Саба? жоспары Математикалы? ойын
Математикалық ойын
Сабақтың мақсаты :
а)математикалық әдіс- тәсілдерді қолдана білу дағдыларын меңгерту,жұмбақ шеше білуге үйрету, логикалық ойлауын дұрыс қалыптастыруда математикалық ұғымдарды , заңдылықтарды пайдалана білу дағдыларын дамыту;
ә) математика тарихын білу, функцияның анықталу облысын табу тақырыбына өздігінен есептер шығара білуге баулу,өз бетімен қорытынды шығара білуге дағдыландыру; шығармашылықпен байланысты практикалық біліктер мен дағдыларды қалыптастыру,есептеу мәдениетіне тәрбиелеу .
б) математикаға тұрақты қызығушылығын арттыру, математика пәнінің қыр – сырын, тылсым жақтарын іздеуге және белсенділікке баулу .
Топ басшыларын сайлау
Топтың атын және ұранын , төс белгісін жасау , түсіндіру ,сызбасын келтіру
200,500,1000 теңгелік ақшалар жасау
Сұрақтармен таныстыру
Ойынның шарты : әрбір сұрақтың немесе тапсырманың бағасы болады, сол бойынша ұтыс жинау , қай топ көп ұтыс жинаса сол топ орынға ие болады,марапатталады
І тур Бәйге
12 санының төрттен бір бөлігін ата
Тауық бір аяғымен тұрғанда 5 кг болады екі аяғымен тұрғанда неше кг болады ?
9 цифрды ( тек 1 рет қана пайдаланып) және 0 ды пайдаланып ең кіші санды жаз
9 цифрды ( тек 1 рет қана пайдаланып) және 0 ды пайдаланып ең үлкен цифрды жаз.
Екі велосипедші бір-біріне қарама –қарсы шықты Біріншісінің жылдамдығы 20 км/сағ,екіншісінікі 15км/сағ Екі сағаттан кейінгі ара қашықтығы неше км болатынын айт
9 цифрды жаз : 1,23,4,5,6,7,8,9. Осы ретті бұзбай «+», «-» амалдарын пайдаланып 100 санын жаз.
«+» таңбасын қойып 987654321 сандарының қосындысы 99 шығатындай етіп жаз.
Жанұяда 6 ұл баланың 1 қарындастары бар . Жанұяда неше бала бар ?
Әр түрлі үш санды алдымен қосты , содан соң көбейтті , сонда бірдей сан шықты . Олар қандай сандар ?
ІІ тур «Ойлан тап»
Әр топқа жазбаша түрде тапсырма беріледі және орындауға уақыт бөлінеді
ІІІ тур «Тұжырым дұрыс па ?»
Егер жер учаскесі ұзындықтары бірдей қоршаумен қоршалса, онда олардың аудандары бірдей деп айтуға бола ма ?
Қатардағы сандардың қайсысы артық ?
2 5 8 11 14
1 4 7 10 13
10 20 30 40 50
3 6 9 12 15
Бөлшектерді өсу ретімен жаз : 13,: 14,: 17,: 18,Таблицамен жұмыс
134576142417512312356Қай бөлшекті ширек деп атауға болады ?
2. 325 бөлшегіне тең бөлшекті ата
3.Қай бөлшек жарты бөлшекті береді ?
4.Қай бөлшек шектеусіз ондық бөлшекті береді ?
5.Бірден артық , ал 2 ден кем бөлшекті көрсет
6.Бұрыс бөлшектерді көрсет
4 тур
Ойлау қабілетіңді шыңда !
