Урок по украинскому языку на тему Теперішній час. Майбутній час. Відмінювання дієслів теперішнього і майбутнього часу (6 класс)
6 клас
Тема. Теперішній час. Майбутній час. Відмінювання дієслів теперішнього і майбутнього часу.
Мета: поглибити знання учнів про теперішній і майбутній часи дієслова, з’ясувати особливості відмінювання дієслів; удосконалювати правописні навички учнів, культуру мовлення, розвивати творчі здібності; виховувати любов до природи, до рідного краю.
Обладнання: відео «Весна і природа», відеокліп «И все о той весне», тлумачний словник.
Хід уроку
I. Організаційна частина
– Сьогодні на уроці ми продовжимо працювати над дієсловом. Це незвичайна частина мови. Хоча б тому, що вона означає дію. Життя потребує від нас вживання багатьох дієслів і втілення їх у життя.
– Я працюю, творю … (учні придумують власні приклади дієслів, які називають дії, що виконують діти в житті).
– Я завершу дієслівний марафон дієсловом люблю.
II. Перевірка домашнього завдання
1. Поетична хвилинка.
Епіграф: Люблю весну…
Та хто її не любить?
Учитель звертається до епіграфа уроку й запитує учнів, за що люблять весну люди? Учні відповідають невеличкими поетичними рядками, у яких обов’язково повинні бути дієслова.
Декламують на фоні відео «Весна і природа»
1) Скоро прилетять в гаї
Голосисті солов'ї,
Будуть радо щебетать,
Будуть весноньку вітать.
Т. Корольова
2) Стояла я і слухала весну,
Весна мені багато говорила,
Співала пісню дзвінку, голосну
То знов таємно-тихо шепотіла.
Леся Українка
3) Як тут всидіти у хаті,
Коли все живе, цвіте,
Скрізь дзвенять пташки крилаті,
Сяє сонце золоте...
Олександр Олесь
4) Березень. Подув ласкавий вітер.
Засиніли оченята квітів.
Котики муркочуть на вербичці,
І не спиться під снігами річці.
Ірина Жиленко
2. У прочитаних поезіях учні визначають морфологічні ознаки дієслів (час, особу, число або час, рід, число).
‒ Отже, ми з вами довели, що в нашому житті не обійтися без дієслів.
III. Мотивація навчання, оголошення теми, мети уроку
– Запишемо число, класна роботі і тему. Теперішній час. Майбутній час. Відмінювання дієслів теперішнього і майбутнього часу.
– Як ви думаєте, чого ми можемо досягти на сьогоднішньому уроці?
– Дієслово на другому місці по вживанню в мові після іменника, тому треба знати цю частину мови й уміти користуватися нею в усному і писемному мовленні.
IV. Сприйняття й засвоєння навчального матеріалу
1. «Навчаючи – учусь».
1 варіант за підручником читає інформацію про теперішній час, 2 варіант – про майбутній. Обмінюються інформацією.
2. Пояснювальний диктант (обґрунтувати орфограми, пунктограми).
Весна. Квітне земля. Тремтить розмаїтий килим весняного поля. На ньому сяють тисячі квітнучих камінців. Незабаром розпустяться грона бузку, засиніє земля від дзвіночків і барвінку.
3. Робота зі словником. Лексичне значення слова «розмаїтий».
РОЗМАЇ́ТИЙ, а, е.
1. Неоднаковий, несхожий з іншим (іншими) в чому-небудь; різноманітний. На прощання дає мені Берник розмаїті інструкції, що маю робити, коли вступлять до села окупанти (Мур., Бук. повість, 1959, 149); // Який складається з несхожих, неоднакових між собою предметів, осіб і т. ін. Великий розмаїтий гурт жінок і чоловіків валом котився до сільради (Епік, Тв., 1958, 214).
2. Неоднорідний за змістом, формою, силою вияву і т. ін. Наша доба така багата, така розмаїта, вона дає безліч матеріалу для творчості (Донч., VI, 1957, 585); Катерина Василівна змалку полюбила широкий розмаїтий світ рослинності, дерев, квітів (Чаб., Шляхами.., 1961, 38); // Різний за кольором, тоном; різнобарвний. Широкі спини огрядного та дужого люду покриті були розмаїтою, пістрявою одіжжю (Стар., Облога.., 1961, 5); Клумби горять розмаїтими барвами квітів (Цюпа, Назустріч.., 1958, 371).
Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980. — Т. 7. — С. 734.
4. Визначити час дієслів і відповідні морфологічні ознаки.
Квітне – теперішній час,
3 особа, однина,
недоконаний вид.
Тремтить – теперішній час, 3 особа, однина,
недоконаний вид.
Сяють – теперішній час,
3 особа, однина,
недоконаний вид.
Розпустяться – майбутній час, проста форма, 3 особа, множина, доконаний вид.
Засиніє - майбутній час,
проста форма, 3 особа, однина, доконаний вид.
5. Провідміняти виписані дієслова. Використовувати таблиці в підручнику.
1 варіант – тремтить, 2 варіант – засиніє.
6. У цей час 2 учні отримують завдання на картках:
Картка №1. Від дієслів, які записані в тексті пояснювального диктанту, утворити просту форму майбутнього часу.
Квітне
Тремтить
Сяють
(Заквітне. Затремтить. Засяють).
Картка №2. Від дієслів, які записані в тексті пояснювального диктанту, утворити складену форму майбутнього часу.
Квітне
Тремтить
Сяють
Розпустяться
Засиніє
(Буде квітнути. Буде тремтіти. Будуть сяяти. Будуть розпускатися. Буде синіти).
7. Від дієслів, які записані в тексті пояснювального диктанту, утворити складну форму майбутнього часу. До утворених дієслів підібрати синоніми, поставити у відповідну форму.
Квітнутиме. Тремтітиме. Сяятимуть. Розпускатимуться. Синітиме.
Довідка: цвістиме, розпускатиметься, красуватиметься; дрижатиме; блищатимуть; цвістимуть, розкриватимуться, красуватимуться; блакитнітиме.
8. Відеокліп «И все о той весне». Слова і музика Олени Плотникової.
– Люди з радістю зустрічають весну. А 71 рік тому весна сповістила світові про Велику Перемогу у Великій Вітчизняній війні. Щасливішої весни, мабуть, не було. Зараз подивимося відеокліп пісні «И все о той весне». Перенесемося у 1945 рік. Відчуємо біль втрати, радість перемоги, вшануємо тих, хто ціною свого життя захистив людство від фашизму.
9. Творча робота (на вибір).
Скласти речення на тему: «Велика Вітчизняна війна». З’ясувати морфологічні ознаки дієслів.
Перекласти декілька дієслів з пісні на українську мову. Записати, визначити морфологічні ознаки.
V. Підсумки
Квітка ромашка. На її пелюстках записані морфологічні ознаки: способи, особи, числа, перехідність, дієвідміна, часи, вид, рід, форми. Учень зриває той пелюсток, який стосується вивченої теми, і конкретизовує морфологічну ознаку.
VI. Рефлексія
VII. Домашнє завдання
Параграфи «Теперішній час», «Майбутній час».
1 група – твір-мініатюра «Мій прадід», використати дієслова минулого часу.
2 група – твір-мініатюра «Я мрію стати…», використати дієслова майбутнього часу.