Цикл уроків з української мови Дикі та свійські тварини
План вивчення теми
Згідно календарному плануванню на вивчення теми « Дикі та свійські тварини» відведено 4 години.
Після вивчення цієї теми учні зможуть:
класифікувати тварин за умовами життя, харчування;
складати порівняльні характеристики героїв творів;
пояснювати зміст прислів'їв, фразеологізмів.
№ п/п
Тема урока
Тип урока
1.
Дикі тварини
Інтегрований
( Українська мова. Я і Україна)
2.
Українська народна казка « Рукавичка»
Комбінований урок
3.
Свійські тварини
Казка « Як тварини стали свійськими»
Урок засвоєння нових знань
4.
Болгарська народна казка « І я, як батько»
Урок узагальнення та закріплення знань
Урок – змагання
Українська мова Я і Україна
Тема. Дикі тварини
Мета: повторити українські назви диких тварин; розширити знання
дітей про звички та спосіб життя тварин у природі;
збагачувати й активізувати лексичний запас учнів;
удосконалювати мовленнєві навички,уміння будувати висловлювання
на основі почутого, малюнків;
виховувати любов до тварин, інтерес до вивчення української мови.
Обладнання: предметні та сюжетні малюнки, таблиці, схеми, картки.
Тип уроку: інтегрований
Етапи уроку, хронометраж
Зміст уроку
Методичний
коментар
І. Мотивація навчальної діяльності
(2 хв)
Продзвенів дзвінок.
Починається урок.
Працюватимемо старанно,
Щоб почути у кінці,
Що у нашім класі
Дітки-просто молодці!
Усміхніться всім навколо:
Небу, сонцю, квітам, людям.
І тоді обов/язково
День тобі веселим буде.
Створити гарний емоційний фон.
Сфокусувати увагу учнів, викликати інтерес до уроку.
ІІ. Оголошення теми і завдань уроку
( 3 хв)
Сьогодні на уроці ми вирушаємо у подорож.Ви запитаєте:
-Куди?
Відгадайте загадку.
Це спільний дім дерев, птахів.
І звірів там багато.
Усім там затишно, повір.
Це всім потрібно знати.
( Ліс)
- Так, ми вирушаємо в ліс.
Чого ви чекаєте від нашої подорожі?
Відповіді дітей:
цікавих зустрічей,
складних завдань;
гарного настрою;
спільної роботи;
гарних результатів
Учні відгадують загадку та визначають спільно з учителем очікувані результати уроку
ІІІ. Актуалізація опорних знань.
( 3 хв)
Мовна розминка.
Чистомовка- добавляночка
Ни-ни-ни- це дикітварини.
Ра-ра-ра- у лисицінора.
Ка-ка-ка-ми побачили вовка.
Жа-жа-жа- ось кумедне....ведмежа.
Лю-лю-лю- я тваринлюблю.
Скоромовка
Лис просив маленьку лиску:
-Лиско, погойдай колиску.
Погойдай колиску, лиско.
Там в колисці менша лиска.
Фонетична зарядка
Ось у лісі,друзі, ми.
Чуєте, як шелестить листя під ногами?
-Ш-ш-ш-ш-ш.
Як завиває вітер?
-У-у-у-у-у-у.
Як стукотить дятел?
-Тук-тук-тук.
За допомогою фонетичних вправ діти розвивають дикцію, правильну артикуляцію.
ІV.Вивчення нового матеріалу
( 15 хв)
Вступна бесіда
-Як називаються тварини, що живуть у лісі?( Дикі)
-Чому їх так називають?
- Тому що вони живуть самостійно, без допомоги людини.
- А коли людина повинна прийти їм на допомогу?
- Взимку, коли їм не вистачає їжі.
Гра-змагання « Ланцюжок слів»
-Давайте з вами пригадаємо назви диких тварин.
-Білка
-Білка, вовк.
-Білка, вовк,лисиця.
-Білка, вовк, лисиця, ведмідь і т.д.
-Робота у зошитах.Записати назви тварин.
3.Робота над казкою «Ведмідь і мишка»
а)Робота в парах.Словникова робота.
- Уважно прочитайте слова, що подані до тексту.Вивчить їх.
Перевірте один одного.
б)Гра «Редактор»
-Прочитайте самостійно казку «Ведмідь і мишка».
-Розташуйте частини казки у правильному порядку.
в)Читання казки за особами.
Інсценування казки.
Узагальнюються знання про диких тварин, умови їх проживання.
