Методична розробка уроку з вокалу Зразковий вокальний ансамбль «Пісенне сузіря», середня група «Нове покоління» Відкритий урок «Інноваційний підхід до музичного навчання «Чарівна Абетка» предмет «Вокал» (5 рік навчання)
Шалімова Галина Василівна
керівник Зразкового вокального ансамблю «Пісенне сузір’я»
Методична розробка уроку з вокалуЗразковий вокальний ансамбль «Пісенне сузір'я», середня група «Нове покоління»Відкритий урок «Інноваційний підхід до музичного навчання «Чарівна Абетка» предмет «Вокал» (5 рік навчання)
Тема: Дикція та артикуляція в музично-тренувальному матеріалі і вокальних творах.Мета: Постановка і розвиток артикуляційного апарату вокаліста за коштами відпрацювання правильної вимови слова в співі в музично-тренувальному матеріалі і вокальних творах.
Завдання:1. Долучити вихованців естрадно-вокальної студії до основ музично -
пісенного мистецтва.2. Розкріпачення артикуляційного апарату. Правильне вимова слова в співі.
Навчити вокаліста користуватися приказками.3. Навчити вокаліста правильно проспівувати дикційні обороти в музично
тренувальному матеріалі і вокальних творах, користуючись методикою
композитора С. Науменко.4. Познайомити юних вокалістів з витоками стародавньої писемності та
старовинним слов’янським алфавітом, а так само правильним вимовою і
проспівуванням даного матеріалу.5. Відпрацювати і закріпити пройдений матеріал під фортепіано і фонограму
з мікрофоном.Наочні засоби:1. Образи слов'янських богів - Ярило, Триглава, Лель2. Ілюстрації до авторським пісням - казкам2. Схема пристрою голосового апарату.3. Мультимедійний супровід до авторських Буквеним розспівівТехнічні засоби: типовий навчальний клас, піаніно, комп'ютер, мікрофон, програвач
План заняття
Вступне слово вчителя - 3 хв.Введення в тему: «Дикція і артикуляція в музично-тренувальному матеріалі і вокальних творах»
Розвиток мовленнєвого апарату - 7 хв.
Створення проблемної ситуації. Голос, як музичний інструмент.
Питання педагога:- Як налаштувати для роботи голосовий апарат? - відповідь учнів.- Навіщо потрібна робота над дикцією? - відповідь учнів.- Які приказки ти запам'ятала з попереднього уроку? - відповідь учнів. Завдання: - розвиток тривалої пам'яті, мови, розумової активності
Практична робота- Тренування мовного апарату- Приказка «Ярило» - читання;- Приказка «Триглава» - читання;- Приказка «Лель» - читання і тренування з повторенням.
ІІІ. Розвиток голосового апарату - 10 хв.
Літерні пісні-розспіви:«БУКВИ», «ЙОТ и КАКО», «СЛОВО, ТВЕРДО, ЛЮДИ и МЫСЛЕТЕ», «ГЛАГОЛЬ, УК и НАШ», «ЖИВЕТЕ, ЛЮДИ, ДОБРО»
ІV. Виклад нового матеріалу: «Дикція і артикуляція в музично-тренувальному
матеріалі і вокальних творах» - 10 хв.1. Розповідь вчителя (теоретичний матеріал)2. Вивчення пристрою голосового апарата за схемою3. Закріплення пройденого матеріалу: кросворд на тему «Дикція і
артикуляція.
Завдання: - розвиток уваги та вміння виділити головне з прослуханого
матеріалу.
Практична роботаV. «Дикція і артикуляція в роботі над вокальними творами» - 12 хв. - повторна робота над піснею «Музика звучить», музика і слова Юрія
Веріжникова, - 5 хв. - розучування нової пісні «Лукомор'я» (1 куплет з приспівом) - 7 хв.VІ. Підведення підсумків - 2 хв.Завдання - згадати зміст уроку, відзначити кращі моменти, подякувати. Домашнє завдання - 1 хв. - вклеїти в зошит теоретичний матеріал та тексти пісень
Конспект заняття
П.(педагог)
Д. (діти) Хід заняття (слова, дії педагога) Час
П. I етап. Організаційний момент
Здрастуйте, діти! Я рада вітати вас, дорогі друзі, на занятті вокально-пісенного мистецтва, де панує і процвітає музика. Тему сьогоднішнього уроку я пропоную визначити так: «Дикція і артикуляція в музично - тренувальному матеріалі і вокальних творах». 3 хв.
