Урок по украинскому языку Кома і крапка з комою у безсполучниковому складному реченні.
Тема: Кома і крапка з комою у безсполучниковому складному реченні.
Мета:
навчальна – поглиблювати знання учнів про безсполучникове складне речення, пояснити правила вживання коми та крапки з комою між частинами безсполучникового складного речення;
розвивальна – навчати правильно розставляти коми та крапку з комою між частинами безсполучникового складного речення, правильно їх інтонувати, розвивати уважність, зосередженість, зв’язне мовлення;
виховна – виховувати в учнів любов до рідного краю, до рідного слова.
Очікувані результати: учні вміють схематично зображувати інтонаційно-змістове
оформлення, засвоїли розстановку розділових знаків у складному безсполучниковому реченні з однорідними частинами.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Обладнання: підручник, роздавальні картки.
Перебіг уроку
Організація учнів до уроку.
Актуалізація та корекція опорних знань.
Перевірка домашнього завдання.
Індивідуальне завдання (картки).
Пояснювальний диктант(пояснити смислові відношення).
Уночі палало село, з неба злякано дивиться вниз поблідлий місяць. Полум’я росло, вітер грався ним, місяць із жахом тікав серед хмар. Важкі краплини загойдалися на колоссях, легенька пара знялася над нивами. Зійшли сніги – земля відкрилась небу.
Повідомлення теми, мотивація навчальної діяльності учнів.
Сприймання та засвоєння учнями нового матеріалу.
Робота зі схемою «Кома та крапка з комою у складному безсполучниковому реченні».
[ ], [ ] - одночасність або послідовність дії.
[]; [] частини складного безсполучникового речення менш пов’язані за змістом, поширені, насичені комами.
Робота з підручником (§ 19).
Робота біля дошки та в зошитах.
Спишіть текст, розставляючи розділові знаки. (Текст подається без вилучення розділових знаків).
Обгоріли, погасли останні огні;
Облетіло жоржиною літо.
(В. Сосюра)
2) Сади стоять, обдмухані вітрами,
Листки летять, киваючи гіллю.
(Л. Костенко)
3) Білі акації будуть цвісти
В місячні ночі жагучі;
Промінь морями заллє золотий
Річку, і верби, і кручі.
(В. Сосюра)
4. Виконання практичних вправ.
Вправа 240, 242.
5.Робота в парах.
Перетворіть подані попарно прості речення в складносурядні зі сполучником і, а потім – у безсполучникові.
Земля – велетенське кулясте тіло, огорнуте синюватим серпанком повітря. З космічного простору вона вражає своїм виглядом.
Від краю до краю земної кулі пролягають простори океанів. Червонуваті маси материків рідко окреслені променистими межами.
Полярні частини землі вкриті крижаними шапками. Через материки пролягають прямі лінії доріг.
Підсумок уроку. Оцінювання.
Бесіда з учнями.
Дайте визначення складного безсполучникового речення.
На які групи поділяються безсполучникові складні речення?
Яку роль відіграє інтонація у безсполучникових складних реченнях?
Розкажіть про вживання коми у складному безсполучниковому реченні.
Розкажіть про вживання крапки з комою у складному безсполучниковому реченні.
Пояснення домашнього завдання.
Опрацювати §19.
Виконати вправу 243.