Конспект уроку Право на освіту в Україні


УРОК ПРАВОЗНАВСТВА У 9 КЛАСІ
НА ТЕМУ :





Тема. Право на освіту в Україні.
Мета. Ознайомити учнів з основними положеннями конституційного
права громадян на освіту, нормативними документами , що
врегульовують право на освіту. Формувати правовий
понятійний апарат; розвивати вміння аналізувати нормативні
документи, працювати в групі, знаходити шляхи вдосконалення
освіти. Розвивати соціальну , комунікативну компетентності.
Виховувати правову культуру, громадянську активність,
розуміння ролі освіти в житті кожної людини.
Обладнання: Конституція України, Закон України «Про освіту»,
Закон України «Про середню освіту», Статут школи, тести,
таблиці, плакати з висловами відомих людей про освіту .
Очікування:

1. Розуміння учнями змісту права на освіту.
2. Знання законодавчої бази в галузі освіти.
3. Формування власного ставлення до значення освіти для себе і для
нашої держави.
4. Висловлення учнями аргументованої думки щодо реалізації права на
освіту.
Девіз уроку :
«ВЧИТИ, ЩОБ ЗНАТИ, ЗНАТИ, ЩОБ ЖИТИ ГІДНО!»
Тип уроку : комбінований
Хід уроку
I. Організаційний момент.
Учитель знайомить учнів з ходом роботи на уроці.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
1. Гра «Семафор»
( Вчитель називає певне право, а учні піднімають картки : особисті – червона картка, політичні – синя)
Право на життя ( О)
Не можна позбавити права змінювати громадянство ( П)
Право на повагу до гідності (О)
Право на свободу і особисту недоторканість (О)
Право об’єднуватись у політичні партії і громадські організації (П)
Право на недоторканість житла (О)
Право таємного листування (О)
Право свободи пересування, вільного вибору місця проживання ( О)
Право свободи думки і слова (О)
Право збирання на мирні походи, демократії (П)
Право свободи світогляду і віросповідання (О)
Право звертатися до органів державної влади і місцевого самоврядування (П)
2.«Цифрова розминка»
( Вчитель називає цифру, а учні - її значення)
1948 рік
16 років
18 років
6-18 років
18-28 років
3. Розв’язування кросворду ( Кросворд вивішується на дошку)
1 2 3 4 5 6 7 Завдання
Не громадяни України
Юридичний зв’язок з монархією
Особа без громадянства
Підстава набуття громадянства
Документ, в якому записані права дитини.
5. Основний Закон держави
6. Джерела влади в Україні
7. Юридичний зв’язок особи з державою-республікою
Відповіді
1.Конвенція
2. Народ
3. Громадянство
4. Апатрид
5.Іноземці
6. Народження
7.Підданство
8. Конституція
II. Мотивація навчальної діяльності.
1. Ознайомлення з темою, метою, завданнями уроку.
2. Метод «Прес»:
- чим актуальна тема уроку?
- що вам відомо про право на освіту?
- як дитина може реалізувати своє право на освіту?
- чи доводилося вам відстоювати своє право на освіту?
Учитель.
Люди народжуються, ростуть, розвиваються, з кожним днем пізнаючи світ, закони розвитку природи і суспільства, здобуваючи все нових знань , накоплених протягом історії людства, здійснюють нові відкриття, долають простір і час , шукаючи істину. Кожен із вас уже має певний багаж знань, умінь, моральних цінностей і роздумує над своїм майбутнім. Для людини дуже важливим є вміння реалізувати себе. Кажуть , що людина сама є творцем своєї долі.
- Які пріоритети у своєму житті ви визначили і які шляхи для їх досягнення вибрали? ( учні відповідають на запитання: престижна робота, добробут, сім´я, здоров´я і т.д.);
- без чого не можливо досягти у сучасному житті своїх мрій, відбутися як особистість?( без освіти) .
- Так , без гарної, якісної освіти.
- Що для вас значить освіта?
- Який рівень освіти ви вважаєте для себе достатнім і чому?
3. Мозковий штурм( встановлюємо асоціативний ряд до терміну
«освіта», записуючи всі слова на дошці : (школа, інститут, навчальний заклад, вчитель, оцінки, екзамени, канікули, уроки, конкурси).
4. Проблемним завданням нашого уроку буде запитання : « Чим є освіта сьогодні – правом чи обов’язком?».
Думаю, що по закінченні уроку ми зможемо дати відповідь на поставлене запитання, а притча про бритву, яку полюбляв розповідати своїм учням Леонардо да Вінчі, допоможе нам зрозуміти, чи важливі для людини знання.
