«Корисні копалини України» Урок – захист проектів


Міністерство освіти і науки України
Криворізька гімназія №127
«Корисні копалини України»
Урок – захист проектів

Вчитель: Шишко Н. М.
Кривий Ріг
Тема: Корисні копалини України
Мета: в процесі захисту учнівських проектів поглибити знання з теми;
навчитися отримувати корисну інформацію з додаткової літератури та
повідомлень однокласників;
перевірити вміння учнів самостійно добирати матеріал та
повідомлення його учням;
виховувати естетичне сприймання об’єктів природи (краси гірських
порід), прагнення та усвідомлення потреби збереження корисних
копалин.
Тип уроку: урок захисту проектів.
Обладнання: колекція «Корисні копалини», продукти переробки корисних
копалин, проекти (плакати учнів), карта України, фільм про
Інгулецький залізорудний басейн, книга « Кривий Ріг – місто трудової слави».

Хід уроку
І. Організація класу до уроку

ІІ. Повідомлення теми та завдання уроку.
Метою сьогоднішнього уроку є поглиблення знань з теми «Корисні копалини України»
З тим, що таке «корисні копалини» і яке значення вони мають для людини ви ознайомилися під час захисту проектів учнів.
Виховування естетичного сприймання об’єктів природи (краси гірських порід), прагнення та усвідомлення потреби збереження корисних копалин.
ІІІ. Актуалізація опорних знань.
Вправа «Мозковий штурм»
Вчитель
Я буду атакувати вас питаннями, а ви мене відповідями. Приготувалися?
-Чому обрали таку тему для проекту?
-Доповніть моє речення. Корисні копалини – це …
-На які три групи вони поділяються?
Девіз
Горішок знань міцний,
Та ми не відступимо.
Всі таємниці рідного краю
Ми з цікавістю пізнаємо.

В Україні розвідано 90 видів корисних копалин, які зосереджені майже у 8 тисячах родовищ.
Корисні копалини
Горючі Рудні Нерудні
ІV. Практична робота з фізичною картою України
Учні розглядають фізичну карту України, знаходять умовні позначки, якими позначаються родовища корисних копалин.
-Які корисні копалини є на території нашої країни?
-Які з корисних копалин є в нашій місцевості?
V. Робота у дослідницьких групах.Перша група
Розповідь учнів

Кам’яне вугілля
Кам’яне вугілля – тверда горюча корисна копалина, один з видів вугілля викопного, проміжний між бурим вугіллям і антрацитом. Щільна природа чорного, іноді сіро-чорного кольору. Блиск смоляний чи металічний. Кам’яне вугілля утворилося з продуктів розкладу органічних залишків рослин, що зазнали зміни в умовах високого тиску і високої температури.
Перша в Україні кам’яновугільна шахта була споруджена 215 років тому в Лисичанську (Донбас). Видобувають кам’яне вугілля вДонецькій,Луганській,Львівській і Дніпропетровській областях.
За розрахунками спеціалістів запасів кам’яного вугілля на планеті вистачить ще на 21 століття. Вони становлять приблизно 8 трильйонів тонн.

Вчитель
Розгадайте ребус

Друга група
Розповідь учнів
Вже 1000 років до нашої ери китайці користувалися природним газом, як паливом, а вулиці давнього міста Вавилон у 600 році до н. е. були вкриті асфальтом, при виготовлені якого використовували нафту.

Нафта
Нафта – горюча корисна копалина, що являє собою густу маслянисту рідину, від темно-бурого до чорного коляру. Нафта має характерний запах, легша за воду. У воді не розчиняється.
.
Видобувають нафту в Сумській, Чернігівській та Івано-Франківській областях.

Третя група
Розповідь учнів

Природний газ
Природний газ – є корисним копальням. Часто є побічним газом при видобутку нафти. Природний газ – суміш газів, що утворилися в надрах землі при розкладанні органічних речовин. Що утворюються в земній корі та широко використовуються як паливо на електростанціях, у чорній та кольоровій металургії, цементній та скляній промисловості, у процесі виробництва будматеріалів та комунально-побутових потреб, а також як сировина для отримання органічних сполук.


Вчитель
Загадка: Бурий, м’який, з рослин складається, легко загоряється (Торф).
Четверта група
Розповідь учнів
Торф
Найдавніші торфовища, як вважають вчені, утворилися не менше як мільйон років тому.

Торф - горюча речовина утворена з недорозкладених рослинних залишків (трав, мохів та деревини). Усі торф’яники зазвичай дуже заводнені й заболочені. Торф іноді вкритий невеликим шаром ґрунту. Торфові родовища знаходяться переважно на Поліський низовині, в річкових долинах. Торф використовуються в сільському господарстві та хімічній промисловості.
.

