Урок з розвитку звязного мовлення Золота осінь


Урок розвитку зв’язного мовлення у 4 класі
Тема: текст-опис «Золота осінь».
Мета: показати дітям красу природи восени. Вчити спостерігати, відображувати словами побачене, почуте. Збагачувати мовлення школярів образною лексикою. Розвивати зв’язне мовлення, мислення, уяву. Виховувати любов до природи, бережливе ставлення до неї.
Обладнання: репродукції картин художників І. І. Левітан « Золота осінь», І. О. Семенович « Золота осінь», Г. А. Янулевич « Золота осінь», П. І. Чайковський «Пори року».
Тип уроку: урок розвитку зв’язного мовлення.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
Сьогодні у нас незвичайний урок.
Сьогодні ми зробимо ще один крок
В країну відому, в країну чудову,
Що нас так чекає й збагачує мову.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
Сьогодні наш урок присвячений чудовій порі року –осені. Ця пора надихає поетів, композиторів, художників на творчість. Ось, послухайте вірш Ліни Костенко.
… Буваю, часом сліпну від краси.
Спиняюся, не тямлю, що воно за диво, -
Оці степи,це небо, ці ліси,
Усе так гарно, чисто, незрадливо…
- А тепер учні нашого класу прочитають вірші про осінь.
ОСІННІЙ ПАРКВже побагрянілоЛистячко на клені,Але на вербиціЩе воно зелене.На каштані листяЗ жовтою каймою.Йду осіннім паркомТихою ходою.Таких фарб немаєВлітку, ні зимою.Недаремно осіньЗветься золотою.О. Війтик-Ющук
ОСІНЬ… Осінь на узліссіФарби розбавляла,Пензликом легенькоЛистя фарбувала.
Вже руда ліщина,Пожовтіли клени.В пурпурі осіннімТільки дуб зелений.
Утішає ясен:- Не сумуй за літом!Геть усі дібровиВ золото одіто.П. Осадчук
ШЕПІТ, ШЕЛЕСТ, ШЕРЕХ ЛИСТЯШепіт, шелест, шерех листя...Ходить осінь золотиста,Жовтокоса, багряниста,З тихим шумом падолисту.
Шелест, шурхіт по діброві...Стиха осінь колисковіШепче нам про неба просинь.Шепче осінь. Шепче осінь...Т. Корольова
Які слова допомагають поетам показати красу осені?
– Послухайте уривок про осінь з альбому П. І. Чайковського «Пори року». ( Діти слухають музику із закритими очима, схиливши голови на парти).
Якою ви уявляєте осінь ?
За допомогою чого композитор зобразив осінь? (Музика).
– Розгляньте репродукції картин художників І. І. Левітан « Золота осінь», І. О. Семенович « Золота осінь», Г. А. Янулевич « Золота осінь».
Який вид живопису допомагає показати образ осені ? (Пейзаж).
Що ви бачите на цих картинах?
Якими художники зображують небо, дерева, траву, воду?
Якими засобами користуються художники? ( Фарби, колір).
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
Сьогодні на уроці ми напишемо твір «Золота осінь».
З яких частин складається текст ?
Які бувають види текстів ?
Чим вони відрізняються ?
Сьогодні ми напишемо текст – опис. Тільки спостережливому й терплячому природа розкриває свої таємниці. Уважно вдивляйтеся, прислухайтеся, дивуйтеся.
ІV. Колективна підготовча робота.
Порівняння двох текстів.
Використання метода «Прес» (Я вважаю… Тому що… Отже…).
Ходить осінь з пензлем. Фарбує дерева у кольори своєї пори. Стоїть ліс. Послухайте голос чарівниці.
Ходить чарівна осінь з казковим пензлем. Фарбує дерева у різнобарвні кольори своєї пори. Стоїть загадковий ліс. Послухайте мелодійний голос чарівниці.
Який текст сподобався більше? Чому?
Які слова допомогли краще уявити картини осені?
До якої частини мови належать ці слова?
Складання сенкана про осінь.
Сенкан – це вірш, що складається з п’яти рядків.
Слово «сенкан» походить від французького слова «п’ять» і позначає вірш у п’ять рядків.
Перший рядок – слово, яке позначає тему ( іменник).
Другий рядок – це опис теми, який складається з двох слів (два прикметника).
Третій рядок – дія, пов’язана з темою, і складається з трьох слів (дієслова).
Четвертий рядок – фраза, яка складається з чотирьох слів і висловлює ставлення до теми, почуття з приводу обговорюваного.
П’ятий рядок – слово синонім до першого слова, в ньому висловлюється сутність теми, ніби робиться підсумок.
Осінь
Яскрава, кольорова
Надихає, чарує, закохує
У золото оділа все навколо
Краса
Робота з деформованим текстом.
Минули останні теплі дні. Значить зима не за горами. (Кінцівка)
Непомітно підкралася до нас золота осінь.(Зачин)
Берізки розпустили золоті коси. Клен покрився багрянцем. Пожовкли листя на вербах. Вогнем палає горобина.(Основна частина)
Прочитайте утворений текст.
Який текст ми побудували?
Слухання оповідань про осінь.
Барви осеніПочаток осені завжди чарівний. Повітря стає прозорим, а все навкруги виграє яскравими кольорами.
Невеличкий ліс теж золотиться, багряніє, палає і з кожним ранком заливається все блискучішим вогнем. А після дощику з кущів вилазять гриби.. Кумедні, товсті. На старих пеньках туляться один до одного тонконогі опеньки. Розсипалися по галявинах червоноголові підосичники, зеленуваті й рожеві сироїжки, запашні рижики. Особливо поважними здаються серед них товсті гриби під червоною шапкою з білими крапочками - мухомори. Намистинками розсипалися по кущах різнокольорові ягідки. Барви лісу доповнює і волохатий зеленувато-сірий мох на деревах. Пахне грибами, чебрецем, дощем і ще чимось дивним, приємним.Пишається проти сонця ліс, пломенять осінні вогневі барви. А разом з лісом пишається й осінь тим, що створила таку красу.
Підбір опорних слів.
Написати твір – опис і передати красу золотої осені нам допоможуть чарівні слова.
Осінь – чарівна, золота,багряна, барвиста, жовта, золотава, ошатна, погідна, полум’яна, тепла, дощова.
Листя – золоте, багряне, червоне, жовте, пурпурове, пожовкле, сухе.
Трава – суха, жовта, тьмяна.
Вода – холодна, прозора, синя, потемніла.
Небо - синє, високе, блакитне, безкінечне, похмуре, з легкими хмаринками.
V. Складання усної зв’язної розповіді учнями за колективно складаним планом.Прихід осені – чарівниці.
Дерева восени.
Осіннє небо.
Річка восени.
Мої враження від природи.
VI.Самостійна робота.За допомогою цих слів ви зможете описати осінь у всій її красі. Уявіть себе письменниками, візьміть ручки і передайте всю красу за допомогою слів, передайте всі ті почуття, які відчуваєте, милуючись осінньою природою.
VIІ. Перевірка самостійної роботи.
Учні зачитують твори.
Корекція і доопрацювання творів.
VIІІ. Підсумок уроку.
Чого навчилися на уроці?
Що вас найбільше вразило?