«Одного разу сонячний промінь упав на бритву, і вона засяяла, засліплюючи все навкруги. Побачивши своє відображення у дзеркалі, бритва прийшла в захоплення, але відразу згадала, що їй доводиться голити густі чоловічі бороди, а перед цим її гострять, на грубому бруску, і вона вирішила сховатися в таємному місці. Минув час, і бритва знову захотіла подивитися на себе в дзеркало. Але її лезо не виблискувало, його з’їла іржа, воно стало зазубреним, як стара пилка. Так і людський розум притупляється та іржавіє від бездіяльності ».
Отже, світлом для кожного з нас мають бути знання – головне багатство в нашому житті.
5. Знайомство з епіграфом уроку:
«ВЧИТИ, ЩОБ ЗНАТИ, ЗНАТИ, ЩОБ ЖИТИ ГІДНО!»
Висновок:
- ви багато знаєте про освіту, а сьогодні дізнаємося, чи держава забезпечує можливості реалізації права на освіту в Україні, про структуру освіти, багатоманітність освіти , помріємо про те, якою має бути школа майбутнього.
III. Вивчення нового матеріалу.
1. Значення освіти в житті людини
Учитель. . В усі часи освіта була великим благом. У давніх мудреців античного світу був вислів «Все моє ношу з собою». Г. Сковорода говорив: «З усіх скарбів найкращий — знання. Їх не можна ні вкрасти, ні загубити, ні знищити». Мудрий український народ передав нам у спадщину цілу низку прислів'їв та приказок про освіту, знання. Які з них вам відомі?
(Робота з афоризмами та прислів'ями про освіту, написаними на плакаті )
Додаток 1
- Які історичні факти вам відомі про освіту в Україні часів Київської Русі, козацтва, у складі Російської імперії?
- У чому полягає значення освіти в житті людини?
- Навіщо учням необхідно знати про своє право на освіту та знайомитися із законодавством про освіту?
(Озвучуємо можливі варіанти відповідей:)
Для того щоб здійснювати свої права та обов’язки.
Щоб гідно жити, потрібно мати знання, а знання людина отримує через освіту.
Неграмотна людина не може здійснити своє право на участь у виборах до органів влади. Вони не зможуть зрозуміти своєї ролі в них.
Неосвічена людина не може розраховувати на високооплачувану роботу, не зможе прочитати навіть інформацію про робочі місця.
Неосвічених людей можуть обманути під час укладання різноманітних угод, контрактів.
Неграмотні люди не знають законів держави, тому часто порушують їх.
Відсутність знань веде до злочинів, погіршення здоров’я, нерівності між людьми, злиденності.
Знання роблять людину сильною та духовно багатою.
Держава сильна розумними людьми.
2. Міжнародні документи про права людини
Вчитель. Ми з вами вивчали деякі міжнародні документи, в яких ішлося про освіту. Що це за документи? (Загальна декларація прав людини, прийнята Генеральною асамблеєю ООН у 1948 році).
Ст. 26. ЗАГАЛЬНА ДЕКЛАРАЦІЯ ПРАВ ЛЮДИНИ:
«Освіта має бути безкоштовною принаймні щодо початкової та загальної освіти... Освіта має спрямовуватись до цілковитого розвитку людської особистості».
- Чи є юридичним документом Загальна декларація прав людини?
- З яким міжнародним документом ви ще знайомі? (З Конвенцією ООН про права дитини, 1989 р.)
Ст. 28. КОНВЕНЦІЯ ООН ПРО ПРАВА ДИТИНИ:
«Дитина має право на освіту, і обов’язок держави полягає в забезпеченні безкоштовної та обов’язкової початкової освіти, у забезпеченні середньої освіти, доступної для кожної дитини, та в забезпеченні доступності вищої освіти для всіх на основі здібностей… Шкільна дисципліна має забезпечуватися з урахуванням прав та за умови поваги гідності дитини».
(Ст. 26. Загальної декларації прав людини і Ст. 28. Конвенції ООН про права дитини вивішуємо на плакаті) (Додаток 2)
3. Право на освіту в Україні.
У різні історичні періоди у всіх народів освіта вважалася важливим фактором розвитку особи і суспільства.
У незалежній Україні право на освіту закріплено конституційно.
а) ознайомлення учнів з основними положеннями ст. 53 Конституції України (додаток 3 ).
«Читання в парі – узагальнення в парі»: учні в парах читають статтю 53 Конституції України і виписують положення про обов’язковий рівень, принципи та гарантії освіти.

