Деловая игра по теме Shops and shopping (8 класс)


Деловая игра на уроке английского языка 8 класс (УМК О.В.Афанасьевой, И.В.Михеевой для школ с углублённым изучением иностранного языка).
Тема: Shops and shopping
Цель: контроль уровня сформированности навыков монологической и диалогической речи и аудирования по теме «Shops and shopping».
Задачи: 1) Формировать навыки и умения профессиональной коммуникации на иностранном языке, воспитания профессионального поведения.
2) Развивать логическое мышление, зрительную и слуховую память.
3) Воспитать культуру языкового общения, уважительное отношение друг к другу, умение внимательно слушать собеседника.
4) Повысить интерес к изучению английского языка, воспитать чувство удовлетворения от проделанной на уроке работы.
Оснащение: доска, УМК (На доске в течение урока рисует таблицу и заполняет ее. Сначала рисуем первые 2 колонки и заполняем их. Во время выполнения второго задания рисуем следующие 2 колонки, во время третьего – последние 3. Количество строк в таблице равно количеству групп учащихся.)
shop votes 2 main goods votes Goods and special services votes Total
Ход урока:
Организационный момент:
Teacher: Good morning!
Ss: Good morning, teacher!
Teacher: Nice to see you!
Ss: Nice to see you too!
Teacher: How are you?
Ss: We are fine, thank you . And you?Teacher: I’m fine too, thank you.
Объявление темы и цели урока:
Teacher: the weather is fine today and I offer you to imagine that we are walking along Pokrovskaya Street. What do you see there?
Ss: Monuments, theatres, shops, historical buildings.
Teacher: You are right. And what kinds of shops can you see there?
Ss: We can see gift shops, perfumer’s, a market, department stores, florist’s, jeweler’s  and many others.
Teacher: Great! As you may have already guessed shops and shopping is our topic today.
Introduction: Today you get a chance to open your own shop in this street. As you know, every shop needs a good name. Right now you should divide into groups and decide what kind of shop you would like to have and think up the best name for it.
You have 2 minutes.
The first task:
Teacher: First, I’d like each group to write the name of your shop in the table on the board. Then, look at the names of the shops and say which one you want to visit. We are voting (you shouldn’t vote for your own shop.): who would like to visit shop №1? №2? …(дети голосуют за каждый магазин. За свой голосовать нельзя. Баллы вносятся во вторую колонку таблицы.) The second task: The second task is to speak about 2 most popular goods sold in your shop. You have 5 minutes to get ready.
Groups, you are welcome to introduce the goods. Other groups should listen to the presentations and be ready to ask questions. (Во время монологов учитель записывает названия товаров в 3 колонку таблицы на доске. После рассказов и вопросов снова проходит голосование. Результаты голосования вносятся в 4 колонку таблицы.)The third task: If you want to attract more customers you need promote your shop. For this purpose shop owners usually try their best to offer people new services. Right now you get a chance to describe you shop in the best way: you may speak about sales, discounts, special services, goods, etc. You have 7 minutes.
Well, shop owners, you are welcome to present your shop. Customers, get ready with questions. (Во время монологов учитель записывает названия товаров в 5 колонку таблицы на доске. После рассказов и вопросов снова проходит голосование. Результаты голосования вносятся в 6 колонку таблицы.)Results: Now let’s look at the table and sum up the results of our business game. Group #1 gets … votes.
Group #2 gets… votes.
Group #3 gets …. votes.
And the winner is…
Let’s congratulate our winners!
There only remains for me to thank you for our game. See you later! Good-bye!