Учитель називає слово назву тварини. Перший учень повторює слово, назване вчителем, і називає своє слово-назву тварини і т.д.(використовуються картки-зображення тварин)
Діти самостійно вчать слова.Потім у парах проводять взаємоперевірку.Такий вид роботи підвищує рівень самостійності та відповідальності.
Розвиток виразності мовлення, її емоційного забарвлення
V. Фізкульт- хвилинка
( 2 хв)
Ведмежата в лісі жили,
Головою всі вертіли.
Ось так, ось так-
головою вертіли.
Ведмежата мед шукали,
Дружно дерево гойдали.
Ось так, ось так-
Дружно дерево гойдали.
Вперевалочку ходили,
Та із річки воду пили.
Ось так, ось так-
Та із річки воду пили.
Ну, а потім танцювали,
Вище лапи підіймали.
Ось так, ось так-
Вище лапи підіймали.
Діти уявляють себе маленькими ведмежатами, із задоволенням виконують імітаційні вправи.
VІ. Закріплення вивченого матеріалу.
( 10 хв)
Інтерактивні вправи
Робота в групах.
-У кожного з вас є картка з зображенням тварини. За допомогою цих карток ви об/єднаєтесь у групи.
1 група. Рослиноїдні тварини
(Заєць, олень, жирафа, слон, носоріг)
2 група . Хижі тварини
Рись,вовк, лисиця, білий ведмідь,ягуар)
З група. Усеїдні тварини
(Ведмідь,борсук,їжак, білка, кабан)
1 завдання
1 група
-Кожна тварина має своє житло. З/єднайте стрілками назви тварин з назвами їх житла.
Ведмідь дупло
Лисиця водойоми
Бобер барліг
Білка нора
2 група
-Кожна тварина повинна харчуватися.
Утворіть пари слів:
Кабан ожина
Їжак жолуді
Білка гриби
Олень горіхи
Ведмідь трава
3 група
У багатьох тварин навесні з/являються дитинчата. Хто у кого?
Лисиця ведмежа
Ведмідь вовченя
Білка їжаченя
Заєць лисеня
Їжак білченя
2 завдання . Зашифровки
1 група
Ви ця по
Ло зай в лі
2 група
Вк вов му ду
Во по- чо і має
група
лом , ця до неш
Во зай не же
3 завдання. Зоологічне лото
Учні об/єднаються у групи,повторюють розподіл тварин за способом живлення.
Виконання пропонованих вправ сприяє формуванню у дітей уявлення про життя тварин.
Учні складають приказки,записують у зошити, пояснюють їх значення.
Кожна група отримує картки. Треба скласти ряд:
Малюнок-опис –загадка
( додаток)
VІІ.Підсумок уроку
( 3 хв)
( Рефлексія )
1.Проблемне запитання
-Як ви вважаєте, де краще жити диким тваринам?
Метод « Займи позицію»
У природному Під наглядом
середовищі людини
-Чим сподобався сьогоднішній урок?
-Що нового ви узнали?
-Що вас здивувало?
Діти повинні дати аргументовану відповідь, зайняти свою позицію.
VІІІ.Домашнє завдання
( 2 хв)
1 рівень
Списати вірш (с.17,4рядки)
рівень
Добрати загадку про улюблену тварину, записати у зошит.
рівень
Скласти твір-опис тварини,записати у зошит.
Учитель задає диференційоване домашнє завдання,надає необхідний інструктаж
Тема. Українська народна казка « Рукавичка»
Мета. –Пригадати зміст української народної казки « Рукавичка», закріпити знання назв тварин,
- розвивати вміння слухати-розуміти українську мову, навички виразного читання, увагу, пам/ять, мислення;
- прищеплювати інтерес та любов до української народної творчості.
Обладнання: ілюстрації, казкові персонажі, картки.
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку
І. Організація класу
Продзвенів уже дзвінок –
Нам пора почать урок.
Стали, діти, повернулись,
Привітались до гостей,
Одне одному всміхнулись.
Будем дружно працювати.
Правильно, виразно та
Швидко читати.
ІІ. Актуалізація опорних знань
Читання за складовими таблицями
голосно , з питальною інтонацією;
пошепки, з стверджувальною інтонацією;
ланцюжком, з окличною інтонацією.
Вправи для розвитку артикуляційного апарату
Пригадайте, діти, вмить,
Як пшениченька шумить: ш-ш-ш-ш.
Як бджола в саду бринить: дз-дз-дз-дз!
Як шумлять у птаха крила: ш-ш-ш-ш-ш!
В морі синьому вітрила: ш-ш-ш-ш-ш-!
Вітер з гаєм розмовляє: у-у-у-у-у-у!
Поміж листячком гуляє: ш-ш-ш-ш-ш-ш!
