Конспект уроку РОЗДІЛОВІ ЗНАКИ У СКЛАДНОМУ БЕЗСПОЛУЧНИКОВОМУ РЕЧЕННІ

ПЛАН-КОНСПЕКТ УРОКУ
9-Б КЛАСУ

РОЗДІЛОВІ ЗНАКИ У СКАЛАДНОМУ БЕЗСПОЛУСНИКОВОМУ РЕЧЕННІ

МЕТА: закріпити знання учнів про безсполучникове складне речення, домогтися засвоєння ними пунктограми «Кома та крапка з комою у безсполучниковому складному реченні», формувати вміння й навички учнів правильно розставляти розділові знаки у безсполучникових складних реченнях, вживати ці речення в мовленні; розвивати пам'ять, увагу; виховувати в учнів любов до рідної мови.
ОБЛАДНАННЯ: підручник
ТИП УРОКУ: комбінований

ХІД УРОКУ

Актуалізація опорних знань учнів
Тестування.
Безсполучникове речення – це
За характером змістових відношень безсполучникові складні речення поділяються на дві основні групи.
Безсполучникові складні речення з однотипними частинами виражають відношення
Безсполучникові складні речення з різнотипними частинами виражають відношення
Намалюйте схему інтонації, яка вимовляється при таких розділових знаках, як кома, крапка з комою, тире, двокрапка.
Навести декілька прикладів безсполучникових складних речень.

Оголошення теми та мети уроку

Сприйняття та засвоєння учнями навчального матеріалу

Прочитати спроектований на дошку текст. Зробити висновок: коли між частинами безсполучникового речення ставиться кома, а коли крапка з комою. Відповісти на запитання.
Небо прорізали вогняні стріли, ударив грім, на пильних дорогах знявся вихор, закрутився клубком і помчав у жита.
Дощ давно вже перестав; хмари розійшлися; виплив ясний місяць, заглянув у вікна, а на долівці й по стінах розмальовував чудні якісь узори.
Чи можна було б поставити інші розділові знаки у першому і другому реченні?
Чи доречно було б у першому реченні поставити між його частинами крапку з комою, а у другому – просто кому? Чому?
Прочитати правила у підручнику на сторінці 159, 160 та порівняти з тими визначеннями, які учитель з учнями дав на уроці.
Бесіда з учнями:
Про що ви дізналися з цих правил?
Розкажіть випадки, коли ставить кома.
Розкажіть випадки, коли ставить двокрапка.
Записати на дошці і в зошитах речення, пояснити вживання в них розділових знаків.
Врожайне літо завжди наливає хлібороба добрим спокоєм і певністю; так наливає воно колос дорідним зерном. Мерехтить над полем спека; одуд у балці степовій подає, неначе з глека, трьохскладовий оклик свій. Защебетав жайворонок, угору летючи;
· закувала зозуленька, на дубу сидячи; защебетав соловейко – пішла луна гаєм; червоніє за горою; плугатар співає.

Закріплення вивченого матеріалу

Скласти і записати п’ять складних безсполучникових речень у яких ставиться крапка з комою.
Переписати, ставлячи між частинами складних безсполучникових речень кому або крапку з комою. Підкреслити підмети і присудки.
Місяць на небі зіроньки сяють тихо по морю човен пливе. Білі акації будуть цвісти в місячні ночі жагучі промінь морями заллє золотий річку, і верби, і кручі. Зорі сяють серед неба горить білолиций верба слухає соловейка дивиться в криницю. Гарячою зеленою барвою горить на сонці ячмінь широко стелиться килим ясно-зеленого вівса дала темніє просо. Тихесенько вітер віє степи, лани мріють між ярами над ставами верби зеленіють.
Виконати за підручником вправу 253.
Перетворити подані прості речення на складносурядні зі сполучником і, потім на безсполучникові.
Українець завжди брав із собою в далеку подорож пучечок чебрецю. Його гострий гарячий аромат нагадував про тепло рідної домівки, відновлював сили, зміцнював дух. Чебрець широко застосовувався в народній медицині для лікування простудних захворювань. Пасічники вважають його одним з кращих медоносів.
Перепишіть, вставляючи, де потрібно, пропущені букви, апостроф, розкриваючи дужки. З’ясуйте, до яких правил про розділові знаки у безсполучникових реченнях дібрано цей ілюстративний матеріал.
Темна тінь знялася, розіслалася над землею; Ратієвщна з зеленої зробилася чорна, одні верхівя високого дерева ще гріли; то посліднє соняне проміня іскрило (по) верх його. Ось і воно знялося (у) гору; всюди зробилося темно, тільки небо, де сіло сонце, мов далека пожежа, (гріло) палало. З міста доносився глухий клекіт, над озером уставав легенький туман; дуже закумкали жаби в болоті, засвистали черепахи у сазі, а соловї – як нерозірвутся в Ратієвщні.

Узагальнення і систематизація вивченого на уроці
1. Запитання до учнів
Що таке складне речення?
На які види поділяється складне речення?
Що таке безсполучникове складне речення?
Коли у безсполучниковому складному реченні ставиться кома?
Коли у безсполучниковому складному реченні ставиться крапка з комою?

Підсумок уроку

Домашнє завдання
Теоретичний матеріал за підручником §21 сторінка 159, вправа № 261, 262