Краткасрочный план на тему Passive Voice (8 класс)
Тақырыбы Passive Voice
Сыныбы 8 «Ә»
Күні 22.01.2016ж.
Мақсаты Сыни тұрғысынан ойлай отырып, оқушыларды ағылшын тілінде оқушылардың сөздік қорын молайтып диалог бойынша сөйлеуге үйрету.Достыққа, жолдастыққа тәрбиелеу. Есте сақтау қабілетін дамыту.
Міндеттері жаңа сөздермен танысу және оларды сөйлем ішінде қолдана білуге үйрету;
оқушылардың уақытын тиімді пайдалануын дағдыландыру;
оқушы бойында өз бетімен білім алу, өзін-өзі реттеу дағдыларын қалыптастыру.
Күтілетін нәтиже Сандық технологияларда құзырлылық танытатын белсенді оқушы болып қалыптасуы қамтамасыз етіледі.
Тақырыпқа сай жаңа сөздерді меңгереді және оны ауызекі сөйлеуде қолданады.
Сыни ойлау арқылы психологиялық сенім қалыптасады.
Оқушылар іс-әрекеттер барысында өзін-өзі және топтық бағалау арқылы ізденімпаздыққа, жауапкершілікке үйренеді.
Ресурстар Кузнецова Т. т.б. Ағылшын тілі, 8 сынып, Алматы, Мектеп 2013ж.
Интерактивті тақта, флипчарт, маркер, түрлі - түсті бояу, бағалау парақтары.
Кіріспе Сәлемдесу
Ұйымдастыру кезеңі. Жаңа сабақпен таныстыру.
Сөз құрастыру арқылы топтарға бөлу. (3 топ)
«Letter» сөзін құрастырған – 1 топ
«School» сөзін құрастырған – 2 топ
«Happy» сөзін құрастырған – 3 топ
Негізгі бөлім Миға шабуыл. Үй тапсырмасын тексеру.
Put the letters instead these numbers.
Әр топ сандардың орнына әріптерді қойып, сөздер құрастырады.
23.1.19.20.5. - waste
6.1.3.20.15.18.25. - factory
3.15.21.14.20.18.25.19.9.4.5. - countryside
16.15.12.12.21.20.9.15.14. - pollution
5.14.22.9.18.15.14.13.5.14.20. - environment
4.9.19.16.15.19.1.12. - disposal
18.21.2.2.9.19.8. - rubbish
13.15.21.14.20.1.9.14. - mountain
16.18.15.2.12.5.13. - problem
4.21.13.16. – dump
Пысықтау Грамматикалық ережені түсіндіру. 3 мин.
In active sentences, the subject of the verb is the person or thing doing the action:
Example: George found the wallet.
In passive sentences, the action is done to the subject. So the subject is somebody or
something to which something happens:
Example: The child was rescued by the police.
Note:
We often don’t use by+ the subject of first sentence if:
We don’t know who did/does it:
Example: Active: Someone has stolen my watch.
Passive: My watch has been stolen.
It’s obvious who did/does it:
Example: Active: The police arrested her last week.
Passive: She was arrested last week.
It’s not important who did/does it:
Example: Active: They are going to knock down the building.
Passive: The building’s going to be knocked down.
We usually use with when we talk about the things we use to do the action (such as tools and equipment).
Example: The wall was painted with a special paint.
When we talk about materials we usually use of.
Example: That table is made of wood.
Grammar exercises
Task.1 Put the verbs in brackets into the passive.
Every spring, before the summer season starts, our local beach (1) _is cleaned(clean) by volunteers. All the rubbish (2) is picked up (pick up) and (3) put (put ) into big bags. Later, it (4)_is separated (separate) into things that can (5) be recycled (recycle), like glass and paper, and things that have to (6) _be thrown (throw) away. Last year, ten large bin bags (7) were taken (take) to the local recycling centre. I always help with the cleaning. The beach (8) is made (make) safer and cleaner for all of us and it’s good for the environment if some of the rubbish (9) _is recycled (recycle) too.
Сәйкестендіру.
Task.2 Match the words in column A with B.
Future Continuous -d a) He drives to work most mornings.
Present Perfect Continuous - f b) Jo will have gone by the time you
arrive.
Passive Voice - h c) I stayed at home and watched football.
Past Continuous - g d) At 8.15 a.m. on Wednesday I will be
taking the children to school.
5. Present Simple - a e) She must think you are crazy.
6. Modal Verb - e f) It’s still cold as it has been snowing
heavily.
7. Future Perfect - b g) The students were talking when the
teacher arrive.
8. Past Simple - c h) The radio was invented by Popov.
Сергіту сәті Find the words.
A U W I N D E A R I V E R
N L A K E I N D U S T R Y
I R T A K S V U B W F P R
M D E N W P I M B O A R E
A A R T A O R P I R C O C
L A N D S S O T S L T D Y
W O T E T A N W H D O U C
U S R A E L M C A R R C L
S P R O B L E M S B Y T I
E W W A L A N D F I L L N
A P O L L U T I O N W E G
Қорытынды бөлім Task.4 Which word is the add one out? Circle your answer.
lake, river, mountain, ocean, sea, channel.
Past Simple, Present Continuous, Modal Verbs, Comparative adjective, Passive Voice, Future Perfect.
At, on, not, in the middle, near, in, under.
Study, speak, learn, run, book, jump, play.
Wednesday, Saturday, Friday, May, Thursday, Sunday.
Hardworking, polite, shy, gentle, teacher, clever, talkative.
Бағалау
Формативті және суммативті бағалау: топтық бағалау; смайлик жинау, мадақтау, сенім білдіру. 3 мин
Смайлик арқылы бағалау.
Smiles Marks
«5» excellent
«4» good
«3» satisfactory
Рефлексия Кері байланыс парағын толтырады
Кері байланыс парағы. оқушының аты-жөні____________________
Сабақта не ұнады, немесе жақсы болды? Не ұнамады, немесе жаман болды? Сабақта нені өзгерткің келеді,сенің қалауың?
Үй жұмысы Ex 9 at page 152. Write a composition about an interesting trip you had.