Ашы? саба? Жануарлар д?ниесіні? ?рт?рлілігі
Сабақтың тақырыбы: Жануарлар дүниесінің әртүрлілігі
Сабақтың мақсаты: Жануарларды топтарға бөлудің жаңа түрімен және олардың қоректенуіне байланысты топтарға бөлуге болатынын түсіндіру;2Жануарлар туралы білімдерін толықтыра отырып,ой-өрісін дамыту,пәнге деген қызығушылығын арттыра түсу; 3.Оқушыларды жан-жақты болуға, сауаттылыққа, ізденімпаздыққа тәрбиелеу. Сабақтың әдіс- тәсілдері:Сұрақ -жауап.түсіндіру,көрнекілік,сын тұрғысынынан ойлау,ақпараттық технология,топтастыру. Құрал -жабдықтары:интерактивті тақта.қима қағаздар,суреттер.
Сабақтың түрі: жаңа сабақ
Күтілетін нәтиже: Еркін толық сөйлеу дағдысы қалыптасады, бір –бірімен емін –еркін қарым –қатынас жасайды. Бір-бірімен пікір алмасады;
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі
ІІ.Психологиялық дайындық Қорқытпаймыз құстарды. Қызықтаймыз ұшқанын. Үркітпейміз аңдарды, Жасамаймыз дұшпандық.
ІІ. Мақсат қою кезеңі:
Жануарлар дүниесінің әртүрлілігі
Жануарлар тіршілігіне не қажет?
ІІІ. Жаңа сабақ мазмұны.
Кіріспе сөз.
-Балалар біз жаңа бөлім бастайық деп отырмыз. Бөлім «Жануарлардың тіршілігі» деп аталады. Бұл бөлімде біз жануарлар тіршілігіне не қажет, жануарлар қыста қалай жылынады,олар немен қоректенеді, жемін қалай аулайды т.б. мәліметтермен танысамыз. Бүгін біз жануарлар топтарын есімізге түсіріп, жануарлар тіршілігіне не қажет екенін білеміз.
«Биік шың» ойыны
-Жануарлар қандай табиғаттың маңызды бір бөлігі?
-Олар қандай жерлерде мекендейді?
-Жануарлар қандай топқа бөлінеді? /жабайы аңдар және үй жануарлары/
-Үй жануарларына қандай жануарлар жатады?
-Оларды бір сөзбен айтқанда не дейміз? /мал/
-Жабайы аңдарға қандай жануарлар жатады?
-Жабайы аңдар мен үй жануарлары төлдерін емізіп қоректендіреді, сол себепті оларды сүтқоректілер тобына жатқызамыз.
Құстардың түрлерін ата
Балықтарды білесің бе?
Қосмекенділерге не жатады?
Бауырмен жорғалаушыларға ше?
Бұнақденелілерге қандай жәндіктерді жатқызуға болады?
Жолбарыс, сілеусін, қасқыр, барыс -бұл аңдар табиғатта өздігінен тіршілік етуге бейімделген. Олар мысық, ит, ақкіс,, тышқандар, қояндармен қоректенеді. Сол себепті оларды жыртқыш жануарлар дейді.
Жылқы,қой, сиыр, тиін, қоян, аю сияқты жануарлар өсімдікқоректі жануарлар тобына жатады. Себебі олар әртүрлі өсімдіктермен қоректенеді.
Кірпі, борсық сияқты жануарлар жәндікқоректілер тобына жатады. Себебі олар жәндіктермен қоректенеді.
Жануарлар
3329940113889002156460387350029754981148230
Жыртқышжәндікқоректі
өсімдікқоректі
Құстардың түрлері өте көп: Қандай құстарды білесің?
Балық түрлерін ата.
Оқулықпен жұмыс. Берілген мәтінді оқу, талдау;
Сергіту сәті.
-Балалар бүгінгі біздің сергіту сәтіміз жануарлар туралы болмақ. Мен сендерге үй жануарларын көрсетсем, сендер қолдарыңды шапалақтайсыңдар, жабайы жануарды көрсетсем яқтарыңды тыпырлатасыңдар, құстарды көрсетсем, қанат қағасыңдар, жорғалаушыларды көрсетсем, белдеріңді бұраңдатасыңдар, жәндіктерді көрсетсем, қолдарыңды жоғары көтеріп саусақ ұшын қимылдатасыңдар. Ал, бастайық!
Ойын: «Әр жануарға өз үйі»
Дәптермен жұмыс.
Аю-апан
Жылқы-ат қора
Ара-кәрез
Түлкі –ін
Әтеш-тауық қора
Торғай-ұя
Жануарлар тіршілігіне не қажет?
Ойын: «Кім білгір?»
Ауа, су, жарық, тамақ, жылу.
ІҮ. Түсінгенін тексеру
Семантикалық карта
Жануардың аты Қай топқа жатады? Пайдасы Зияны
Қасқыр Жылқы Бүркіт Бекіре Жылан Ү.Бекіту кезеңі: Қортындылау
Кластер құрастыру
қоян
287401093345 қасқыр
350262318340300180291418340300жылқы
120142040901500167513076517500286792188250100344741574119400369626040916400
аюСүтқоректілерелік
түлкібұғы
үй жануарлары
298513518097500сауысқан
327660011747500 216852511811000қарлығаш аққу
тоқылдақ228600026797000332994026797000180291410701600359791010668000297688032321500құстартырна
бірқазанләйлек
қоқиқаз
қоңыз
2856230889000
ара351282023495000154469310556000182443029953300369506510541000Бунақденелілеркөбелек
286796018112400
құмырсқақанқыз
шаншар
шортан
282321015049500 камбала
321183012954000212534575565майшабақ
162978410761400281368529972000346015213032400бекіребалықтарсазан
2167367106460032121661090700
акула
скумбрия
алабұға
«Сенің ойың, дәлелде»
Жануарларды қорғау қалай жүзеге асады?
Қандай қорықтарды білесің?
ҮІ. Үйге тапсырма беру.
80,81,82 бет оқу, мазмұны
2. Бағалау
Жамбыл ауданы
Ұзынағаш ауылы
Т.Рысқұлов атындағы орта мектебі МДШО және МЖИ КММ
Бастауыш сынып мұғалімі
С.Куйкабаева