І ми трохи пошуміли,
Візьмемось тепер за діло.
Закріплення назв тварин.
Яку тему вивчали на минулому уроці? ( Дикі тварини)
Зараз ми з вами пограємо у гру « Ланцюжок слів»
Я називаю тварину .Наприклад, тигр.Ви продовжуєте на « ер» - рись- слон- носоріг і т.д.
Лев- вовк – кабан – нутрія – ягуар .
- Друге завдання: групам видаються літери, до них треба добрати назви тварин.
Б - білка, бобер, бегемот, барс М - миша, мавпа
В - вовк, ведмідь К - крокодил, кабан, кажан, кріт
О - олень, осел, ондатра З - заєць, зубр , зебра
П - поні, пантера, пацюк, панда Л - лев, лисиця, лось
ІІІ. Перевірка домашнього завдання
Діти розповідають про тварин, загадують загадки.
Фізкультхвилинка
Щось не хочеться сидіти,
Треба трохи відпочити.
Руки вгору, руки вниз,
На сусіда подивись.
Хмарар сонечко закрила.
Срібні слізки загубила.
Ми ті слізки пошукаємо,
У травиці позбираємо.
Пострибаймо,як зайчата.
Політаймо, як пташата.
Всі веселі? От чудово!
А тепер до праці знову!
ІV. Вивчення нового матеріалу
Робота у групах. Учні отримують завдання розшифрувати слова:
Мишка, Жабка, Зайчик, Лисичка, Вовчик, Кабан, Ведмідь
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
м
ш
а
к
и
ж
б
з
й
ч
л
с
в
о
н
е
д
і
ь
Завдання та відповіді
1 5 2 4 3
Мишка
6 3 7 4 3
Жабка
13 14 13 10 5 4
Вовчик
4 3 7 3 15
Кабан
13 16 17 1 18 17 19
Ведмідь
8 3 9 10 5 4
Зайчик
11 5 12 5 10 4 3
Лисичка
Пригадайте, у якій казці зустрічаються всі ці тварини?
Правильно, це казка « Рукавичка».Сьогодні на уроці ми пригадаємо цю казку.Навчимося її читати за особами, цікаво розповідати.
Розповідь казки вчителем з демонстрацією казкових героїв.
Виконання тестових завдань за казкою « Рукавичка»
1.Що загубив діді у лісі?
а) шапку; б) рукавичку; в) валянок
2. Хто першим знайшов рукавичку?
а) баба; б) собака; в) мишка
З. Які з цих тварин не потрапили до рукавички?
а) їжак; б) лисиця; в) білка
4. Хто налякав звірів, які поселилися у рукавичці?
а) собака; б) лісники; в) дід
Правильні відповіді: 1.б; 2.в; 3. а,в; 4.а.
4.Взаємоперевірка зошитів.
5.Запис назв тварин у зошит.
V. Закріплення вивченого матеріалу
·1. Напівголосне читання казки за підручником
2.Словникова робота
Загубити питати
стрибати шкода
3.Робота над продовженням казки. Діти за малюнками розповідають казку.
4. Розгадування кросворду
Р У К А В И Ч К И 1. Невеличкі дві хатини.
В них м/які та теплі стіни.
К А Б А Н По п/ять братиків малих
Прожи ває в стінах тих.
З А Й Ч И К
2. Ця тварина бити звикла.
Л И С И Ч К А Має дуже гострі ікла.
І до того ж бистрі ноги.
Ж А Б К А Утікай мерщій з дороги.
3.Часом лізу я у шкоду,
Їм капусту на городах,
Моркву, ріпу, буряки.
Відгадайте, хто такий?
Колобка я з/їла, 5. Плиг та плиг.
До зайця в хату сіла. Ква та ква.
Вовкова сестричка, Це зелена Жабка.
А звуть мене.Лисичка
V. Підсумок уроку
-Що сподобалося на уроці?
-Назви яких тварин зустрілися у казці « Рукавичка»?
-На яку російську казку схожа казка « Рукавичка»? ( « Теремок»)
- Що в них спільне? Чим розрізняються?
Ви сьогодні дуже гарно працювали. Скажемо разом
Я - молодець!
Ти - молодець!
Ми – молодці!
VІ. Домашнє завдання
Списати одну загадку. Навчитися виразно розповідати казку.
Тема. Свійські тварини. Казка « Як тварини свійськими стали»
Мета: - вивчити нові слова по темі « Свійські тварини», ознайомитися зі змістом казки , вивчити назви професій тваринників;
розвивати читацькі та мовленнєві уміння, збагачувати словниковий
запас, удосконалювати уміння вживати вивчені букви під час письма;
- виховувати повагу до професії тваринників, дбайливе ставлення до тварин.