Вчитель
Загадка: Б’ємо його молотом, а воно сміється золотом (Залізо).
П’ята група
Розповідь учнів
Рудні корисні копалини
Мідь
Мідної руди у природі порівняно багато. Понад 240 мінералів містять мідь, проте тільки 18 мають промислове значення. Мідні руди добуваються відкритим способом і потребують збагачення. В Рівненській області є Рафалівське родовище мідних руд, родовище мідних руд також відкрито на півдні Карпат (Рахівський масив) та на сході Запорізької області.
.

Мідь – це метал рожево - червоного кольору, ковкий, м’ягкий, провідник тепла та електрики. Застосовується в електротехнічній промисловості, металургії, для виготовлення хімічної апаратури та інше. Мідний прокат випускає Артемівський завод по обробці кольорових металів, що розташований у Донецькій області.
Шоста група
Розповідь учнів
Алюміній

Алюміній не зустрічається у природі у вільному стані, але входить до складу різноманітних глин. Ізумрудів, слюд, аквамаринів та інших мінералів. Алюмінієва промисловість складається з виробництва глинозему та алюмінію. Основною алюмінієвою рудою є боксити, запаси яких в Україні досить невеликі. Алюмінієві родовища поширені у Дніпропетровській області, Малишевське у Вовчанське (глинозем). Алюміній відноситься до легких маталів (у три рази легше ніж сталь), добре проводить електрику, має корозійну стійкість, і широко використовується в машинобудуванні.


Вчитель
Загадка: Грунт повільно пропускає воду, якщо у ньому є ….(глина).
Нерудні корисні копалини
Сьома група
Розповідь учнів

Глина
Глина - землисті незцементовані гірські породи, утворені частинками розміром менше 0,01 мм переважно глинистих, а також інших мінералів, що здатні з водою утворювати пластичну тістоподібну масу, яка при висиханні зберігає надану форму, а після випалювання набирає твердість каменю і міцність.
Глину ти найдеш на обриві берега річки, в придорожній канаві і навіть у себе в дворі. В Україні запаси глини зосереджені у Житомирській, Хмельницькій, Черкаській, Дніпропетровській, Донецькій і Запорізькій областях.


Вчитель
Загадка: Маленька біленька по чорному стрибає і слід залишає (Крейда)
Восьма група
Розповідь учнів
Крейда
Крейда - осадова напів зв'язна мазка мало зцементована гірська карбонатна порода, що на 90-99 % представлена кальцитом, який складається з кальцитових залишків морських планктонних водоростей та дрібних частинок черепашок найпростіших організмів.
Використовують у сільському господарстві, паперовій і гумовій промисловості, у будівництві тощо.

Застосовується також як малярна фарба для побілки приміщень, для виготовлення замазок, зубних паст і порошків, як наповнювач гуми і паперу (зокрема так званого крейдового паперу) тощо. Значні кількості її йдуть для виробництва вапна.

Вчитель
Загадка: найміцніший і найкращій, існує більше мільярдів літ, як же звуть його? (Граніт).
Дев’ята група
Розповідь учнів
Граніт
Граніт – це старовинний камінь. Тисячоліттями вірно служать граніти людям, уособлюючи їхню щедрість думок і талантів, волю і мудрість. Скрізь і всюди зустрічаються граніти, масивні і смугасті, з рівномірними розміщенням зерен або ж із великими виділеннями окремих мінералів, рожеві, сірі, коричневі, червоні.


Значні запаси граніту в Україні зосереджені в Кіровоградській, Запорізькій, Дніпропетровській і Донецькій областях.

Сіль

Перегляд презентації «Кухонна сіль»

VІ. Кривий Ріг – місто трудової слави.
Перегляд фільму про ІнГЗКа
Розповіді учнів про видобуток залізної руди та її збагачення батьками учнів класу.
.
VІІ. Узагальнення, систематизація знань.
Корисні копалини відносять до вичерпних корисних копалин, тобто до тих, які з часом можуть бути повністю використані людиною, адже запаси їх практично не поповнюються, оскільки швидкість утворення їх вимірюється мільйонами років. Важко уявити життя людей без паливно-енергетичних та мінерально-сировинних природних ресурсів, тому слід раціонально і економно їх використовувати, бережно ставитися до виробів, виготовлених з них.
VІІІ. Підсумок уроку.
- Що таке корисні копалини?
- Скільки їх видів видобувається в Україні?
- Що видобувають в рідному Кривому Розі?

VІ. Домашнє завдання.
Прочитати інформацію на ст. 148-149, дати відповіді на питання.