Саба? Біз осындай баламыз та?ырыбында
Мектеп: Бірлік ОМ; Күні № 2
Тақырыбы: Біз осындай баламыз
Құндылығы: Дұрыс әрекет ;
Қасиеттер: тәртіпті болу, үлкендерді сыйлау;
Мұғалім: Д.Омарова;
Сыныбы: 2 Оқушы саны: ----
45 мин арналған
Сабақтың мақсаты: Баланың өзін-өзі тануда дұрыс әрекет құндылығы туралы түсінік беру;
Сабақтың міндеттері:
2-сыныпқа арналған «Өзін-өзі тану» пәнінің мазмұнымен таныстыру;
Өзін және айналасын тануға деген қызығушылықтарын арттыру;
Ізгілікке тәрбиелеу; Ресурстар: дәптерлер, оқулық, нақыл сөз, ақ қағаздар, тыныштық сәтіне арналған баяу музыка.
Сабақтың барысы: Ескертулер:
І. Үйымдастыру кезеңі. Амандасу, оқушыларды түгендеу.
Қош келдіңдер, балалар! Мен сендерді көргеніме өте қуаныштымын. «Шаттық шеңбері» арқылы мына өлең жолдарын айтайық
Қуанамын мен де,
Қуанасың сен де,
Қуанайық , достарым,
Арайлап атқан күнге.
Таныстыру ойын түрінде өтеді.
Оқушыларға шаттық шеңберінің мәнін түсіндіру үшін, өлең жолын айтып, қолмен көрсетемін.
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру.
Балапан әңгімесінің мазмұнын сұрау. /3-4 оқушыдан сұраймын, қалғандарынан сұрақ қою арқылы мәтінді талдаймын/
Арман мен Нұрлан балапанға қандай қамқорлық көрсетті?
Сендер жазғы демалыс кезінде қандай қамқорлық істер жасай алдыңдар? Енді сол туралы әңгімелеп беріңдер Оқулықтағы балапан әңгімесін оқып, мазмұндау. «Ұлан» газетінен
ІІІ. Дәйек сөз.
«Өзіңді танығанда ғана өзгені білесің»
Балалардан «өзін-өзі тану» дегенді қалай түсінетіндері сұралады.
Бұл нақыл сөздің өте үлкен мәні бар. Шынайы өмірде жағымды да, жағымсыз да құббылыстар, әрекеттер кездесуі мүмкін. Соларды ажырата білу арқ ылы өмірдің жағымды жақтарын бойымызға сіңіріп, жақсы өмір сүруге, адамдарға және айналамызға қуаныш, бақыт сыйлай білуге үйренеміз. Авторы: А.Пивен
Кері байланыс.
Дәйек сөзді дәптерге жаздырамын.
Мұғалімнің сыйлығы.
Аңыз «Өзіңді танудың қиын жолы»
Үлкен күміс түсті балық өзенде жүзіп жүріп, домалақ аңқиған көзімен ойнап жүрген бала-шағаға қарады да аң-таң болып …. Осылар суға несіне қызығады екен,- деп ойлады. Олардың жерлерінде құм, шөп, тас ,жер тағы мен білмейтін талай дүниелер бар. Оларға не жетіспейді? Су оларға не керек екен? Мұнда ешқандай қызық жоқ қой, деп әдеттегідей жан жағына шоршып шомылып, жасыл қалын су, ақ құм, балдыр шөп, ұсақ ойнақтаған балықтар,болды фууу іш пысады… деп, күрсінді.
Бала- шаға суға сүңгіп асыр салып ойнап жатты. Балық ойлады «Мүмкін бұлар бір ортаны, басқа ортаға ауыстырғаннан рахат алатын шығар?» Ендеше мен де сөйтіп көрейінші деп, шортып секіріп аспанға көтеріліп қайта суға шолп етті де, «Иә» өте тамаша екен ауа жұтым тамаша, дегенше болған жоқ көңіл күйі қайта түсті.
«Мен дұрыс ойлаппын, ауа ол өте тамаша екен.» Ал сонда жер мен от қандай екен? Егерде құмға секіріп шықсам қалай болар екен деген ой келіп құмға секіріп шығады.
Сол ақ екен балық соққыға түсіп құм үстінде бұралаңдап жатқанда бір жаны ашыған бала оны қайта суға итеріп жібереді. Балық өз- өзіне әрең дегенде келіп тірі қалды.
Есін жинаған соң «Иә» деп ойлады балық , мен де осыны күтіп едім. Адамдарға жүзуді үйрену сияқты, маған да әлі өте ұзақ жүруге үйрену қажет екен,- деп жағаға қарай қайта жол тартты… Балықтың іс әрекетін қалай қарастыруға болады?.
Кері байланыс арқылы талқылау. Сұрақ-жауап алу
Балалар балықтың іс-әрекетінен не көрдік біз?
Балықты өзін-өзі таниды, біледі деп айтуымызға бола ма?
Адамдардың да осы балық сияқты іс-әрекет жасайтынында кездеседі деп ойлайсыңдар ма?
/5-10 минут/
Балықтың, балалардың суреті, куыршақ театр сахналауы
Шығармашылық жұмыс. Оқушылардың сабақта алған білімдерін бекіту үшін шығармашылық жұмыс беріледі. Шығармашылық жұмыс бойынша балалар суреттерге қарап және берілген сұрақтарды қолдана отырып, «Біз осылай өсеміз» тақырыбында әңгіме құрастырады.
Өсімдіктер мен жан-жануарлардың өсуі үшін не қажет?
Адамның дамуына не ықпал етеді?
Өскен сайын өз бойларыңнан қандай өзгерістер байқадыңдар?
Өз бойларыңда қандай қасиеттер болғанын қалайсыңдар?
Топпен ән айту.
Достық әнін бірігіп айту.
Әрқашан дос, біргеміз
Ажырамас іргеміз
Ілгері жүріңдер.
Достық жырын біліңдер,
Ту ғып ұстап бірлікті
Еңбекті сүйіңдер!
Қай-сы:
Дос болайық бәріміз
Жарасып тұр әніміз
Тыныштықты сақтаймыз2
Атсын күліп таңымыз Сөзі: Х.Талғаров
Әні: И.Нүсіпбаев
Үй тапсырмасын беру. «Менің жазғы демалысым» тақырыбында шығын әңгіме құрастырып келу Алдын ала берілген тапсырма
Қорытынды тыныштық сәті:
Балалар ішкі дауысымызды тыңдап, бір сәт өзімізді танудың қандай керемет екенін сезінейікші. /30 сек/
Рахмет сендерге, сабағымыз аяқталды. Балаларды белсенділіктері үшін бағалаймыз