Урок английского языка Добро пожаловать в Лондон
Тема: Welcome to London!
Задачи:
Общеобразовательный аспект
Продолжить работу по изучению конструкции «Have you ever been to », познакомить с правилом употребления конструкции «It is worth visiting (seeing, reading)»
Развивающий аспект: Развивать логическое мышление, умение анализировать информацию; монологическую, диалогическую речь, внимание, память, воображение.
Воспитательный аспект:
Формирование потребности и способности к сотрудничеству и взаимопомощи при работе в группе.
Тип урока: комбинированный
Оборудование: мультимедийный проектор, компьютер, аудиозапись, Языковой материал:
worth, to be worth doing sth,
Формы взаимодействия: фронтальная, индивидуальная, групповая.
Методы: (по источнику знаний) практический, наглядный, словесный, работа с книгой; (по типу познавательной деятельности) объяснительно-иллюстративный, частично поисковый, поисковый.
Работа над всеми видами речевой деятельности: чтение, письмо, аудирование, говорение
Технологии: коммуникативного обучения, элемент проектной методики
План урока:
Начало урока.
1. Орг. момент. Сообщение темы, задач урока
2. Тренировка произносительных навыков.
Центральная часть урока.
Повторение конструкции «Have you ever been to?» и ответов «I have never been to», «Yes, I have», «No, I haven’t».
Повторение основной информации о Лондоне.
Повторение названий достопримечательностей Лондона
Обучение аудированию с общим пониманием
Знакомство с конструкцией: to be worth doing sth.
Составление сложных предложений по образцу.
Обучение чтению с детальным пониманием
Составление рассказа по опорной модели
Завершение урока.
1. Объяснение домашнего задания
2. Подведение итогов
Ход урока:
Начало урока.
1. Орг. момент. Сообщение темы, задач урока
Good morning, children. The topi
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
· Тренировка произносительных навыков
First of all let’s train our lips and tongues. Repeat after me all together: Have you ever (3) been abroad? I have never (3) been abroad.
Центральная часть урока.
Повторение конструкции «Have you ever been to?» и ответов «I have never been to», «Yes, I have», «No, I haven’t».
Have you ever been to India?
Have you ever been to Moscow?
Have you ever been to Australia?
Have you ever been to the USA?
Have you ever been to China?
Have you ever been to Great Britain?
Повторение основной информации о Лондоне.
Let’s revise general information about London
Have you ever been to London?
What do you know about it?
Is it a capital? What country?
How many people live there?
Where is it situated?
What places of interest do you kno
·w in London?
Повторение названий достопримечательностей Лондона
We know so much interesting information about London sights but we haven’t been there. Let’s go there and see all the sights. Try to remember how to write names of London sights correctly.
(ролик про достопримечательности)
We’ll check how you remember names of London sights. I’ll show you the picture and you should guess the name of the place and write it on the sheet of paper.
Let’s check. Change your papers.
Обучение аудированию с общим пониманием
Listen and say where the boy was in London.
Ex. 60, p, 105
Знакомство с конструкцией: to be worth doing sth.
We are going to learn the new construction:
to be worth doing sth. – стоит что-либо сделать
eg.
The Tower of London is worth visiting.
The British Museum is worth seeing.
These books are worth reading.
(презентация)
Please, give me your examples.
Cоставление предложений устно
Составление сложных предложений по образцу.
Work in your exercise books. Make up your own sentences using the structure:
The Tower of London is worth visiting because it’s very old.
Обучение чтению с детальным пониманием:
Is it worth visiting Trafalgar square? Let’s go there.
Open your books p. 103, ex. 55. At home you read the text, translated it and filled in the gaps. Please read aloud
Чтение вслух.
Answer the questions:
Where is Trafalgar Square situated?
What is the square famous for?
What do tourists usually do in Trafalgar Square?
What is there in the centre of the square in December?
Составление рассказа по опорной модели
Today we have been to different places of interest in London. Let’s make up the story about our trip.
Use the key structures.
I’ll give you 5 minutes to do this task.
Today we have been to There were many different sights there. We have been It’s worth seeing because Then we have been It’s worth visiting because We have also been to It’s worth seeing because.
London is .. !
Объяснение домашнего задания.
At home you should do ex. 7, p. 134. Write the questions to the answers.
Выставление оценок
Count your smiles. Whose team is the winner? Your work was great. You are excellent today.
Подведение итогов
What did you do at the lesson? What structure have you learnt?