Сөзжұмбақ шешу
6 сынып Математика пәннен тыс сабақ
Сабақтың тақырыбы : «Математикалық сайыс»
Сабақтың мақсаты : а)математикалық әдіс- тәсілдерді қолдана білу дағдыларын меңгерту,жұмбақ шеше білуге үйрету, логикалық ойлау дағдыларын дамыту;
ә) математика тарихын білу, бөлшектерге амалдар қолдана білу тақырыбына өздігінен есептер шығара білуге баулу,өз бетімен қорытынды шығара білуге дағдыландыру ;
б) математикаға тұрақты қызығушылығын арттыру, математика пәнінің қыр – сырын, тылсым жақтарын іздеуге және белсенділікке баулу ,оқушыларды ұжымшылдыққа ,жолдастыққа,алғырлыққа,баулу
Сабақтың көрнекілігі : бөлшектер ,формулалар , қанатты сөздер
Сабақтың барысы :
І бөлім – “Бәйге”
2 бөлім – “Ой сергіту сайысы”
3 бөлім – “Ойлан тап”
4-бөлім – «Ойлау қабілетіңді шыңда !»
Қорытынды шығару.
Жүргізуші : Сәлеметсіздер ме оқушылар !
Нақты ғылымдарға қызығушылар
Естігенін есте тұтып,
Оқығанын миға тоқушылар
Жүргізуші : Сәлеметсіздер ме ұстаздар!
Айтар ойын тұспалдар,
Сіз оқытқан оқушылардың
Сәті келді сыналар
І Жүргізуші : Есепті түрлі түсті шығарамыз
Арасында ойын ойнап жарысамыз
Ойламды сұрақ , қиын сұрақ бәрі бар ,
Әзіл есепке де отырамыз.
2-Жүргізуші : Олай болса бұл не тұрыс
Кешімізді біз бастайық
Әділ бағаға қалтасы толы
Әділқазыларды шақырамыз
1-Жүргізуші Кешімізді бастамас бұрын әділқазы алқасын сайлап алайық Дұрыс жауапқа 5 ұпай ,толық емес жауапқа 3 ұпай , жауабы жоқ болса 0 ұпай
2-Жүргізуші : Командаларды ортаға шақырамыз : Әр команда өздерінің аттарын және төс белгілерін,ұрандарын айтуы керек
І бөлім
1- жүргізуші Қазір сұрақтар қойылады : тез , әрі нақты жауап берілуі керек Әрбір сұраққа 1 балл қосылып отырады .
2 – Жүргізуші : 1.Ең аз екі орынды сан?
2. Цифрлары әр түрлі ең кіші төрт таңбалы сан?
3. Кесіндінің басы мен соңының өлшемі?
4. Сандарды жазғанда тұратын орындарының атауы.
5. Бірдей әріпті өрнектердің қосылуы қалай аталады?
6. 12 санының төрттен бір бөлігін ата
Тауық бір аяғымен тұрғанда 5 кг болады екі аяғымен тұрғанда неше кг болады ?
9 цифрды ( тек 1 рет қана пайдаланып) және 0 ды пайдаланып ең кіші санды жаз
9 цифрды ( тек 1 рет қана пайдаланып) және 0 ды пайдаланып ең үлкен цифрды жаз.
Екі велосипедші бір-біріне қарама –қарсы шықты Біріншісінің жылдамдығы 20 км/сағ,екіншісінікі 15км/сағ Екі сағаттан кейінгі ара қашықтығы неше км болатынын айт
9 цифрды жаз : 1,23,4,5,6,7,8,9. Осы ретті бұзбай «+», «-» амалдарын пайдаланып 100 санын жаз.
«+» таңбасын қойып 987654321 сандарының қосындысы 99 шығатындай етіп жаз.
Жанұяда 6 ұл баланың 1 қарындастары бар . Жанұяда неше бала бар ?
Әр түрлі үш санды алдымен қосты , содан соң көбейтті , сонда бірдей сан шықты . Олар қандай сандар ?
15 .Қанша сан білесіңдер?
16 . Бір ғасырда неше жыл бар?
17 . 201 см немесе 2 м. – дің қайсысы үлкен ?
18. Столдың төрт бұрышы бар . Егер бір бұрышты кесіп тастаса неше бұрыш қалады ?
19. Екі адам 4 сағат шахмат ойнады .Олардың әрқайсысы неше сағаттан ойнады ?
