?аза? тілі п?ні бойынша саба? жоспары Т?сіндірмелі салалас та?ырыбына


Мерзімі 21.01.2014жыл пәні: қазақ тіліСабақтың тақырыбы: Түсіндірмелі салаласСабақтың мақсаты: а)Оқушыларға түсіндірмелі салалас туралы білім беру ә)Оқушылардың логикалық ойлау, сөздік қорын, шығармашылық дағдыларын дамыту б)өзгенің сөзін тыңдауға,құрметтеуге тәрбиелеу
Оқу нәтижесі: 1. Түсіндірмелі салалас туралы біледі.2. Түсіндірмелі салаластың жасалу жолдарын түсіндіреді. 3.Жаттығу жұмысында көрсетілген сөйлемдерді пайдалана отырып, түсіндірмелі салаласты көрсету.4. Салалас құрмалас сөйлемнің өткен басқа түрлерімен салыстырады.5.Түсіндірмелі салаластың жасалу жолдары .6. Сұрақ қою арқылы білімдерін, өз ойларын дәлелдейді.
Оқытудағы белсенді әдіс-тәсілдер: Жабық сұрақтар, постермен жұмыс, кестемен жұмыс, венн диаграммасы, зерттеушілік әңгіме, өрмекшінің торы
Сабақтың түрі: аралас сабақСабақтың барысы:
Ұйымдастыру кезеңі: «ерте,ерте, ертеде...» шаттық шеңбері (3 минут)
Топқа бөлу (қима қағаздар) 3-минутЫңғайлас салалас сөйлемКүн де батты, жол айрығына біз де жеттік.Құнанбай Ұлжан қасына отырды да, Мәкеш пен Абайдың жүзіне қарады.Менде құжат жоқ, әрі баратын үйдің мекен жайы жоқ.Ол төмен түсіп еді,жол екіге бөлінді.Қарсылықты салаласСәрсен оны анық көрді, бірақ Жетес оны байқамады.Жоспарланған шара уақытында өтті,бірақ нәтижеге жете алмадық.Оны сұраған ешкім жоқ, ал сұрай қалса айтар жауабым дайын.Қыс түсті, бірақ әлі аяз бола қойған жоқ.Білу. Тақырыпты түсіну. (Топпен «Түсіндірмелі салалас» туралы оқу) 5 минутЖабық сұрақтар. 4 мнут1.Түсіндірмелі салалас деп неліктен аталған?2.Түсіндірмелі салалстың ерекшелігін ата?
Түсіну. Постермен жұмыс 5 минут Түсіндіру 4 минут Топқа бөлу 1-топ . Гимн , Елтаңба, Ту2-топ. Сәукеле, кимешек, бөрік, тақия.
Қолдану. 159-жаттығу. Нақыл сөздердің мағынасын талдап, түсіндіруді қажет етіп тұрған жай сөйлемдердің мазмұны қалай ашылғандығын түсіндіріп беріңдер. (Әр топқа 3сөйлемнен)
Қорғаған оқушылар критери арқылы бағаланып отырады.
Критерий:1. Түсіндірмелі салалас екендігін дәлелдеуі. 3 2 12. Ойын ашық жеткізе алуы 3 2 13. Сөздік қорының жеткіліктілігі 3 2 1
ТалдауСәйкестендіру тесті. Әр оқушыға беріледі.
Сөйлем түрлері Дұрыс жауапты белгілеу мысалдар
1 Ыңғайлас салалас 2 Себеп-салдар салалас 3 Жалғаулықсыз қарсылықты салалас 4 Жалғаулықты қарсылықты салалас 5 Түсіндірмелі салалас Сергіту сәті. Атомдар мен молекулалар. Жұпқа бөлінуЖинақтау . Венн диаграммасы (Жұптық жұмыс)1-жұп. Ыңғайлас салалас Түсіндірмелі салалас2-жұп. Қарсылықты салалас, түсіндірмелі салалас3-жұп. Себеп-саладар салалас, түсіндірмелі салаласЖұптарды «бас бармақпен» бағалау
Бағалау.«Түсіндірмелі салалас құрмалас сөйлем нақтылыққа үйретеді» тақырыбында пікір алмасу, еркін пікір жазу.Рефлексия
"Жетістік" баспалдағы
Сабақ соңында қатысушылар баспалдақтың қай тұсында тұрғанын белгілейді, түсініктеме береді.
мен барлығын түсінгеніме сенімдімін.
мен барлығын түсінгеніме жартылай сенімдімін.
мен қайталауды қажет етемін.
мен ештеңе түсінбедім.
Үйге тапсырма: 160-жаттығуБағалау: Оқушылардың бағалау парақшалары арқылы бағалау
Бағалау парағы
Аты-жөні __________________________________ сыныбы_______________
1 Білу. Түсіндірмелі салалас туралы түсінгенің
2 Түсіну. Постермен жұмыста өзім қаншалықты атсалысып қатыстым 1 2 3
3 Қолдану. Жаттығу жұмысын талдау Критерий арқылы бағалау 1 2 3
4 Талдау. Сәйкестендіру тесті 1 2 3 4 5
5 Жинақтау. Венн диаграммасы Жоғары орта төмен
6 Бағалау. Ойын жеткізуі 1 2 3
7 Өзінің қорытынды бағасы 16-17 балл- 5
13-16 балл-48-12 балл -3
4-7 балл -2
Бағалау парағы
Аты-жөні __________________________________ сыныбы_______________
1 Білу. Түсіндірмелі салалас туралы түсінгенің
2 Түсіну. Постермен жұмыста өзім қаншалықты атсалысып қатыстым 1 2 3
3 Қолдану. Жаттығу жұмысын талдау Критерий арқылы бағалау 1 2 3
4 Талдау. Сәйкестендіру тесті 1 2 3 4 5
5 Жинақтау. Венн диаграммасы Жоғары орта төмен
6 Бағалау. Ойын жеткізуі 1 2 3
7 Өзінің қорытынды бағасы 16-17 балл- 5
13-16 балл-48-12 балл -3
4-7 балл -2

