Урок английского языка на тему Идеальный распорядок дня (10 класс) 
Класс: 10
Предмет: английский язык
УМК: Биболетова М.З.,Трубанева Н.Н. Английский язык: Английский c удовольствием/Enjoy English для 10  класса общеобразовательных учреждений. – Обнинск: Титул, 2008.
Тема урока: Идеальный распорядок дня. 
Тип урока: комбинированный.
                          План-конспект урока
Цель урока: формирование   навыков  устной речи по теме.
Задачи:  Обучающие  
Способствовать:            
1.Активизации устной речи  по теме «Распорядок дня».
2.Развитию навыков письменной речи.
3.Формированию навыков изучающего вида чтения.
4. Формированию навыков монологической речи.
                Развивающие 
Способствовать:
1. Развитию памяти, мышления.
2. Развитию мотивации к изучаемой теме.
3. Развитие навыков аудирования.
                Воспитательные
Способствовать:
1.Воспитанию умения правильно распределять своё время.
Режим работы: фронтальный, индивидуальный, парный, групповой.
Оснащение урока: CD, компьютер, проектор, карточки, учебник.
Ход урока
1.Организационный момент
Good morning, dear pupils!  (  ) I’m glad to see you too! How are you? (  ) I’m very glad to hear it!
Today we’re going to talk about your pastime. I hope you’ll enjoy and take an active part in the lesson.
2.Речевая разминка. 
-Let’s work in pairs.
1.Take the 
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·-It is not difficult to have good marks at school. ( I disagree with it because we must study hard and know all subjects perfectly and then we can get excellent marks. )
-Reading helps us to learn new facts about different countries, people and their traditions. (  )
-Taking part in sports competitions can help us to make friends.(  )
-You should regularly plan your work schedule. (  )
3.Активизация навыков устной и письменной речи.
-Let’s divide into 2 groups. You should make up an ideal timetable, please.
7.am –to get up
.
-Let’s listen to each other.( ) Thank you for your ideal timetable.
-Let’s do conclusion. (  )  
4.Формирование навыков изучающего вида чтения чтения.
-Let’s  open the textbooks, p.45, ex.124. Let’s read the text and choose the main idea from the following list.  (  )
-Let’s listen to your ideas.  (  )
-Let’s do ex.125. You should say whether the statements are true or false. (  )
5.Рефлексия.
6. Оценка работы на уроке. Домашнее задание. Подведение  итога урока.
Let’s  do conclusion to our theme.() Good luck! 
   Your marks are  .Home task: to review rules, word combinations.