/яблука, пів/аркуша;
в) пів/парти, пів/юрти, пів/Одеси;
15