Ай жерді? серігі 5кл


Тексерілді:
Күні:
Класы: 5 а
Пәні:Жаратылыстану
Сабақ тақырыбы: Ай – жердің серігі
Жалпы мақсат: Оқушыларды Ғаламшар және оның түрлерімен таныстыра отырып, қарапайым құралдармен, тиімді әдістерді қолдана отырып жұмыс істеуге үйрету
Сабақтың мақсаттары Оқушыларға оқытудың жаңа әдіс-тәсілдерін үйретіп, өз бетінше және топпен жұмыс істеу дағдыларын қалыптастырып дамыту
Күтілентін нәтижесі: Оқушылар пәнге деген қызығушылықтары артып, өз беттерінше жұмыс жасап үйренеді.
Негізгі идеялар: Берілген тапсырмаларды дұрыс орындай отырып және дұрыс пайдалана отырып қатесіз орындау
Сабақта қолданылатын материалдар: Үлестірмелі материалдар
Маркер, плакаттар
Оқыту әдістері: Жигсо әдісі, Топтық жұмыс
Дерек көздері: «5 сынып жаратылыстану» тарауына берілген материалдар:
Тапсырмалар: І. Ұйымдастыру
ІІ. Үй тапсырмасын сұрау.
ІІІ. Мағынаны тану.
ІV. Топтық жұмыс.
V. Шығармашылық тапсырма
Сабақ бойынша мұғалім мен оқушының іс-әрекеті:
I.Ұйымдастыру(2 мин)
1.1 Сәлемдесу
1.2 Оқушыларға жағымды ахуал туғызу
1.3 Түгелдеу
1.4 Топқа бөлу
Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушының іс-әрекеті
Оқушыларды 1 , 2, санау сандары арқылы топқа бөлу. Оқушылар 1, 2, саналып топқа бөлінеді.
II.Үй тапсырмасын сұрау (4 мин) «Миға шабуыл» әдісі
Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушының іс-әрекеті
Үйге берілген тапсырманы сұрақ-жауап арқылы сұрау.
1.Жер дегеніміз не?
2.Жер бетінің жалпы ауданы?
3.Географиялық ендік дегеніміз не?
4.Экватор дегеніміз не?
5.Глобустың пішіні қандай? Оқушылар дайындалады.Сұрақтарға жауап береді.
III.Мағынаны ашу: «Ай – Жердің серігі» (10 мин) «ЖИГСО әдісі» пайдаланамыз
Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушының іс-әрекеті
Осы көрстелген жаңа тақырыпты оқушыларға қысқаша түсіндіру мақсатында осы көрсетілген әдіс бойынша жаңа материалдарға байланысты ресурстар беру, өз бетерінше дайындық жасату Оқушылардың мақсаты мұғалімді тыңдау, өз ойлары мен пікірлерін айту
Әдіс бойынша жаңа тақырыпты меңгереді және өз пікірлерін ортаға салады., бір-біріне түсіндіреді
IV.Топпен жұмыс ( 14 мин)
Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушының іс-әрекеті
Топтарға жаңа тақырып бойынша тапсырмалар беріледі. тақырып бойынша, сабақты қалай түсінгендігін тексеру және жұмыс істеу Берілген тапсырманы уақытылы орындау, топпен тапсырмаларды талқылау, әр топ ортаға шығып өз ойын және пікірін бүгінгі тақырып бойынша жеткізу, талдау.
.
Топқа: Күн
Топқа: Ай
V.Сергіту сәті: «қызыл өрік» (2 мин)
Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушының іс-әрекеті
Сергіту сәтін ұйымдастыруын қадағалау Берілген тапсырманы орындау
VI.Шығармашылық тапсырма
«Жаңа тақырыпты біз былай түсінеміз» (5 мин)
Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушының іс-әрекеті
Мұғалім жаңа тақырыпқа байланысты қағаздар таратады Оқушылардың мақсаты берілген қағазға өз ойларын жазып береді
VII.Қорытындылау: (сұрақ-жауап) (4 мин)
Жаңа сабақ бойынша сұрақтар:
1.Ай туралы не білеміз?
2.Күн тұтылуы дегеніміз не?
3.Ай тұтылуы дегеніміз не?
Бұл сабақты мен қалай түсіндім?
Тапсырмаларды орындауда қиындықтар болды ма?
Өздігінен білім алудың әдістері қандай?
Білімді өмірлік тәжірибеде қолдану деген не?
Алған білімнің не үшін қажет деп ойлайсыңдар?
VIII.Рефлексия: Оқушылар бүгінгі сабаққа деген ойынын стикерге жазып, тақтаға іледі (2 мин)
IX.Бағалау: Өзін-өзі бағалау (2 мин)
Бағдаршам
X.Үй тапсырмасы: § 8 оқу