П. і Д. ІІ етап. Розвиток мовленнєвого апарату (створення проблемної ситуації)
Питання педагога:
Як налаштувати для роботи голосовий апарат?
-відповідь учнів.
Навіщо потрібна робота над дикцією? - відповідь учня.
Які приказки ти запам'ятала з попереднього уроку? - відповідь.ПРАКТИЧНА РОБОТА з демонстрацією образів слов'янських богів. Приказка «Ярило» - читання Приказка «Триглава» - читанняПриказка «Лель» - читання і тренування з повторенням 7 хв.
П. і Д. III етап. «Розвиток голосового апарату»Вправа «Букви» - виконання вправи Вправа на букви «ЙОТ і КАКО» - виконання Вправу на літери «СЛОВО, ТВЕРДО, ЛЮДИ і МЫСЛЕТЕ» - виконання вправи.Вправа на літери «ГЛАГОЛЬ, УК і НАШ» - виконання. Вправа «ЖИВЕТЕ, ЛЮДИ, ДОБРО» - виконання 10 хв.
П. і Д. IV етап. Вивчення нового матеріалу«Дикція і артикуляція в музично-тренувальномуматеріалі та вокальних творах»:- перевірка теоретичних знань учня.- вивчення пристрою голосового апарата за схемою. Закріплення пройденого матеріалу:кросворд на тему «Дикція і артикуляція» 10 хв.
П. і Д. V етап «Дикція і артикуляція в роботі над вокальними творами»Робота над пісенним матеріалом.
Пісня «Музика звучить», музика і слова Юрія Веріжникова - (5 хвилин)Пісня «Барви рідної землі», музика О.Злотника, слова О.Вратарьова - вивчення і виконання 1 куплету та приспіву - (7 хвилин) 12 хв.
П. і Д. V етап. Підведення підсумків: згадати зміст уроку, відзначити кращі моменти, подякувати. 2 хв.
П. VIII етап. Домашнє завдання.Вклеїти в зошит домашнє завдання - це:1. визначення «артикуляція» та «артикуляційний апарат», яке вам належить вивчити;2. текст 2-го куплету нової пісні «Барви рідної землі», музика О.Злотника, слова О.Вратарьова. 1 хв.
Всього 45 хв.
Сценарій відкритого заняття з вокалу
Звучить мелодія з пісні «Чарівний мікрофон». Під музику в аудиторію входять вихованці середньої групи «Нове покоління»
Зразкового вокального ансамблю «Пісенне сузір'я» -
Коншена Рада, Чуракова Анна, Чуракова Дарина, Кліменко Віолетта, Шуміліна Анастасія, Вігерь Анастасія, Давидова Ольга.