Стаття 53. Кожен має право на освіту. Повна загальна освіта є обов’язковою.
Держава забезпечує доступність і безоплатність дошкільної, повної загальної середньої, професійно-технічної, вищої освіти в державних і комунальних навчальних закладах; розвиток дошкільної, повної загальної середньої, позашкільної, професійно-технічної, вищої і післядипломної освіти, різних форм навчання; надання державних стипендій та пільг учням і студентам.
Громадяни мають право безоплатно здобути вищу освіту в державних і комунальних навчальних закладах на конкурсній основі.
Громадянам, які належать до національних меншин, відповідно до закону гарантується право на навчання рідною мовою чи на вивчення рідної мови у державних і комунальних навчальних закладах або через національні культурні товариства.

б) учні відповідають на запитання:
- як ви розумієте право на освіту?
- що означає доступність освіти?
- що означає безперервність та різноманітність освіти ?
- що означає вибір форми навчання?
3. Система освіти в Україні. Права та обов´язки учасників навчально-виховного процесу.
Учитель.
- Як ви розумієте вислів : «Навчатися треба все життя, до останнього подиху» (Сюньцзи) ?
/відповіді учнів/
Так, навчатися ніколи не пізно , і цьому сприяє нормативно-правова база в галузі освіти, що діє в Україні.
Крім Конституції, норми в галузі освіти закріплюють Закони «Про освіту», «Про загальну середню освіту», «Про вищу освіту», про дошкільну освіту та інші. У них визначені основні принципи, на яких ґрунтується освіта. Закони розвивають правовий статус навчальних закладів.
1) принципи освіти (додаток 4)
Принципи освіти:
Доступність;
Рівність умов;
Гуманізм, демократизм, пріоритетність
загальнолюдських духовних цінностей;
Науковість, світський характер;
Єдність, безперервність, наступність;
Різноманітність;
7. Зв’язок із національною та
світовою культурою;
8. Незалежність освіти від політичних партій, громадських і релігійних організацій;


