Урок української мови 9 клас «Безсполучникове складне речення. Значення одночасної дії. Розділові знаки. Кома»


Муніципальний загальноосвітній заклад
«Школа №88 міста Донецька»
Урок української мови
9 клас«Безсполучникове складне речення.
Значення одночасної дії. Розділові знаки. Кома»
Трунаєва А.С.,
учитель української мови та літератури, заступник директора з НВР

Тема: Безсполучникове складне речення. Значення одночасної дії. Розділові знаки. Кома.
Мета: ознайомити учнів із безсполучниковими складними реченнями як
окремим типом складних речень; з'ясувати специфіку будови і смислових зв'язків у безсполучниковому реченні; розвивати асоціативне мислення;
виховувати в учнів любов до природи.
Обладнання: картки, малюнок, текст, грамзапис "Пори року" П.1. Чайковського
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Хід уроку
I Мотивація навчання учнів
Чи знаєте ви таємницю казкового зимового лісу?
А бували ви колись у зимовому лісі?Закрийте очі й уявіть зимовий ліс.(Лунає музика)
(Ліс вражає своєю тишею. Ялинки стоять у білому уборі, наче молода під вінцем. Не ворухнуться. Падають сніжинки на землю, наче десь далеко бринить велика кришталева чаша. Що воно дзвенить? То дзвенять маленькі сніжинки)
Відкрийте очі. Я по ваших обличчях побачила, який зимовий пейзаж виуявили.
Який ваш зимовий ліс?(відповіді учнів).
Але ніхто мені не назвав тайну казкового лісу. Тайну його пізнати не таклегко. На те вона й таємниця... і ховається за сніговими хурделицями, підглибокими снігами в казковій зимовій країні. Тож спробуємо зі мноюпомандрувати до казкового лісу, щоб дізнатися про фантастичну таємницю.А для того нам треба виконати завдання:
1. Оголошення теми та мети уроку.
Ознайомимося з безсполучниковими складними реченнями, визначимо смислові зв'язки між простими реченнями в БСР та дізнаємося про таємницю казкового лісу.
II Актуалізація опорних знань учнів
Тестування
1 .Складне речения має:
а) одну граматичну основу;
б) дві ГО або більше.
2.Які типи речень відносять до складних речень:
а)односкладні, складносурядні;
б)односкладні, складнопідрядні;
в)складносурядні, складнопідрядні.
3.Частини складносурядного речення:
а)синтаксично рівноправні та поєднуються сполучниками підрядності;
б)нерівноправні за змістом і граматично та з'єднані сурядними сполучниками;
в)синтаксично рівноправні за змістом і граматично та поєднуються суряднимисполучниками та за допомогою інтонації.
4.Якими сполучниками можуть бути пов'язані частини складнопідрядногоречення:
а)єднальними сполучниками та сполучниками підрядності;
б)протиставними та розділовими сполучниками;
в)єднальними, протиставними, розділовими сполучниками.
5.За допомогою сполучних слів можуть з'єднуватися:
а)частини складнопідрядного речення;
б)частини складносурядного речення;
в)однорідні члени простого речення.
6.Визначити тип складного речення за будовою:
По обидва боки Росі стояли круті горби, які були засипані свіжим білим снігом. а) ССР; б)СПР; в) просте.
7.Які є різновиди СПР:
а)підрядні означальні, підрядні з'ясувальні, підрядні обставинні;
б)підрядні означальні, підрядні місця;
в)підрядні з'ясувальні, підрядні обставинні.
8.Визначити вид підрядного речення:
Сніг вкрив дахи будинків, голі дерева, які росли перед вікнами.
а)СПР з підрядним означальним;
б)СПР з підрядним з'ясувальним;
в)СПР з підрядним обставинним.
9.Якими сполучниками приєднуються частини СПР з підрядними часу:а) що;
б)який;
в)коли.
10. Які є різновиди речень з кількома підрядними:
а)СПР з однорідною та неоднорідною супідрядністю;
б)СПР з послідовною підрядністю;
в)СПР з однорідною та неоднорідною супідрядністю, з послідовноюпідрядністю, складнопідрядні мішаного типу.
(На малюнку відкриває вчитель перший крок до таємниці казкового лісу. I так поступово в кінці уроку учні дізнаються про таємницю.)