Педагог: Здрастуйте, діти! Я рада вітати вас, дорогі друзі, на занятті вокально-пісенного мистецтва, де панує і процвітає музика. Ні для кого не секрет: де музика – там добро, краса та щастя. Але, щоб правильно зрозуміти музику, почути її у всіх багатогранних проявах, потрібно зловити цю хвилю і навчитися говорити на цій хвилі. Тоді для вас відкриється інший світ – світ музичних фарб, музичних звуків. І у вас обов'язково з'являться нові цікаві друзі і нові слухачі-глядачі, яким ви будете розповідати свої враження про зустрічі з музикою і співати свої улюблені пісні. Але для цього, ви вже знаєте, треба багато працювати. Потрібно навчитися правильно співати ці пісні, знати всі правила про постановці голосу і голосового апарату.Сьогодні ми згадаємо такі музичні поняття як «дикція» і «артикуляція». Тему сьогоднішнього уроку я пропоную визначити так: «Дикція і артикуляція в музично – тренувальному матеріалі і вокальних творах».Дівчатка, ви знаєте, що співак перед початком співу музичних творів має підготувати свій музичний інструмент, а точніше сказати – налаштувати його. Що ж для цього потрібно?Анна: Потрібно розспіватися, розігріти свій голосовий апарат.Педагог: Молодець, Ганнусю! Скажи, будь ласка, Віолетта, а для чого потрібно розспівуватися на кожному занятті? А може це зовсім не обов'язково?Віолетта: Розспівуватися на кожному занятті обов'язково, так як голосові зв'язки міцніють, ростуть. Наш артикуляційний апарат набуває навик правильної вимови слова в співі.Дарина: Голос, - це музичний інструмент. Правильно налаштувати голос – значить правильно співати вокальні твори, тобто пісні.Педагог: Абсолютно вірно. Приказки розкріпачують мовний апарат, а вокальні вправи розвивають голосовий апарат.І сьогодні в цьому нам допоможе методика Світлани Миколаївни Науменко і поетичні образи слов'янської міфології.На попередніх уроках ми познайомилися з поняттям «дикція». Я розповідала про давні Літери слов'янської писемності, скільки їх було, як вони вимовлялися. Ми читали з вами приказки про слов'янських богів. Цей матеріал допоможе нам у роботі над дикцією і артикуляцією. Ми переходимо до нашої другої частини уроку - розвиток мовленнєвого апарату, читання -3810491807500приказок.
Отже, увага, діти, згадаємо дві приказки на приголосну букву «Р», які відпрацьовані нами на попередніх уроках.Перша приказка називається «Ярило». Ми вже з вами знаємо, що Ярило - бог Сонця у слов'ян. Образи слов'янських богів ви бачите перед собою на картинках. Приказка «Ярило» - читання:
Ярило, Ярило По небу катило, А хмара знайшла І Ярило закрило.
(У приказці «Ярило» відпрацьовується правильна вимова приголосної літери «Р», а також проводиться робота на розкріпачення мовного апарату.) Педагог: Спасибі, дівчатка. Назвіть, будь ласка, наступну вже знайому приказку теж на приголосну букву «Р».Рада: Приказка «Триглава» - про богиню ґрунту, води і повітря – читання на російській мові:Приказка «Триглава» - чтениеБогиня Триглава – одна, а трём слава!
У этой богини три добрых Начала:
Одно – это почва, второе – вода,
А третье есть воздух, чем дышим всегда.
(У приказці «Триглава» йде робота над правильною вимовою приголосної літери «Р» і вимовою за фразуванням з правильним вдихом і видихом. Приказка вимовляється в досить швидкому темпі.
Педагог: - Молодці, діти! Зараз ви почуєте ще нову приказку про бога любові «Леле» на чергування приголосних літер «Л» і «Р». Послухай, будь ласка.Приказка «Лель» - читання на російській мові та тренування з повторенням.
На дворе звенит капель,
У реки сидит бог Лель
И игрою на свирелиВорожит птиц, чтоб летели.(У приказці «Лель» відпрацьовується правильна вимова приголосної літери «Л» і «Р», а також приказка вимовляється на одному диханні з поступовим збільшенням темпу вимови. Звернути увагу на вираз, з яким читається ця приказка.)Педагог: Попрацювавши над розвитком мовного апарату можна приступати до вокальних вправ на розвиток голосу. Розспівуючись, наші голосові зв'язки, розігріваються і правильно налаштовуються. Ми переходимо до нашої третин частини уроку – розвитку голосового апарату, спів вокальних вправ.
Послухаємо першу вправу «Букви» і налаштуємося проспівати його.Вправа «Букви» - виконання вправи (на російській мові)Буквы встали чётко в ряд с АЗА и до ИЖИЦЫ,
Получилась в старину буквенная книжица.
Эту книжку называли раньше РУНЫ иль ЧЕРТЫ
И теперь об этом знаешь, милый друг, и лично ты.
