Математика ашы? саба? 4-сыныпта ?ткенді пысы?тау
Ақмола облысы Аршалы ауданы
Волгадон ауылы мектебінің бастауыш сынып мұғалімі
Кулмуханбетова Гулбахыт Аширбаевна
Математика
Сабақтың тақырыбы:4 сынып бойынша өткенді пысықтау, шолу
Сабақтың мақсаты: Оқушыларға теңдеуді шешу, екі амалмен және бірнеше
амалмен шығарылатын есептердің тиімді тәсілдерін меңгерту Оқушыларға үш таңбалы санға жазбаша көбейту және бөлу жайында түсінік беру теңдеу шешу,қозғалыс бағыттарына және геометриялық ұғымдарды қалыптастыру.
2. Дамытушылық: Олардың логикалық ойлау қабілеттерін
жетілдіру. Шапшаң есептеуге, мәнін табуға, өрнекті
дұрыс оқуға төсілдіру.
Баған түрінде көбейту мен бұрыштан бөлу жағдайларын негіздеу. Ой -өрісін дамыту, өз бетінше тапсырма орындау қабілетін дамыту;
3. Тәрбиелік:
Ұқыпты, ретті жазу дағдысын қалыптастыру. Адамгершілікке, достыққа тәрбиелеу.
Сабақтың типі: Жалпы өткен тақырыппен жұмыс нәтижесін тиянақтау;
Сабақтың әдісі: Түсіндіру, қайталау;
. Олардың логикалық ойлау қабілеттерін
жетілдіру. Шапшаң есептеуге, мәнін табуға, өрнекті
дұрыс оқуға төселдіру.
Сабақтың көрнекілігі: ережелер, ойындар,
сызбалар
Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру Балалар, бүгін бізді ерекше сабақ,
4 сыныпта өткен тақырыптарға шолу қаншалықты меңгергенімізді алған білімізді іске асыра алатынымызға көз жеткізу .Өздеріңнің күшті де, білімді ұрпақ екендеріңді дәлелдеу -Сабақта алаңдамай еркін еңбек етіңдер. Өз ойларыңды қысылмай, ашық айтыңдар. Мен сендерге сәттілік тілеймін Жалпы сабағымыз сайыс ретінде өтеді топ-топ болып жұмыс істейміз бірнеше бөлімнен тұрады әр бөлім бойынша балдық шкаламен жұмыс жасаймыз топтың намысы үшін бірге қалыспай атсалысып отырыңдар. Мұндағы ұранымыз «Біріміз үшін бәріміз,бәріміз үшін біріміз».Егер бір бала дұрыс жауап бермесе балдарың кеміп баға төмендейді топ жеңіліске ұшырайды
ІІ. Психологиялық дайындық: бір – біріне тілек айту.
Математика керек әр күйге, математика қажет өмірде.
ІІІ.. Оқушыларды топқа бөлу
- Оқушылар қазір мен сендерге тапсырма беремін. Әр оқушы амалдар реті бойынша тапсырмасын алдарыңдағы қосымша дәптерлеріңе алған орындап, сол тапсырманың мәні бойынша өз тобын табады. 2 секунд уақыт жүріп кетті
Мұнда амалдарды ретімен орындау
1-қатар 2- қатар 3- қатар
( 100-99) * 7 = 7 ( 10100-10099) * 8=8 (25981-25900) ; 9 = 9
Ал, енді 7-ге тең болған оқушылар Төле бидің ауылына жайғассын.
Мәні 8-ге тең болған оқушылар Қазыбек бидің ауылына жайғассын.
Мәні 9-ға тең болған оқушылар Әйтеке бидің ауылына жайғассын.
Есіңе ал
Бұл үш ауылдың иелері туралы не білеміз?
Мұғалім
Олар билер, көсемсөз шеберлері, шешендер, дарынды, ақылды ел басқарған ірі тұлғалар
Төле би –
Қазыбек би –
Әйтеке би –
Халық олардың әділдігіне, шешендігіне, адалдығына, шыншылдығына бас иіп, мәңгі ұмытпай жадында сақтайды.