Обладнання: кольорові таблиці, малюнки із зображенням свійських тварин, картки з завданням.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Хід уроку
Етапи уроку
хронометраж
Хід уроку
Методичний
коментар
І. Мотивація навчальної діяльності
(2 хв)
Не гаймо часу, поспішаймо,
Урок скоріш розпочинаймо!
Холодно зараз в лісах і лугах,
Холодно зайчикам, лискам, птахам.
Затишно, тепло в класі у нас.
Доброго дня вам, вітаю я вас!
- Ми будемо з вами гарно працювати, щоб встигнути багато зробити, багато нового узнати, кожного з вас почути.
Створення доброзичливої атмосфери, налаштовування на роботу.
ІІ. Оголошення теми та завдань уроку
( 3 хв)
Подивіться уважно на дошку. Прочитайте слова
К О К І В І
Р О Н Ь В Ц
В А Я
Корова кінь вівця
Як називають цих тварин? (Свійськими)
Чим відрізняються свійські тварини від диких?
Сьогодні на уроці ми з вами узнаємо багато нового про свійських тварин, навчимося називати їх дитинчат, узнаємо , хто і як доглядає за ними.
Учні складають слова, записують у зошит.
ІІІ.Актуалізація опорних знань
( 5 хв)
1.На минулому уроці ми вивчали диких тварин. Зараз ми перевіримо, як ви їх запам'ятали. Утворіть порівняння.
2. Розучування скоромовки.
Рогата корівка реве - Романко травичку рве.
3. Читання речень.
Колисьусітваринибулидикими.
Колись усі тварини були дикими.
Первісналюдинапочалаприручатидеякізних.
Первісна людина почала приручати деякі із них.
Картка 1.
Робота в парах.Учні утворюють порівняння
Спочатку повільно, потім прискорюючи темп діти читають скоромовку. Акцентується увага на правильній вимові звуків.
ІV. Вивчення нового матеріалу
( 15 хв)
Розповідь вчителя.
Спочатку у людини з'явився перший чотириногий друг – собака. Помітивши, що значно вигідніше завжди мати під рукою стадо корів, овець, оленів, ніж добувати їх на полюванні, люди почали приручати різних тварин. Смачне і поживне молоко, яке можна було надоювати від приручених тварин, стало одним із головних продуктів харчування людини. Люди дедалі більше піклувалися про тварин: охороняли від хижаків, запасали кормом, робили надійні загони і теплі хліви. Так з'явилось тваринництво. Існує багато легенд та казок, як людина приручила тварин.
Послухайте одну з них.
Словникова робота
Вовна – шерсть
Робота в групах. Читання казки за особами.
Робота над змістом прочитаного.
Назвіть дійових осіб казки.
Чого хотіли всі тварини?
Яку користь приносить кожна тварина?
Показ малюнків
Заздалегідь підготовлені учні показують казку.
V.Фізкульт-
хвилинка
( 3 хв)
Через міст перейти треба нам , малята.
Щоб грибів, щоб грибів в лісі назбирати.
На місточку вовчик спочиває.
Він в лісочок діток не пускає.
Він гарчить, він кричить, клацає зубами.
- Не пущу, не пущу діток за грибами.
Тут із лісу козлик вибігає,
Він сердито вовчику гукає:
Заколю, заколю я тебе рогами,
Затопчу, затопчу я тебе ногами.
Ми йдемо, ми йдемо мостом через річку.
Несемо, несемо козлику травичку.
Назвіть дику тварину, свійську.
Крокують на місці.
Нахили уперед
Імітують рухи вовка.
Біг на місці
Імітують рухи козлика
Крокують на місці
VІ.Закріплення вивченого матеріалу
( 10 хв)
1.Активізація нових слів за підручником( с.21)
Учні називають тварину, її дитинча, назву професії людини, що за ними доглядає.
2.Робота в зошитах.
а) Відгадування загадки за підручником.
б) Складання словосполучень. Розкажи, хто який
лоша вперте, вередливе
ягня смирне, боязке
козеня швидке, розумне
Подорож по сторінкам казок
Ми з вами прочитали багато казок, багато ви читаєте вдома. Давайте пригадаємо казки про тварин.
Діти записують утворені словосполучення у зошит
Робота в групах
Картка 3
VІІ. Підсумок уроку
( Рефлексія)
( 3 хв)
- Назвіть тему нашого уроку.
- Хто привчив тварин до корисної роботи?
- А зараз ми перевіримо, як ви засвоїли тему.
- Прочитайте слово, що утворилося з букв.
