Саба? жоспары. Таби?атты ?ылыми т?р?ыдан тану ?дістері.
Бекітемін_______________ ______
Мерзімі Пәні Сыныбы Сабақ № Пән мұғалімі
14. 09. 2015ж Жаратылыс тану 5 в №2 Шахаев Асан Сабурович
Сабақтың тақырыбы Табиғатты ғылыми тұрғыдан тану әдістері.
Сабақтың мақсаты 1.Табиғаттағы күштер туралы білімін қалыптастыру.
2.Танымдылық, сыни тұрғыдан ойлау қабілеттерін дамытуТоппен жұмыс жасауға, сыйластыққа, достық қарым-қатынасқа тәрбиелеу.
Күтілетін нәтиже 1.Табиғатты тану әдістерімен танысады.
2.Табиғатты тану әдістерін бір-бірінен ажырата біледі.
Қолданылатын модульдер С.Т.О.
Оқыту әдістері Топқа бөлу, ми шабулы, мәтінмен жұмыс, постермен,диологты жұмыс.
Дереккөздер Оқулық Жаратылыстану «Мектеп баспасы» 2014 ж.
Көрнекіліктер Оқулық, суреттер, қағаз, қалам.
Сабақтың кезеңдері Әдістері Уақы
ты Мұғалімнің әрекеті Оқушының әрекеті Күтілетін нәтиже
Ой толғау
(қызығушы
лығын ояту.) Топқа бөлу
Ми шабулы 15 мин 1.Ынтымақтастық атмосферасын орнату.
2.Топқа бөлінуді ұсыну.
3.Үй тапсырмасын тексеру.
4.Топпен жұмыс жасауды ұсыну. 1.Бір-біріне тілек айтады.
2.Топқа бөлінеді.
3.Үй тапсырмасы бойынша топтасып
Сұрақтар дайындайды.
4.Сұрақ парақтарын топтар ауыстырып жауап қайтарады 1.Көңіл күйлері көтеріледі.
2.Үй тапсырмасы бойынша білімдері байқалады.
Мақсат қою Топтас
Тыру 5 мин 1.Тақтаға табиғатты тану әдістер сөзін жазады.
2.Табиғатты тану әдістері туралы не біледі.
1.Табиғатты танудың әдістері туралы білімдерін тақтаға жазады.
2.Қазіргі кездегі табиғатты зертеудің қандай әдістері бар туралы қызықтырып жүрген сұрақтарын қояды. 1.Табиғатты зертеудің әдістері туралы білімдерін еске түсіреді.
2.Табиғатты танудың әдістерін ажырата біледі.
Мағынаны тану
(жаңа тақырып) Мәтінмен жұмыс. 8 мин 1.Мәтінді оқып талдау жасауды ұсынады.
2.Постермен жұмыс 1.Мәтінді оқып отырып, талдау жасайды.
Постермен жұмыс жасайды. 1.Мәтінмен жұмыс жасауды үйренеді.
Ой толғаныс
(қорытын
ды бағалау, үйге тапсырма беру) Диологты
(жұптасып,топтасып) 17 мин 1.Топтасып талдау тапсырылады.
2.Топтарға сұрақтар таратылады. Сұрақтарға жауап беру, топ мүшелері бір-біріне көмектесу тапсырылады.
3.Бағалау табыс критерийлер арқылы бағаланады.
4.Үйге эссе жазып келу.
5. Кері байланыс 1.Топтасып талдау арқылы бір-бірін толықтырып, үйретеді.
2.Топтасып сұрақтарға жауап қайтарады және басқа топ жауаптарын бағалайды.
3.Өзін-өзі және өзара бағалау жүреді 1. Топпен жұмыс жасауды үйренеді.
2.Қойылған мақсатқа жетуге үренеді.