Бүгін осы үш ауылға аталарымыздың атын тегіннен-тегін беріп отырған жоқпын. Аталарымыздың есімдерін мәңгі сақтап, атын қорғап, олардың тапқырлықтары бойларыңызға дарысын деген мақсатпен қойып отырмын.
Әр ауылдың басшысы болады сол басшы тобындағы оқушылардың дұрыс жауап бергенін белгілеп отырады. Сабақтың соңында бағалауда ескеріп отырамын.
ІV. Үй тапсырмасын тексеру (дәптерді жинап үй тапсырмасын сабақ соңынан тексеріп, бағалаймын)
1- бөлім «Ойлан тап» яғни белгісіз санды табу теңдеу шешу есептері Теңдеу- дегеніміз не?
- белгісіз санды табу
- теңдіктің оң жағы мен сол жағын теңестіру
белгісіз санды тауып, орнына қойғанда теңдіктің екі жағы тең болу керек
1-ауыл (Х+80)*2=324
Х+80=324 2
Х+80=162-80
Х=82
82+80 *2=324
324 =324
2- ауыл( Х-20)+21=112
Х-20=112-21
Х-20=91
Х=91+20
Х=111
111-20+21=112
3-ауыл ( 32-Х)*6-39=45
32-Х=39+45
Х=84 6
Х=14
Х=32-14
Х=18 32-18*6-39=45
3- ауылдан бір оқушыдан теңдеуді (тең) тақтаға шығарады.
1-ауыл
Белгісіз қосылғышты табу үшін...
2- ауыл
Белгісіз азайғышты табу үшін...
3-ауыл
Белгісіз азайтқышты табу үшін...
2- бөлім
«Кім тапқыр?»Үш таңбалы санға көбейту және бөлу
Интерактивті тақтада жұмыс
524 Ең алдымен бірінші толымсыз көбейтіндінің мәнін табамыз,
*126 ол үшін 524 – і 6 бірлікке көбейтеміз – мәні 3144, енді 524 - і 2 ондыққа
3144 көбейтеміз, мәні 1048, үшінші толымсыз көбейтіндінің мәнін табу үшін
1048 524 – і 1 жүздікке көбейтеміз, мәні 524 енді қосамыз. 524 пен 126 ның
524 көбейтіндісінің мәні 66024
66024
66024 126
-630 524
302
-252
504
-504
0
1)Ауыл . Көбейту
1) 427
* 346
2562
+ 1708
1281
147742
2) Ауыл . Қалдықпен бөлу
2) 675 32
64 21
35
3) Ауыл . Бөлу
2) 74340 236
-708 315
354
-236
118 0
118 0
0
3- бөлім «Ойлы болсаң, озып көр» карточкамен жұмыс
71 Санына алдымен 71- ді қосты,сосын тағы соншама қосты (213)
Берілген сан шығу үшін сол санға нешені қосу керек? (0)
Қосылғыштардың орнын ауыстырғанда қосынды а) азаяды б) ұлғаяады с)өзгермейді
4 -бөлім
«Тапқыр болсаң талас жоқ» дәптерге орындаймыз 2 секунд уақыт беріледі
санның бөлігін табуға ,бөлігі бойынша санды табуға есептер
1-Ауыл
Айгулде 8 кампит бар. Төртен бірін інісіне берді.Айгул інісіне неше кәмпит берді? ШартыАйгул-8кампит
інісі-? Төртен біреуін
Шешімі 8 4=2 кампит
Жауабы Айгул інісіне 2 кампит берді
2Ауыл
Айгул інісіне 2 кампит берді.Бұл Айгулдің кампиттерінің төрттен бір бөлігін құрайды Бастапқыда Айгулде неше кампит болды?
Айгул-? Кампит
інісі -2 кампит, бұл төрттен бір бөлігі
Шешімі 2*4=8=(кампит)
Жауабы Айгулде 8кампит болды
3Ауыл 16 литр айранды 8 ыдысқа тең бөліп құйды .Бір ыдыста қанша литр айран бар ?Бір ыдыста барлық айранның қандай бөлігі бар?