Бағалау парағы
Аты-жөні __________________________________ сыныбы_______________
1 Білу. Түсіндірмелі салалас туралы түсінгенің
2 Түсіну. Постермен жұмыста өзім қаншалықты атсалысып қатыстым 1 2 3
3 Қолдану. Жаттығу жұмысын талдау Критерий арқылы бағалау 1 2 3
4 Талдау. Сәйкестендіру тесті 1 2 3 4 5
5 Жинақтау. Венн диаграммасы Жоғары орта төмен
6 Бағалау. Ойын жеткізуі 1 2 3
7 Өзінің қорытынды бағасы 16-17 балл- 5
13-16 балл-48-12 балл -3
4-7 балл -2

Бағалау парағы
Аты-жөні __________________________________ сыныбы_______________
1 Білу. Түсіндірмелі салалас туралы түсінгенің
2 Түсіну. Постермен жұмыста өзім қаншалықты атсалысып қатыстым 1 2 3
3 Қолдану. Жаттығу жұмысын талдау Критерий арқылы бағалау 1 2 3
4 Талдау. Сәйкестендіру тесті 1 2 3 4 5
5 Жинақтау. Венн диаграммасы Жоғары орта төмен
6 Бағалау. Ойын жеткізуі 1 2 3
7 Өзінің қорытынды бағасы 16-17 балл- 5
13-16 балл-48-12 балл -3
4-7 балл -2

Бағалау парағы
Аты-жөні __________________________________ сыныбы_______________
1 Білу. Түсіндірмелі салалас туралы түсінгенің
2 Түсіну. Постермен жұмыста өзім қаншалықты атсалысып қатыстым 1 2 3
3 Қолдану. Жаттығу жұмысын талдау Критерий арқылы бағалау 1 2 3
4 Талдау. Сәйкестендіру тесті 1 2 3 4 5
5 Жинақтау. Венн диаграммасы Жоғары орта төмен
6 Бағалау. Ойын жеткізуі 1 2 3
7 Өзінің қорытынды бағасы 16-17 балл- 5
13-16 балл-48-12 балл -3
4-7 балл -2

Бағалау парағы
Аты-жөні __________________________________ сыныбы_______________
1 Білу. Түсіндірмелі салалас туралы түсінгенің
2 Түсіну. Постермен жұмыста өзім қаншалықты атсалысып қатыстым 1 2 3
3 Қолдану. Жаттығу жұмысын талдау Критерий арқылы бағалау 1 2 3
4 Талдау. Сәйкестендіру тесті 1 2 3 4 5
5 Жинақтау. Венн диаграммасы Жоғары орта төмен
6 Бағалау. Ойын жеткізуі 1 2 3
7 Өзінің қорытынды бағасы 16-17 балл- 5
13-16 балл-48-12 балл -3
4-7 балл -2

Бағалау парағы
Аты-жөні __________________________________ сыныбы_______________
1 Білу. Түсіндірмелі салалас туралы түсінгенің
2 Түсіну. Постермен жұмыста өзім қаншалықты атсалысып қатыстым 1 2 3
3 Қолдану. Жаттығу жұмысын талдау Критерий арқылы бағалау 1 2 3
4 Талдау. Сәйкестендіру тесті 1 2 3 4 5
5 Жинақтау. Венн диаграммасы Жоғары орта төмен
6 Бағалау. Ойын жеткізуі 1 2 3
7 Өзінің қорытынды бағасы 16-17 балл- 5
13-16 балл-48-12 балл -3
4-7 балл -2


«Қызылорақ орта мектебі, мектепке дейінгі шағын орталығымен» коммуналдық мемлекеттік мекемесі
Түсіндірмелі салалас
8-сынып
Кенжебаева А.Е.
2014-2015 оқу жылы