(У вокальній вправі «Букви» відбувається оспівування 1 (До) і 3 (Мі) основних ступенів в ДО-мажорі. Звернути увагу на роздільне і чітке вимова приголосних літер «Р», «Д», «Г» і «Ч».)Педагог: Добре. Продовжуємо співати вокальні вправи і наступне називається «ЙОТ і КАКО». Спочатку слухаємо, а потім співаємо.Вправа на букви «ЙОТ і КАКО» - виконанняЙОТ и КАКО дружат давно.Рядом стоят, любят ребят.(Спів вправи «ЙОТ і КАКО» по висхідним і низхідним півтони від ноти До першої октави до ноти Мі другої октави. Відпрацювати правильну вимову приголосних літер «Р» і «Т», а також голосних літер «А» і Про».)Педагог: Молодці, діти, у вас добре виходить. І наступну вправу«СЛОВО, ТВЕРДО, ЛЮДИ и МЫСЛЕТЕ». Спочатку слухаємо, потім співаємо.Вправа на літери «СЛОВО, ТВЕРДО, ЛЮДИ и МЫСЛЕТЕ» - виконанняСЛОВО, ТВЁРДО, СЛОВО, ТВЁРДО -
Буквы рядом звучат гордо.
Также ЛЮДИ и МЫСЛЕТЕ -
Буквы лучшие на свете.
(Вправа «СЛОВО, ТВЕРДО, ЛЮДИ і МЫСЛЕТЕ» на чергування приголосних і голосних звуків. Спів основних сходинок мажору, по півтонах вгору від ноти До першої октави до ноти Мі другої октави і вниз.)
Вправа на літери «ГЛАГОЛЬ, УК і НАШ» - виконання.
ГЛА-ГЛА-ГЛА-ГЛАГОЛЬ,
Познакомиться изволь.
Укрепляет голос НАШ,
Ты возьми на карандаш.
(Вправа «ГЛАГОЛЬ, УК і НАШ» на розвиток інтервалу «кварта». Важливо уважно вимовляти закінчення слів приголосні в кінці фраз. Співати в До мажорі і в Ре мажорі.)
Вправа на літери «ЖИВЕТЕ, ЛЮДИ, ДОБРО» - виконання
ЖИВЕТЕ, ЛЮДИ, ДОБРО!
Так буквы желают всем нам,
Чтоб жить увлечённо и бодроТы азбуку выучи сам.
(У вправі «ЖИВЕТЕ, ЛЮДИ, ДОБРО!» відпрацьовується навичка співу в «октаву». Чітко вимовляти приголосні літери «Б», «Д» і «Р». Співати в характері гімну. Репетирувати в До, Ре і Мі мажор)
Педагог: Чудово голос налаштувався на музичну хвилю і потрібно йому трохи перепочити. Для цього ми перейдемо до 4 частини – нової теми нашого уроку: «Дикція і артикуляція в музично-тренувальному матеріалі і вокальних творах». Ольга, розкажи, що таке «дикція» і від чого вона залежить?
Ольга: Дикція – це чітка, ясна, розбірлива вимова всіх звуків тексту або вокального твору. Залежить вона від активності губ і мови, правильного дихання і артикуляції в цілому. Людина з хорошою «дикцією» економно витрачає повітря, у нього відсутня зайве придихання і додаткові сторонні звуки.
Педагог: Спасибі, молодець. Давайте тепер запам'ятаємо визначення «Артикуляційний апарат» і «Артикуляція», а так само які органи входять до складу артикуляційного апарату. Артикуляційний апарат – це частина голосового апарату, формує звуки мови. Робота органів артикуляційного апарату направлена на утворення звуків мови (голосних і приголосних), називається артикуляцією. До артикуляційного апарату відносяться: ротова порожнина (щоки, губи, зуби, язик, щелепи і небо), глотка, гортань. Подивимося на малюнок.
Малюнок – схема голосового апарату.
Педагог: Треба запам'ятати, що ротова порожнина – це дуже важливий резонатор, від якого залежить якість звуку. Умова роботи артикуляційного апарату – це якісна активність. Знаменитий співак Карузо казав: «Поганий той співак, який думає співати з затиснутою щелепою». Сам він часто повторював вокальні твори, стоячи перед дзеркалом. Анастасія, як ти думаєш, навіщо це робив великий майстер?