Шартының жазылуы
8ыд-16л
1-ыд.-?л
шешімі 16 8=2л(1 ыдыста) 2) 16 2 = 8 (бөлік)
Жауабы бір ыдыста 2 литр айран бар, бұл барлығының сегізден бір бөлігі
5-бөлімөп «Кім көп біледі?»( формулаларын жазамыз) тақтаға бір-бір оқушыдан әр топтан шығады
1-ауыл Шаршы-дегеніміз не? Ауданын қандай формуламен табамыз, Sш= а*а переметрін ше?P=а+а+а+а=4*а
Көпбұрыштың переметрін ше? P=а+в+с+d +…. 2-Ауыл Тіктөртбұрыштың ауданын қандай формуламен табамыз, S тт= а*в переметрін ше?P=а+в+а+в= 2*а+2*в= 2*(а+в)
Үшбұрыштың переметрінше? P= а+в+с 3-Ауыл Тік бұрышты паралеллепипедтің көлемін табатын формуласын жаз. V=а*в*с а-ені в-ұзынд с-биіктігі Кубтың көлемін табатын формуланы жаз V= а*а*а қабырғасы 10 см v=10*10*10 v=1000cм
6-бөлім «Сиқырлы қозғалысқа күрделі есептер»
1-Ауыл Екі шаңғышы бір уақытта екі ауылдан бір-біріне қарама-қарсыllжүріп 2-сағаттан соң кездесті Бірінші шаңғышының жылдамдығы 11 км/сағ,екіншісінікі*12км/сағ.Екі ауылдың арақашықтығы қандай?
11+12= 23 км/сағ-жақындасу жылд
2) 23*2 =46(км- ара қашықтығы ) 2-Ауыл Екі катер бір уақытта қарама-қарсы бағытта жолға шықты.Бірінші катердің жылдамдығы 30км/сағ,ал екіншінікі 35км/сағ болды.2 сағаттан соң екі катердің арасы қанша км болды? Катердің алыстау жылдамдығы-30+35*2 =130 жауабы екі катердің арасы 130 км болды 3-Ауыл Бір-бірінен 30 км қашықтықта тұрған екі мотациклші бір уақытта, бір бағытқа жолға шықты .Біріншісі 50км/сағ, ал екіншісі 65км/сағ жылдамдықпен жүріп отырды. Неше сағаттан кейін екінші мотоциклші біріншіні қуып жетті?
165 349 238 =65-50=15(км/сағ-жақындау жылд)
2) 30 15= 2сағ қуып жетті 30 (65-50 2 ж 2 іншімотоциклші1-іншіні қуып жетті
7 -бөлім «Білімді мыңды жығар»
Разрядтық қосылғыштардың қосындысы түрінде жікте 1-Ауыл 165 349 238 = 100 000 000 +60 000 000+5 000 000 +300 000+40 000+ 9 000+200+8 2 -Ауыл 177 415 211 = 100 000 000+70 000 000+7 000 000+400 000+10 000+5000 +200+10+1 3-Ауыл 552 417 324 =500 000 000+50 000 000+2 000 000+400 000+10 000+7000+300+20+4
ІV. Сабақты қорыту
Алда қандай мереке келе жатыр? 1 маусым балаларды қорғау күні
Иә мемлекетіміз заң бойынша баларымыздың бақытты өмір суруін қарастырып балалардың мерекесінде белгілеп бекіткен Еліміз аман, нанымыз көп бақытты заманда өмір сүріп жатырмыз. Осы тәуелсіздігіміздің берік, мықты болып Қазақстанымыз көркейе берсін.
Бүгінгі сабақта қатысып үш ауылдың оқушылары өте тамаша! Ерекше белсене қатысқан оқушылар «» ауылының оқушылары
V. Үйге тапсырма
№5(134бет)
«Волгадон мектебі»
Тақырыбы: «4-інші сынып бойынша өткенді пысықтау ,шолу»
Өткізген:Кулмуханбетова.Г.А.
4«Б» сынып