МОЛОДЕЦЬ
Ви й справді молодці!
Картка 2
Діти відповідають
« Так» чи « Ні»
VІІІ.Домашнє завдання
( 2 хв)
Читати казку за особами (С.20)
Списати вірш ( с.21)
За бажанням скласти кросворд « Свійські тварини»
Тема. Свійські і дикі тварини. Болгарська народна казка « І я, як батько».
Мета. - Закріпити знання учнів про свійських та диких тварин,
познайомити з новою казкою, формувати вміння визначати
головну думку твору;
збагачувати словниковий запас, розвивати читацькі, мовленнєві вміння, вміння писати, складати зв'язне висловлювання, висловлювати власне ставлення до вчинків персонажів;
виховувати любов до тварин, турботу про них.
Обладнання: картки, схеми, кольорові таблиці із зображенням тварин.
Тип уроку: урок узагальнення та закріплення знань
Форма проведення: урок - змагання
Хід уроку
Етапи уроку,
хронометраж
Зміст уроку
Методичний
коментар
І. Мотивація
( 2 хв.)
« Доброго ранку!»
« Доброго дня!» -
Говорите ви і говорю вам я.
Сьогодні у нас незвичайний урок.
Змагання команд !
До перемоги лиш крок !
Тож сядьте рівненько і будьте уважні,
Щоб працювати нам було неважко!
Учні налаштовуються на організовану роботу
ІІ. Повідомлення
теми уроку та
очікуваних результатів
( 3 хв.)
Сьогодні у нас дуже цікавий урок.
Подивіться уважно на дошку. Перед вами тема уроку. Спробуйте її розшифрувати.
// НИ // Т // РИ // ВА //
Тварини!
-Тож про що сьогодні йтиметься на уроці?
-Правильно, сьогодні ми з вами закріплюємо знання про тварин. Ми вирушаємо у велику Країну тварин. Ви багато чого вже знаєте, але я сподіваюсь , що багато чого узнаєте нового.
Пропоную
Діяти – активно!
Думати – оперативно!
Сперечатися – доказово!
Для всіх – обов/язково!
-Чого ви очікуєте від нашого уроку?
- Перемоги! Знань! Розвитку!
Сприйняття проблемного питання у привабливій формі
Спонукання до роботи
ІІІ.Надання необхідної інформації
( 3 хв.)
Мандрувати ми будемо командами.
Мої помічники роздали вам картки червоного, синього, жовтого та зеленого кольору. Утворіть чотири команди.
Перед нами дві карти подорожі, які ви будете заповнювати після виконання завдання.
Дикі тварини Свійські тварини
13 SHAPE \* MERGEFORMAT 1415
- Переможе той, хто швидше виконає завдання, хто буде працювати дружно та злагоджено.
Учні займають свої місця за столами згідно кольорам
ІV.
Інтерактивна вправа
( 20-25 хв.)
-Право першого ходу отримає команда, яка назве найбільш казок про тварин.
Не гаймо часу, поспішаймо,
Наше змагання розпочинаймо!
Розподілити тварин за групами
«Дикі - свійські». Записати у зошит.
2. Добрати до назв тварин слова – дії та слова- ознаки
3. Розшифруй назви тварин
4. Закресли зайве слово
5. Прочитай вислів.
Записати у зошит
6.Розв'яжи задачу
Фізкультхвилинка
Зайчик прудко так стрибає,
Пташка весело літає.
Швидко лис десь пробіжить.
Їжачок в кущах сидить.
Вже в барлогу ліг ведмідь –
Цих тваринок всіх любить!
7. Слухання казки « І я , як батько»
8.Словникова робота
конина підкова
порядний свічки засвітилися
9. Дати характеристику головним героям казки
10. Хвилинка акторської майстерності. Читання жартівливої розмови.
Команди називають казки про тварин
Картка 1
Картка 2
Картка 3
Картка 4, 5
Картка 6
Картка 7
Практична робота
Взаємоконтроль у групі
Казку читають заздалегідь підготовлені учні
Картка 8
Конкурс оцінюється учнями ( за оплесками)
V.Підсумки уроку.
Рефлексія
( 5 хв.)
- Привітання переможців.
- Чи сподобався вам урок?
- Чи задоволені ви результатами вашої праці?
- Що допомогло вам перемогти?
- Надайте поради своїм друзям.
Учні аналізують свої дії, помилки для подальшої результативної роботи
V.Домашнє завдання
( 2 хв.)
Скласти розповідь Іванка.
Списати розповідь Іванка.
Оформлення сторінки « Світ тварин»
Діти за інтересами та можливостями обирають завдання
15