??стар класына жалпы сипаттама та?ырыбына ашы? саба?
Сабақ: Құстар класына жалпы сипаттама. Сыртқы және ішкі құрылысының ерекшеліктері. Ұшуға бейімділігі.
Мектеп: Б. Нұрлыбеков атындағы жалпы орта мектебі
Күні: 01.02.2017ж. Мұғалімнің аты – жөні: Қалдыбекова Д.Е.
Осы сабақ арқылы жүзеге асырылатын оқу мақсаттары: Оқушылар орындай алады:
Құстардың сыртқы құрылысымен танысады.
Құстардың қаңқасы мен жорғалаушылар қаңқасының ұқсастықтарын түсінеді.
Құстар құрылысындағы ұшуға байланысты ерекшеліктерді талдай алады.
Сабақтың мақсаты: Құстар жайлы мәліметпен таныстыра отырып, сыртқы және ішкі құрылысындағы ерекшеліктерді талдату.
Жетістік критерийі Егер төмендегі жетістік критерийлерін орындаса, оқушы оқу мақсатына жетеді:
Құстардың сыртқы құрылысының ерекшеліктерін білсе.
Құстардың қаңқасы мен жорғалаушылар қаңқасының ұқсастықтарын түсінсе.
Құстар құрылысындағы ұшуға байланысты ерекшеліктерді талдай алса.
Тілдік мақсаттар: Пәндік лексика және терминология
Құйымшақ без, қауырсын, қаламша, сояу, орнитология, археоптерикс, протоавис, қосарлы тыныс алу.
Алдыңғы білім Жорғалаушылардың табиғаттағы және адам өміріндегі маңыздылығы.
Сабақ барысы
Сабақ кезеңдері Сабақта орындалуы тиіс іс – әрекеттер Оқыту ресурстары
Сабақтың басы
Сабақтың ортасы
Сабақтың соңы
Оқушылармен сәлемдесу. Сыныпта жағымды ахуал қалыптастыру. Денсаулықтарына назар аудару.
Үй тапсырмасын сұрау.
« Үш қадамды сұхбат әдісі».
«Жорғалаушылардың табиғаттағы және адам өміріндегі маңыздылығы» тақырыбы бойынша үш оқушы тақтаға шығады. Бірінші оқушы сұрақ қояды, екіншісі жауап береді, үшіншісі толықтырады және орындарын ауыстырып, тақырыпты толық ашады.
«Қол қимылдары» әдісі арқылы «ия», «жоқ» жауаптарын білу.
Балықтар қосмекенділер класына жатады.
Қосмекенділер жұмыртқа арқылы қоректенеді.
Ересек қосмекенділер желбезек арқылы тыныс алады.
Қазақстанда улы жыландардың төрт түрі кездеседі.
Жорғалаушылар жылықанды жануарлар.
Жорғалаушыларда алғаш рет кеуде қуысы пайда болды.
Жорғалаушылар сырттай ұрықтанады.
Даната құрбақасын Қазақстаннан кездестіруге болады.
Шарлап келіп даланы,
Үйіме, үйін салады. (Қарлығаш)
Су бетін сүзіп,
Ақ құман жүр жүзіп. (Аққу)
Түнде жортады,
Жарықтан қорқады. (Жарқанат)
Тақылдатып, мазаны ап,
Ағаштарды тазалап,
Ормандарды емдейді,
Зиянкесті тазалар. (Тоқылдақ)
«Топтастыру» стратегиясы.
Құстардың сыртқы құрылыс ерекшеліктері. (Кесте арқылы түсіндіріңдер).
Құстар мен жорғалаушылардың ұқсастықтары. (Венн диаграммасы арқылы)
Құстар құрылысындағы ұшуға байланысты ерекшеліктер.
«Биологиялық диктант»
Құстар- ---------------------- жануарлардың ұшуға бейімделген тобы. Денесі ---------------қапталып, алдыңғы аяқтары---------------- қанатқа айналған. Дүние жүзінде құстардың ---------------- жуық түрі таралған. Құстарды зерттейтін ғылым саласы-------------------деп аталады.
Қазақстанда құстардың --------------астам түрі мекендейді. Дене температурасы ---------------әрі -----------.
Құстардың денесі -------, -------- және -------------- бөлімдерінен тұрады. Терісі ---------------әрі құрғақ, бездері----------------. Тыныс алу ерекшелігі-----------------------------------------------.
Жасырынған термин сөздермен жұмыс.
Стикердегі термин сөздерді әр топтан оқушылар шығып, мағынасын дұрыс жеткізе отырып, терминнің атауын тапқызу.
Стикердегі термин сөздер.
Құйымшақ без, қауырсын, қаламша, сояу, орнитология, археоптерикс, протоавис, қосарлы тыныс алу.
Үйге тапсырма:Құстарды топтарға бөлу. «Құстар біздің досымыз» тақырыбында эссе жазу.
Бағалау. Топтық бағалау.
-774702286000Топ мүшелері «үш қадамды сұхбат» «қол қимылдары» «Топтастыру» стратегиясы
Биологиялық диктант Жасырынған терминдер
1 2 3 4 5 6 7 Сабақтың ұтымды жері-------------------
Бағалау критерилері
Балл Баға
29-35 5
20-28 4
10-19 3
0-9 2
Кездескен қиыншылықтар------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Биология оқулығы
дәптер, қалам.
А3, маркер, стикер.
Дәптер
Стикер
№ -768352603500Топ мүшелері «Үш қадамды сұхбат» «Қол қимылдары» «Топтастыру» стратегиясы
Биологиялық диктант Жасырынған терминдер
1 2 3 4 5 6 7