Конспект открытого урока осетинского языка в 4 классе
Конспект открытого урока осетинского языка в 4 «Б» классе
Учителя начальных классов СОМШ №44 Кайтмазовой М.В.
Тема урока: Джиоты Катя «Æнæрхъуыды чызг».
Тугъанты Махарбеджы нæртон адæм.
Цель урока:- формировать умение строить диалог, монолог, участвовать в диалоге;
- знакомить с произведением Джиоевой Кати «Æнæрхъуыды чызг»;
- продолжить знакомство с творчеством Махарбека Туганова;
- отрабатывать навык выразительности чтения;
- развивать устную речь детей;
- пробудить интерес к историиосетинского народа;
- воспитывать любовь, уважение к старшим, к труду.
Ход урока.
Слайд 1.
1. Организационный момент.
2. Вводная беседа. Повторение изученного.
- Зæгъæм нæ кæрæдзийæн хорз, хъарм, зæрдæмæдзæугæ ныхæстæ.
- Кæмæн фæдзурут арæх ахæм ныхæстæ? (мадæн, нанайæн…)
- Уæхæдæг сæ арæх кæмæй фехъусут? (мадæй, нанайæ…)
- Кæд фæдзурæм хъарм ныхæстæ нæ мадæн? (бæрæгбоны,…)
- Куыдхуыйнынцахæмныхæстæ? (арфæтæ)
- Уæдæмаарфæтæракæнутуæмадæлтæн.
Пожелания мамам.
- Æмæмадцинфæкæныбæрæгбоныæвинæ?
- Кæдмафæцинкæнымад? (куыйынфеххуыскæнæмуæд?)
Слайд 2.
- Куыдфеххуыскæнутмадæн? (тæбæгътæныхсын, пъолтæныммæрзын, рыгтæныссæрфын)
- Уыдонхорзхъуыддæгтæстыæвиæвзæр?
3. Работа с текстом до чтения. Прогнозирование.
- Уæразы ног æнæзонгæ текст. Бакæсут, чийæныффыста. Бакæсутынйæсæргонд.
Слайд 3.
- Куыдуæмкæсы, цæмæхуыйнырадзырд«Æнæрхъуыдычызг»?Уыцычызгйæмадæнфеххуыскæныæвинæ, уыйбазондзыстæмрадзырдкуыбакæсæмуæд.
4. Работа с текстом во время чтения.
а) самостоятельное чтение текста про себя, выделение карандашом непонятных слов:
- Бакæсут текст хинымæрæмæахъуыдыкæнут, цыуæфæндыбафæрсын авторы.
б) чтение текста вслух по частям, ведение диалога с автором, словарная работа
вопросы диалога с автором:
- Цавæрчиныгкастичызг?
- Кæдæмтагъдкодтамад?
- Цæуылнææххуыскæнычызгмадæн?
- Цæмæуыдиæнкъардмад?
- Уæдæкуыд?
Словарная работа: æнæрхъуыды, тæригъæдкæнын, æнкъардхуызæйдзурын, æнæфæугæнæй, ныддискæнын.
- Ацы текст схонæнис диалог?
5. Работа с текстом после чтения.
а)запись слов в словари
б) обобщающий вопрос:
- Куыдæххуыскæнынхъæуымадæн?
в) групповая работа «Æзæххуыскæнынмæмадæн»
I группа - диалогII группа - монолог
III группа – æмбисæндтæ
6. Физминутка.
Сымахиронлæппутæстут?
Мах иронлæппутæстæм, хохаубæрзонд.
Сымахирончызджытæстут?
Мах ирончызджытæстæм, бæрзбæласаухæрзконд.
Сымахнæртонлæппутæстут?
Мах нæртонлæппутæстæм, æгъдауæйтыхджын.
Сымахнæртончызджытæстут?
Мах нæртончызджытæстæм,смахæйныфсджын.
7. ТугъантыМахарбег, нæртонадæмызарæггæнæг.
- Куыдæмбарутдзырд «нæртон»?( чудесный, выдающийся, относящийся к нартам, нартовский)
- Кæмæйисзæгъæнафтæ? ( нæрагфыдæлтæ, нарты адæм)
- Нæртонадæмыискуыфедтат? Кæм? (музейы)
- Кæйфæрцыбазыдтамнæфыдæлтыистори, æгъдæуттæ? (ТугъантыМахарбеджы)
Слайд 4.
ТугъантыМахарбег, нæртонадæмызарæггæнæг, райгуырдис 1881 азы Дур-Дуры хъæуы.
Слайд 5.
ЙæфыдСафаруыдисИрыстонызындгонд агроном, йæмадАсиатуыдахуыргондсылгоймаг.
Слайд 6.
ТугъантыМахарбегахуыркодтаБетъырбухыаивæдтыАкадемийы.
Слайд 7.
ЙæдарддæрыахуырадкæныМюнхены профессор Антон Ашбейыстудийы.
Слайд 8.
Тугъанты Махарбег йæ куыстыты бæлвырдæй равдыста рагон ирон æгъдæуттæ, ирон адæмы цард раджы заманы.
Слайд 9.
Махарбег афтæфыста: «Эти легенды сильно потрясли моё воображение… Я верил, что нарты не народная фантазия, а реальные люди, которые жили и живут сейчас».
Слайд 10.
Махарбеджы Нарты кадджытæн аргъ нæй…
Слайд11.
Йæкуыстытæ сты Националон музейы æмæ Тугъанты Махарбеджы номыл музейы.
8. Ответы на видео вопросы научного сотрудника Национального музея Республики Северная Осетия-Алания Светланы Джерихановны Кокоевой, проводившей экскурсию для учеников.
9.Подведение итога урока. Рефлексия деятельности.
- Что было интересно на уроке?
- Получилось ли строить диалоги? Монологи?
- Какие знания дали вам возможность справиться с этим заданием?
-О чём вы расскажете родителям, когда придёте домой?
10.Домашнее задание: читать рассказ, отвечать на вопросы к тексту.