III Сприйняття учнями навчального матеріалу
Перед вами лежить текст (Додаток 1). Прослухайте його і дайте відповідь на питання:
Яка картина виникає у вашому уявленні? (бринить музика, учитель читає текст).
Робота з текстом.
Яку картину ви уявили?
Придумайте заголовок? (Зимова казка).
До якого стилю належить текст? (Доведіть це).
Уявітъ себе художником, що намалювали б ви на полотні, якщо бспробували передати пейзаж за допомогою фарб. Які б фарби вивикористали?
Знайдіть з тексту слова, за допомогою, яких вимальовується кольорова гамазимового пейзажу. Визначити частини мови.
Які синтаксичні конструкції використав автор для створення художньоготексту? Які зустрічаються речення? Знайдіть приклади.
По варіантах випишіть речення й накресліть схему.
варіант-СПРваріант-ССР(біля дошки записують речення, пояснюють розд1лов1 знаки)
Мовне спостереження.
1.За допомогою чого з'єднані записані речення?
2.Який тип речень ми записали?
3.Чому такі речення називаються сполучниковими?
8.Знайдіть в тексті підкреслені речення.Які це речення?
Як з'єднані частини складного речення?
Як називається таке речення? Дайте визначення.
Спробуємо скласти алгоритм
Складне речення
сполучниковебезсполучникове
ССРСПР
9. Випишіть в 4 абзаці третє речення. Вставте й поясніть орфограми. Накресліть схему.
а)Які розділові знаки стоять?
б)Звернітъ увагу на інтонацію цього речення.
в)Чим виражені присудки? Визначіть час, спосіб дієслів.
(якщо присудки стоять в одному часі, то речення виражають одночасність подій. Коли за змістом частини рівноправні між собою, виділяють безсполучникові речення з однорідними частинами. Безсполучникові складні речення з однорідними частинами співвідносн1 зі сполучниковими складносурядними реченнями).
г)Спробуйте усно перебудувати це речення в складносурядне.
IV. Закріплення вивченого матеріалу.
1 . Спробуйте самостійно сконструювати два безсполучникових складних речення так, щоб події відбувалися одночасно в одному реченні та послідовно в другому, (на партах лежать картки з частинами реченъ)
а)3 півночі насунула чорна хмара...
б)Сонце сховалось за обрій...1 . Узагальнююча бесіда
а)Які речення називаються безсполучниковими складними?
б)Які смислоі! відношення існують між простими реченнями убезсполучниковому складному?
в)Коли ставиться кома у безсполучникових складнихреченнях?(В1дкривають останній крок до таємниці. Грає музика.)
V. Домашнє завдання диференційоване:
1.Д1алог.
Пролісок і Сніжинка.
Тв1р - мініатюраМрія Проліска
впр.
VI. Підсумок. Оц1нювання.
Додаток 1
Зійшло сонце й освітило дивовижну картину: дерева стоять у білому інеї, ніби на них за ніч виросли маленькі, немов пташиний пух, листочки. Ти прийшла - таки до мене, довгождана, вимріяна, срібляста.
Здрастуй, чарівна зимова казко!
Прийшла ти чиста і непорочна, як снігурочка - чародійка що з'явилась із
холодних завій півночі прийшла й заворожила гай кожну сосну березу осокорину.
Вийшов я зранку з будинку на поріг та й застиг від подиву. Ні одна картина природи влітку не може прирівнятись до тієї пишної картини зими. Зелені сосни стоять по коліна в снігу, надівш... на себе білі кожухи, мріють про весну опушені білим хутром берези й осики, дрімаютъ ялини, чітко виділяюч...сь своїм темно (зеленим) вбран…ям на білизні снігу.
Подув віт...рець, закружляли у в...селому танку найдрібніші сніжинки, заблищав діамантами наметений у пагорби сніг. Все було запорошено ворохами сніжинок і ніхто ще не пройшов по тих килимах. Ступнеш - сніг заспіває веселу пісенъку під ногами.
Я весь у полоні незвичайного зимового пейзажу, білих-пребілих тонів, темних ліній, голубих, блакитних відтінків; щосъ незбагненне і потаємне є в цих чарах природи. Здається, зима хоче засліпити красу зеленої весни, жовтогарячого літа й золотої осені.. Її краса виткана не із зеленого листу, не із розмаїття трав і квітів, а із звичайної води, що перетворилася у казкове зимове вбрання.
Справді, хіба це не диво!