4 — сынып. ?аза? тілі п?нінен Жануарлар ?лемі семинар-саба?ы
Семинар сабағы. Киев мектеп – бақшасы. 4 – сыныпТақырып: Жануарлар әлемінде
Сабақтың мақсаты: Жануарлар туралы мәлімет беру.
Сабақтың міндеттері: Деңгейлердің айырмашылығын түсіндіріп, қызығушылық туғызу. Оқушылардың ойлау қабілеттерін туғызу.
Оқушыларға қоршаған орта және жануарлар әлемі туралы тәрбиелік мәні зор әңгімелер айту, аңдарға деген сүйіспеншілік сезімін ояту.
Сабақтың түрі: танымдық сабақ.
Әдіс-тәсілдер: топтастыру, сұрақ- жауап, дидактикалық ойын әдісі, дәстүрлі жағдаяттық әдіс, эвристикалық әдіс
Көрнекіліктер: мазмұнды суреттер, «жануарлар әлемінде» тұсаукесері
Сабақ барысы:
I Ұйымдастыру кезеңі.
1. Амандасу.
2. Оқушыларды түгендеу.
3. Сөйлеу сәті.
4. Сабақтың мақсатымен таныстыру.
-Бүгін аптаның қай күні?
-Бір аптада неше күн бар?
-Бір жылда неше мезгіл бар?
-Қазір қай жыл мезгілі?
-Қыс айлары қандай?
-Қыста қандай өзгерістер болады?
- Қазақша жыл санауымыз бойынша қазір қандай жыл?
- Қоян қайда мекендейді?
- Ол қандай жануар? (Жабайы, үй)
- Ал енді тақтаға назар аударып, тағы қандай жабайы жануар бар екенімізді көрейік.
II Жаңа сабақ
Жаңа сабақтың тақырыбын айту алдында, тұсаукесерді тамашалау.
«Жануарлар әлемінде» тұсаукесерін көру.
Сұрақтарға жауап беру:
Қандай жануарларды көрдік?
Олар қайда тіршілік етеді?
Астанада біз оларды қай жерден көре аламыз?
Қандай жануарларды білеміз?
Сабақтың мақсаты мен тақырыбы айтылады.
а)Сөздік жұмысы
Әлем, ғаламшар
Қолтырауын
Піл
Маймыл
Арыстан
Тиін
Қасқыр
Аю
Керік
Қорқақ
Алып, зор, үлкен
- Сөздерді оқу
- Дәптерге жазу
- Хормен оқу
Жануарлар әлемі үлкен, кейбір жануарларды біз білеміз, кейбіреуін білмейміз. Ал осы жануарлар туралы нені білесіңдер, тексерейік
1. Жануарлар патшасы (арыстан)
2. Ең үлкен жануар (піл)
3. Бұл жануар Қазақстанда жоқ. Біз оны Африкада, Ніл өзенінде көре аламыз (қолтырауын)
4. Адамға ұқсайды, бірақ адам емес, банандарды жақсы көреді (маймыл)
5. Адамдардан қорықпайды, орманда мекендейді. Бурабайда бар. (тиін)
6. Орман санитары (қасқыр)
7. Қыста қатты ұйқыға кетеді, балды жақсы көреді (аю)
8. Ең биік жануар, мойны ұзын (керік)
9. Африкада тұрады, сұр түсті жануар. Суды жақсы көреді (зіл)
10. 2010 жылдың символы қай жануар? (жолбарыс)
- 1 бала дауыстап оқиды
- Сөз тіркестер құрастыру
- Сөйлем құрастыру
Топпен жұмыс
1. Әр суретке сай жануардың атын жазу
2. Нүктелердің орнына тән дыбысты қою.
...асқыр, кер...к, ...ң, п..л, т...лкі, тасба...а.
3.Сөзжұмбақты шешу
1. Ж о л б а р ы с
м 2. А й м ы л
а р ы с т а 3. Н қ о л т ы р а 4. У ы н 5. А ю қ а с қ ы 6. Р 1. 2. 3. 5. 6
IV Бекіту.
а)Мәтінмен жұмыс
- 2 оқушы оқиды
Әлемде көптеген жануарлар бар. Олар: қоян, түлкі, арыстан, жолбарыс, тиін, қасқыр, маймыл, аю, піл және т.б. Жер бетіндегі ең ірі, ауыр салмақты жануар – піл. Оның салмағы 9 тоннадай болады. Олар 70-80 жыл өмір сүреді. Зіл – пілден кейінгі ең алып жануар. Оның салмағы – 3 тонна , күндік азығы – 70 кг. Әлемдегі ең биік жануар – керік, оның бойы 5-6 метр. Жолбарыс - өте күшті жыртқыш аң. Ол сағатына 120 км жүгіре алады.
Алматының хайуанаттар бағында салмағы 1 центнер тасбақа бар. Ол көкөністерді, жемістерді жейді.
Деңгейлік тапсырмалар орындау
ІІІ деңгей
Мәтіннің негізгі ойын білдіретін сөйлемді табу, мәтіннің атын қою
ІІ деңгей
«Дұрыс па? Бұрыс па?» кестесін толтыру
Сөйлемдер Дұрыс Бұрыс
Піл 70-80 жыл өмір сүреді Салмағы 2 центнер тасбақа Астананың хайуанаттар бағында бар Керіктің бойы 7-8 метрЖолбарыс сағатына 120 км жүгіре алады І деңгей
Сұрақтарға жауап беру
Пілден кейінгі ең алып жануар
Қандай жануар ең ұзақ өмір сүреді?
Әлемде қандай ең биік жануар бар?
Дәптермен жұмыс.
Қоян, түлкі сөздерін тәуелдеу
Менің қояным, түлкім
Сенің қояның, түлкің
Сіздің қояныңыз, түлкіңіз
Оның қояны, түлкісі
Біздің қоянымыз, түлкіміз
Сендердің қояндарың түлкілерің
Сіздердің қояндарыңыз, түлкілеріңіз
Олардың қояндары, түлкілері
Сергіту сәті
Пантомима көрсету
(таратпа қағазда берілген әріптерден жануардың атын жинап, сыныпқа қимылмен көрсету)
Қасқыр, керік, маймыл, жолбарыс, аю, түлкі, тиін, арыстан, қоян, піл.
V Қорытынды.
«Менің сүйікті жануарым» тақырыбына эссе жазу, орман суретіне жануарларды жабыстыру. «Жануарлар әлемінде» әуені ойналады.
VI Үй тапсырмасын беру.
Мәтінді мазмұндау, жануар туралы жұмбақ құрастыру.
Мысалы: кішкентай аң, түсі ақ, өзі қорқақ. Сәбізді, орамжапырақты жақсы көреді. Ол не? (қоян)
VII Бағалау.
Оқушылардың білімін нәтижелеу.
Дайындаған қазақ тілі пәнінің мұғалімі:А. Т. Кортаева.
2014 – 2015 оқу жылы .