?аза? тілі п?нінен саба? жоспары Та?ырыбы: Жалпы ж?не жал?ы есім 2-сынып


Орал қаласы №30 ЖОББМ бастауыш сынып мұғалімі
Ибраева Құрмет Меңдікерейқызының сабақ жоспары
2014-2015 оқу жылы
Күні: Пәні: Қазақ тілі Сыныбы: 2Е
Сабақтың тақырыбы: «Жалқы әне жалпы есім»
Сілтеме: Қазақ тілі оқулығы ( бет), Қазақ тілі пәні әдістемесі,
Сабақтың мақсаты: Оқушылардың зат есім, оның түрлері туралы білімдерін еске түсіру арқылы білімдерін пысықтату.
Күтілетін нәтижелер: Сөз табы, зат есім, оның түрлері туралы білімдерін еске түсіреді;
Зат есім түрлерін ажырата біледі;
Зат есім туралы білімдері молаяды.
Оқыту формасы, технологиясы, әдіс-тәсілдері: Жеке жұмыс, жұппен жұмыс, АКТ қолдану.
Ресурстар: Стикерлер,Флипчарт, маркер, топшама,
Сабақтың барысы:
Сабақ кезеңдері: Мұғалімнің іс-әрекеті: Оқушының іс-әрекеті:
І.Психологиялық дайындық.
Амандасу.
Шаттық шеңбері.
Саламатсыздар ма, оқушылар! Бүгінгі сабағымыз көңілді өтсін дей отырып, сіздерге сәттілік тілеймін. Қазақ тілім, өз тілім, ана тілім.
Абай, Мұхтар сөйлеген дана тілім.
Қастерлейді ұл –қызың мәңгі сені
Балалығым, бақытым, қазақ тілім.
ІІ. Өткенге шолу Жеке жұмыс: топтастыру
Сын есім
Сан есім
Зат есім
Сөз табы
Етістік
жалқы жалпы Жеке жұмыс:
Оқушылар сұрақтарға ауызша жауап береді.
Белсенді қатысқан оқушы стикермен марапатталады.
ІІІ. Көркем жазу минуты Оқушылар бүгін әдемі киініп келген.
Әр қайталаған сайын бір сөзден өшіріп отырамын. Балалар естеріне сақтай отырып, көрем жазады. Зат есімді табады, сөз құрамына жіктейді.
Оқушылар бүгін әдемі киініп келген.
Көршілерімен ауыстырып, бірін –бірі бағалайды.
ІІІ. Жаңа сабақ Тапсырма №1
Жеке жұмыс: 1-жаттығу.
Стикерлер арқылы марапаттаймын. 1-жаттығу жеке орындалады.
Жалқы жалпы
Назым Хат
Бейсен апа
Гүлнұр тамақ
Анар кесте
Бұлбұл
қарға
Тапсырма №2.
Әр қатармен жұмыс: 2- жаттығу.
1-қатар: 1 мақалды орындайды, жалпы есімды табады.
2-қатар: 2 мақалды орындайды, жалпы есімді табады.
3-қатар: мағынасын ашады. 2-жаттығуды орындайды.
1-қатар: Бабасы еккенді баласы орады.
2- қатар: адам болатын бала алысқа қарайды.
3-қатар: мағынасын ашады.
Тапсырма №3.
4 – жаттығу. Жеке жұмыс
Қ дыбысынан басталатын сөздер жазу
Жақсы орындаған баланы стикермен марапаттау Баланың аты- Қ
Қаланың аты-Қ
Өсімдіктің аты-қ
Құстың аты-қ
ІУ. Шығармашылық жұмыс Тапсырма №4 артық сөзді тап
Алты, оныншы, қырық, ән
Жасыл, қара, күй, жылтыр
Қарады, жазды, салды, би 1-қатар: осы сөздерге сөйлем құрастыр.
2-қатар: туынды зат есім жаса.
3- қатар: дыбыстық талдау жаса.
Тапсырма №5
Семантикалық картамен жұмыс
Жұптық жұмыс Кім? Не? Не істеді? Неше? Қандай?
Шаш Күрек Ойнады Қызыл Екі Жазды Тапсырма №6 иә-жоқ тесті
Айгүл сөзі жалпы есім
Қоян дегенде 5 дыбыс бар
Астана сөзінде 6 буын бар
Күшік сөзі кім деген сұраққа жауап береді.
Оқушы сөзі туынды сөз
Үйшік сөзінің түбірі «үй» Иә, жоқ
V. Бекіту. Жалпы жалқы

Венн диаграммасын орындайды
УІ. Уйге тапсырма 3 жаттығу, қазақ тілі оқулығынан
УІІ. Бағалау. Қорытынды Стикерлерді санамын. Өздері қорытады