Анастасія: Я думаю, для того, щоб контролювати правильну роботу голосового апарату. Прибрати всі помилки, що деколи видно тільки з боку. Педагог: Так, ти абсолютно права. Дзеркало – великий помічник у роботі над дикцією і артикуляцією. Наше вухо чує, як вимовляти слово в співі, а очі контролюють правильну роботу артикуляційного апарату.
А зараз для закріплення пройденого матеріалу я пропоную розгадати кросворд на тему «Дикція і артикуляція». У кросворді написано головне слово «дикція» по вертикалі. Потрібно відповісти на 6 запитань по горизонталі.
Закріплення пройденого матеріалу: кросворд на тему «Дикція і артикуляція» Педагог: Ось подивіться, дівчатка, скільки нових, але вже знайомих слів ви розгадали. Молодці! Пора переходити до наступної частини нашого уроку: «Дикція і артикуляція в роботі над вокальними творами».
Повторимо пісню, яку вже раніше вчили «Музика звучить», музика і слова Юрія Веріжникова і перейдемо до розучування нової пісні Пісня «Барви рідної землі», музика О.Злотника, слова О.Вратарьова, слова якої ви переписали і повинні були вивчити до цього уроку. Допоможе нам у роботі над піснями фонограма.
Пісня «Музика звучить», музика і слова Юрія Веріжникова – 5 хвилин Рекомендації:
При повторенні вокального твору треба чітко проспівати приголосні і голосні звуки. Правильно брати дихання в кінці кожної фрази. Співати фразу м'яко, не форсуючи звуковидобування.
Добре, діти. Текст потрібно вдома повторювати і проговорювати кілька разів перед уроком.
Педагог: «Барви рідної землі»
«Барви рідної землі», музика О.Злотника, слова О.Вратарьова – розучування і виконання 1 куплету та приспіву - 7 хвилин.
391096550673000Педагог: Згадаємо текст пісні «Барви рідної землі». Давайте спочатку проговоримо по фразах текст 1 куплету та приспіву, а потім послухаємо пісню та спробуємо заспівати її зі словами.
Рекомендації:Чітко промовляти слова, звертаючи увагу на
артикуляційний апарат соліста і його дикцію.
Приголосні букви вимовляються швидко, мова
не напружується, а працює злагоджено разом з
артикуляційним апаратом. Гортань не опускається,
а тримається на одному рівні і в одному положенні.
Співати високі звуки стійко, не задирати гортань
вгору. Отримувати приголосні звуки м'яко, співуче.
Підведення підсумків.Педагог: Ми тренували мовленнєвої і голосовий апарат: працювали над приголосними літерами в прислів'ях і розпівах. Згадали, що таке «дикція». Дізналися нове поняття «артикуляція» та «артикуляційний апарат». Впоралися з кросвордом.Далі повторили пісню «Музика звучить» (2 куплети) і розучили нову пісню «Барви рідної землі» 1 куплет і приспів. Домашнє завдання.Педагог: Діти, ми добре попрацювали, і щоб наша праця не минула даремно, я вклеїла в ваші зошити домашнє завдання:1. Будова голосового апарату2. Текст 2-го куплету нової пісні «Барви рідної землі»
Спасибі, діти! До скорої зустрічі на музичній хвилі. До побачення.Звучить мелодія з пісні «Чарівний мікрофон». Під музику з аудиторії виходять вихованці середньої групи «Нове покоління» Зразкового вокального ансамблю «Пісенне сузір'я» – Коншена Рада, Чуракова Анна, Чуракова Дарина, Кліменко Віолетта, Шуміліна Анастасія, Вігерь Анастасія, Давидова Ольга.
Додаток 1.
Теоретичний матеріал і схема пристрою голосового апарату
2205990-444500-7658107175500
Голосовий апарат людини складається з трьох основних частин:1) Дихальний апарат;2) Гортань з голосовими зв'язками;3) Резонансна область (рупор або надставна трубка).
