Конспект урока Its fun(5 класс Spotlight)
Конспект урока в 5 «А» классе КОГОБУ СОШ с УИОП, который будет проведен 17. 03. 2015г. Чувашовой Александрой Дмитриевной
Тема: «It’s fun»
Цель: создание условий для овладения блоком информации по теме «In all weathers»
Задачи:
практические:
-ознакомление с новым лексическим материалом;
-практика учащихся в чтении и устной речи на основе текста
общеобразовательные:
-расширение общего кругозора
-расширение филологического кругозора
развивающие:
-развитие речевой догадки
-развитие памяти, мышления, воображения
воспитательные:
-уважение к интересам и мнению других
- воспитание внимательности и самостоятельности.
Языковой материал: НЛЕ – go skiing, read a book, watch TV, make a snowman, have a picnic, go camping
Оснащение материала: учебник, аудиозапись
Оформление доски
Ход урока
Действия учителя
Действия учеников
I.Подготовка учащихся к деятельности на иностранном языке.
Приветствие.
Good afternoon. I am glad to see you. Sit down please.
- What date is it today?
- What day of the week is it today?- Yes, thank you.
2. Проверка домашнего задания
- Today, we begin with checking your home task. You have 2 minutes to revise words connected with clothes. After that, I will ask you to write these words in the written form.
Фонетическая разминка
- Look at the blackboard. You can see two sounds ow ou. In addition, you can see some words. Say these words after me.
4. Речевая разминка
- Tell me please, what weather do you like? What are you and your family doing when the weather is hot/cold/warm?
Сообщение
· темы урока.
- Today we will speak about different activities
II. Совершенствование лексико-грамматических навыков и овладение видами речевой деятельности.
Дотекстовый этап
Семантизация НЛЕ. (способ – наглядность)
And let’s learn these words.
Go skiing
Watch TV
Read a book
Make a snowman
Have a picnic
Go camping
Фонетическая отработка НЛЕ
Let’s read these words after me. Thank you.
Now write down these words in your vocabulary.
Текстовый этап
- Now you will listen to the announcer. You should answer my question
1. Where is Sandra?
- Thank you
- Read and translate this letter and after that you should answer my question.
1. What do you think she is doing there?
Look through this letter and find the present continuous tense. You have 2 minutes. Let’s start.
Послетекстовый этап
- Look at ex. 4 p. 90. you should answer the questions. You have 2 minutes. Let’s start.
Заключительный этап.
Объяснение домашнего задания.
- You should learn the words from ex. 1 p. 90 and ex. 1 p. 55 in your work books.
Подведение итогов.
What have we learnt today?
You worked very well, everybody was great.
That’s all for today. Thank you very much.
Организованный конец урока.
Thank you for your work! Goodbye.
- Today is the 17th of March
- Today is Saturday
- Brown, blouse, mouse, down, now, out, cow, sound
Учитель: