Тема: Звук [ч]. Позначення його буквами Ч, ч (че)


Тема: Звук [ч]. Позначення його буквами Ч, ч ("че")
Мета: ознайомити учнів з буквою Ч ("че"), її алфавітною назвою та звуковим значенням; вчити школярів правильно артикулювати звук [ч], збагачувати лексичний запас дітей; розвивати фонематичний слух; удосконалювати навички читання; виховувати працелюбність, любов до природи, бажання читати книжки, пізнавати нове.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань
1 Мовна розминка. Повторення скоромовки
Дві ґави зранку гасали по ґанку.
Ґави просили на ґанку сніданку.
2 Оголошення теми уроку
- Сьогодні, діти, ми будемо вчитися читати слова з буквою Ч ("че").
III. Вивчення нового матеріалу
1 Виділення звука [ч] з мовного потоку
- Якщо ви відгадаєте загадку, то дізнаєтесь, хто завітав сьогодні до нас на урок.
o Ця тварина всім відома,
Ніколи не виходить з дому, їсть, гуляє, спить в хатині,
Навіть носить її на спині. (Черепаха)
- Молодці! Черепаха - плазун, який повільно рухається на коротких кінцівках. Голова і кінцівки можуть втягуватися в панцир. А ще, діти, черепахою називають вайлувату, неповоротку людину.
- Черепаха принесла гостинці, а які саме, ми побачимо, коли виконаємо математичні дії.
КАВА - BA + ЛА + ЧІП - П = ... (калачі)
2 Артикуляція звука [ч], віднесення його до приголосних, позначення фішкою
Робиться висновок, що звук [ч] - приголосний, оскільки струмінь повітря натрапляє на перешкоду. При вимові звука [ч] кінчик язика треба підносити до піднебіння.
Звертається увага на те, що звук [ч] в українській мові - завжди твердий, і тільки перед [і] - пом'якшений.
3 Орфоепічні вправи
1) Гра "Додай слово".
Чу-чу-чу - калачі... (печу).
Че-че-че - добре піч... (пече).
Ча-ча-ча - дай скоріше... (калача).
Чі-чі-чі - їж, будь ласка,... (калачі).
Чи-чи-чи - ти на мене не... (кричи).
Ач-ач-ач - ой, смачний... (калач)\
2) Звуковий аналіз слів
Учні відгадують загадки і знаходять моделі слів-відгадок.
o Не сани, не віз, а їде без коліс. (Човен)
o Стоїть над водою, трясе бородою. (Очерет)
o Темний шатер увесь світ накрив. (Ніч)
Очерет Ніч Човен
Добирання слів зі звуком [ч] в різних позиціях - на початку, в середині, в кінці слова. (Чайка, чапля, річка, черевички, овечка, курча, піч,річ...)
IV. Ознайомлення з буквою Ч ("че")
1 Аналіз будови. Алфавітна назва
Має рак гострющі клешні,
Ними рак усе розпоре.
"Че", як гілка у черешні,
Що зростає вбік і вгору.
2 Робота за Букварем
1) Звуковий аналіз слів з опорою на схеми. Називання за малюнками предметів, у назвах яких є звук [ч] (чайка, часник, порічки, качка, каченята, овечка).
2) Утворення та читання складів із літерою Ч ("че").
3) Вправи на розширення кута зору.
4) Читання стовпчиків слів. Порівняння їх у парах.
чабан качка річка овечки
чабани качечка річечка вівчарі
5) Читання слів з орієнтацією на виділені злиття.
6) Читання закликаночки.
7) Читання й заучування скоромовки.
ФізкультхвилинкаЯ печу, печу, печу
Діткам всім по калачу,
Зверху маком потрушу,
В піч гарячу посаджу.
Випікайтесь, калачі,
У натопленій печі!
Буду Васю, Олю, Нату Калачами частувати!
Г. Демченко
V.Підсумок уроку
- З якою буквою ознайомилися на уроці читання?
- Яке звукове значення вона має?
Тема: Письмо рядкової букви ч ("че"), складів, слів із нею. Розвиток зв'язного мовлення. Закріплення вивченого про емоційне забарвлення голосу
Мета: навчити учнів писати рядкову букву ч ("че"), поєднувати її з іншими буквами у словах; писати склади та слова з нею; закріплювати навички каліграфічного письма; розвивати зв'язне мовлення першокласників; закріпити вивчене про забарвлення голосу: вчити дітей передавати відтінками голосу різні почуття; виховувати працелюбність, акуратність.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань учнів 
1 Звуко-буквений аналіз слів
- Відгадайте загадку. Виконайте звуко-буквений аналіз слова-відгадки.
o То холодним, то гарячим
Вдома кожен мене бачив,
І співаю я від жару,
І пускаю з носа пару. (Чайник)
- Скільки складів у цьому слові?
- Скільки букв, звуків?
- Який звук позначає буква "ч"? Доведіть.
- До якої групи предметів належить чайник? (Посуд) Назвіть інші предмети, які входять до цієї групи.
III. Повідомлення теми і завдань уроку
- На письмі звук [ч] позначається літерами Ч, ч ("че"). Сьогодні будемо вчитися писати рядкову літеру ч ("че"). Ми потренуємося писати склади, слова і речення з цією буквою. Але перед тим, як почати працювати у зошиті, нам необхідно виконати декілька вправ для пальчиків та кисті.
IV. Вивчення нового матеріалу
1 Показ зразка рукописної літери в сітці зошита
2 Аналіз графічної будови літери ч ("че")
- На що схожа літера ч ("че")?
На стільчик схожа буква "че",
Якщо його перевернути.
Уважно ти абетку вчив,
Тепер читай,
Щоб учнем гарним бути!
В. Юречко3 Засвоєння конфігурації літери
Алгоритм написання рядкової букви ч ("че")
Фізкультхвилинка (за вибором учителя)
4 Робота в зошиті
1) Самостійне письмо літер. Зіставлення написаних літер зі зразком.
2 Письмо другого рядка букви ч ("че"). Письмо другої частини рядка під рахунок і-раз, два-і
3 Письмо буквосполучень
4Письмо слів, речень з вивченими буквами
V. Підсумок уроку
- Яку букву вчилися писати на уроці?
- Які емоції людина може передати, змінюючи відтінки голосу?