І жүргізуші : Сазды бағдарлама Мади Елдана
.2.2. АлдСазды кк ІІ бөлім «Ой сергіту сайысы» Жұмбақ шешу
Жүргізуші Математикалық атаулар мен ұғымдар ,
Есте болар құрбылар бәріңнің де
Енді бір сәт солар жайлы жұмбақ шешсек
Артық болмас бастайық кезек бізде
2-Жүргізуші : Нәрселерді санағанда
Керек бізге ол ауадай
Айтыңдаршы ол қандай сан ?
Жүргізуші : Өмірің сенің қызық
Жолында жоқ түзу сызық
Басы да жоқ аяғы
Бір айналым баяғы
2-Жүргізуші : Дүкеннен мен сабын алдым,Оның және қабын алдым
Екі дәптер ,бір қарындаш Тіс ысқашты тағы да алдым
Есептеші соның бәрі Қанша болды қолда бары (6)
1-Жүргізуші : Жоқ өзінде бас та , қас та мойында
Ұзындығы жазылып тұр бойында (сызғыш)
2-Жүргізуші : Ұшып барады бір топ қаз оңтүстікке
Мықты болсаң , қанша екен тез есепте
Алдында екеу ,екеу келеді артында
Екі –екіден келеді қос бүйірде (4)
1-Жүргізуші : Түйе бота ,маң басқан
Төрт аяғын тең басқан
Шұнақ құлақ бес ешкі ,
Қос лақты қос ешкі
Төрт қозылы екі қой ,
Бәрін бірге санап қой (15)
Жүргізуші : Сазды бағдарлама : Ру-ру
ІІІ бөлім «Ойлап тап !»
Егер жер учаскесі ұзындықтары бірдей қоршаумен қоршалса, онда олардың аудандары бірдей деп айтуға бола ма ?
Қатардағы сандардың қайсысы артық ?
2 5 8 11 14
1 4 7 10 13
10 20 30 40 50
3 6 9 12 15
Бөлшектерді өсу ретімен жаз : 13,: 14,: 17,: 18,Таблицамен жұмыс
134576142417512312356Қай бөлшекті ширек деп атауға болады ?
2. 325 бөлшегіне тең бөлшекті ата
3.Қай бөлшек жарты бөлшекті береді ?
4.Қай бөлшек шектеусіз ондық бөлшекті береді ?
5.Бірден артық , ал 2 ден кем бөлшекті көрсет
6.Бұрыс бөлшектерді көрсет
4- бөлім
Сазды бағдарлама
Ойлау қабілетіңді шыңда !
Сөзжұмбақ шешу
1-Жүргізуші : Санаңды сенің толтырар ,
Есептану пәні бар
Сабағыңды сен оқысаң
Өмірде саған жол болар
2-Жүргізуші : Сайысымыздың соңғы сәті таяп қалды
Ал қазір әділқазылар сөз алады
Сайысымыздың жеңімпазын анықтап ,
Мақтау қағаз ,сыйлықтарын тапсырады
«А.В.Луначарский атындағы орта мектеп-гимназиясы мектепке дейінгі шағын орталығымен» коммуналдық мемлекеттік мекемесінде
24 ақпан 2015 жылы 6 «а» сыныбында өтілген «Математикалық сайыс» сабағында ІІ орын алған
_________________________________________________
марапатталады
Мектеп директоры Н.Н.Нұрғалық
е ұқсас, сол бөлшектің бөлінгіші адамның өзі, ал өзі туралы ойлары бөлгіші, бөлгіші артқан с1-Жүргізушіайын, бөлшек азаяды сол себептен де адам бөлшек болып қалады”.
Мммттьь1-
Мекетеп
Ә»»»»»»
Қатардағы сандардың қайсысы артық ?
2 5 8 11 14
1 4 7 10 13
10 20 30 40 50
3 6 9 12 15
3. Бөлшектерді өсу ретімен жаз :
13, 14, 17, 18,Мына
«»