1. Дихальний апарат являє собою:а) легені, вони є надувними повітряними резервуарами;
б) дихальні шляхи – бронхи і трахею, тобто дихальне горло;
в) діафрагма – м'яза, що відокремлює грудну порожнину від черевної
порожнини і прикріплена частиною до нижніх ребер, частиною до хребта.
У стані спокою (під час видиху) діафрагма піднімається догори
двоголовим куполом, при вдиху вона ущільнюється, опускається, і легені
наповнюються повітрям. Вміння керувати діафрагмою дуже важливо для
співаків. Завдяки її активності у професійних вокалістів існують такі
характеристики, як опора дихання, співоче вібрато та ін.В диханні беруть участь м'язи:
г) черевного преса, які чинять тиск на діафрагму при видиху і
д) міжреберні м'язи грудної клітини, від скорочення одних з яких
відбувається стиснення грудної клітини, від скорочення інших –
розширення і вдих. В залежності від участі в тих чи інших м'язів у
дихальних рухах і при співі виділяють: грудний, черевний і змішаний тип
дихання, про що ми будемо говорити трохи пізніше.2. Гортань являє собою трубку, що з'єднує трахею з глоткою. Вона займає передню частину шиї. Гортань складається з 5 хрящів і м'язів.
Зовнішні м'язи гортані піднімають, опускають або фіксують гортань. Ці властивості гортані дуже важливі, особливо для співаків.
Внутрішні м'язи служать для виконання дихання і голосоутворення. Головними для утворення голосу є істинні голосові зв'язки – складки, коливання яких і викликають появу звуку.У спокійному стані голосові зв'язки утворюють трикутний отвір – голосову щілину, через яку вільно проходить повітря (див. мал. внизу).Над істинними голосовими зв'язками розташовуються так звані помилкові голосові зв'язки, а в просторі між істинними і помилковими голосовими зв'язками є поглиблення, слизова яких зволожує голосові зв'язки.3. Резонаторна область (частина трахеї, ротова область і носоглотка), основні характеристики якої:1) посилення звуку голосових зв'язок;2) створення тембру голосу.Якщо ми подивимося на малюнок, приведений вище, то виявимо схожість між рупорним гучномовцем і голосовим апаратом співака.Щоб досягти великої потужності звуку співакам потрібно уміння створювати гранично високий імпеданс, що включає в себе здатність опускати гортань вниз, розширення ротової порожнини під час співу, специфічне висунення губ, так званий "тюбаж" , та інші прийоми. Все це призводить до одного недоліку: деякої неприродності співу порівняно з розмовної промовою у співаків.Друга характеристика резонаторної області – створення тембру. Звук голосових зв'язок зовсім не схожий на звуки живого голосу: остаточний тембр тобто зміст цілого ряду звуків (обертонів), що створюють неповторність, відмінність від інших, голос людини набуває завдяки системі резонаторів. Найважливішими з них є носоглотка і ротова порожнина.Порушення і захворювання носової порожнини призводять до погіршення звучання голосу. За влучним зауваженням професора Єрмолаєва "хороших співаків з поганим носом, як правило, не буває".1. М'яке небо ротової порожнини відіграє активну участь у формуванні
тембру: при його недостатній активності голос набуває гугнявий призвук.2. Важливим органом, що створює тембр, є і нижня щелепа. Від її активності
і рухливості залежить ясність і краса голосних звуків.3. Найактивніші і важливі у створенні тембру голосу, а також (як його
істотної характеристики) правильної артикуляції є язик і губи.
Посилання на джерела1.Науменко С. «Чарівна Абетка у легендах, віршах і музиці», самвидав, СПб,
2009 р.2. Рижкова-Гришина Ст. Л. «Чарівний буквар», «Гармонія», Тверська обл.
друкарня, 2004 р.3. Російські народні казки, легенди, перекази, М., «Астрель», «АСТ», 2004 р.4. «Поетичні образи в слов'янській міфології. Прислів'я та приказки», 2010 р.5. Російська міфологія, енциклопедія, М. «ЕКСМО» СПб «МІДГАРД» 2005 р.