а) Ситуація (робота в групах)
1. Директор школи дізнався, що одна вчителька щонеділі ходить до церкви, здійснює всі релігійні обряди і навіть під час служби співає в церковному хорі. Що має сказати директор цій вчительці?
2.Дирекція однієї школи запровадила уроки релігії, які проводив священник місцевої церкви і зобов’язала усіх учнів відвідувати їх. Чи відповідає це Конституції України? Поясніть.
Висновок
Навчально-виховний процес у закладах освіти є вільним від втручання політичних партій, громадських, релігійних організацій. Залучення учнів, студентів до участі в політичних акціях і релігійних заходах під час навчально-виховного процесу не допускається. Належність особи до будь-якої політичної партії, громадської, релігійної організації, що діють відповідно до Конституції України, не є перешкодою для її участі в навчально-виховному процесі. Учні, студенти, працівники освіти можуть створювати у закладах освіти первинні осередки об’єднань громадян, членами яких вони є.
Заклади освіти в Україні незалежно від форм власності відокремлені від церкви (релігійних організацій), мають світський характер. Крім закладів освіти, заснованих релігійними організаціями.
б) Робота в малих групах (Додаток 5. Закон України «Про освіту» Стаття 51)
Учні аналізують правову ситуацію та положення законодавства про освіту (Закон України «Про освіту» Стаття 51. ) та готують відповіді на запитання:
- У чому суть конфлікту?
- Хто є його учасниками?
- Якими є інтереси учасників ситуації?
- Якими положеннями законодавства врегульовується ситуація?
- Які способи вирішення ситуації ви можете запропонувати її учасникам?
1 група. Ситуація 1
У міській газеті надруковано рекламне оголошення: „Державна середня школа імені Т. Шевченка запрошує на навчання до 10 класу гуманітарного профілю. Крім основних предметів, вивчаються додаткові за вибором: риторика - оплата 25 грн./міс., логіка - 25 грн./міс., менеджмент - 50 грн./міс.” Висловіть думку наскільки відповідає закону введення оплати навчання в державному навчальному закладі.
2 група. Ситуація 2
« Учня 10 класу відрахували з гімназії через дуже низький рівень навчальних досягнень з більшості предметів. Батьки подали скаргу до суду, мотивуючи це тим, що Конституція України проголосила обов´язковість повної загальної середньої освіти, а тому їх син має право «досидіти» до кінця 11 –го класу й одержати документ . А як вважаєте ви?»
2) Форми навчання
- Кожна людина – неповторна, здібності, нахили можуть бути різні. Різними можуть бути життєві ситуації. Держава це «врахувала» і в Законі України «Про освіту» передбачила наявність декількох форм навчання.
- Для вас навчання основне і єдине заняття. Ви йдете до школи вранці і навчаєтесь там вдень.
Як можна назвати цю форму навчання ? ( Денна)
Багато людей намагається поєднувати навчання з роботою. Вони вчаться після роботи у вечірній час.
Як назвати форму навчання цих людей ? ( Вечірня)
- Дехто самостійно опановує науку і в навчальний заклад приходить тільки
аби отримати консультацію, скласти залік чи іспит.
Як називається така форма навчання ? (Заочна)
Останнім часом набула поширення ще одна форма навчання – екстернат.
Для тих, хто навчається , держава передбачає певні пільги, поступки.
Які саме ? ( Студентський квиток, стипендія, оплачувана відпустка тим, хто працює і вчиться)
( Під час пояснення на дошці вивішується схема «Форми навчання»)
Додаток 6
Денна
Форми навчання
Заочна
Вечірня
Екстернат

3) Структура освіти
Бесіда.
1) Який дитячий заклад ви відвідували, коли ще не ходили до школи?
2) На які умовні частини поділяється школа?
3) Чи плануєте ви продовжити навчання після закінчення 9 класу?
4) Назвіть навчальні заклади, у яких можна здобути вищу освіту.
5) Як ви вважаєте, чи всі вони надають однаковий рівень знань та кваліфікації?
6) Яким шляхом можна здобути кваліфіковану професійну підготовку?

* Користуючись ст. 30, 35, 36 Закону України «Про освіту» скласти структуру освіти та визначити освітні рівні(додаток 7, 8 )
Система освіти
Дошкільна освіта



Загальна середня освіта

Школа І ступеня (початкова)
Вища освіта

І рівень акредитації

Школа ІІ ступеня (основна)

ІІ рівень акредитації


Професійно-технічна освіта
Школа ІІІ ступеня (старша)
ІІІ-IV рівні акредитації

(Коментую та доповнюю відповіді учнів, звертаю їхню увагу на варіативність шляхів отримання освіти: 9 клас — професійна освіта— вищий навчальний заклад III—IV рівнів акредитації; 9—10— 11 класи — вищий навчальний заклад І—II рівнів акредитації — вищий навчальний заклад III—IV рівнів акредитації тощо. Указуючи на право кожного учня самостійно обирати свій шлях, як конституційну норму підкреслюю важливість та обов’язковість отримання повної загальної середньої освіти.)
4) Права та обов´язки учасників навчального процесу
Користуючись ст. 51, ст.52 Закону України «Про освіту», Статутом школи визначити права та обов´язки учасників навчального процесу , додавши перелік прав та обов´язків, яких , на ваш погляд, не вистачає.
Робота з документом. (Готується як роздавальний матеріал на кожну парту.)
( Додаток 5)
а) 1група: права учнів 
Які ж права мають учні  середньої загальноосвітньої школи?- на освіту, що здійснюється високопрофесійними вчителями; - на належний рівень матеріально-технічного забезпечення навчального процесу; - розвивати у школі свої здібності та таланти; - вибирати профіль навчання; - брати участь в конкурсах, олімпіадах, конференціях тощо; - за потребою отримати професійну допомогу робітників школи; - оскаржити та перездати тематичну, семестрову та річну оцінки; - впливати на рішення вчителів та адміністрації, що безпосередньо стосується учнів; - вносити пропозиції з питань організації та умов навчального процесу, відпочинку та побуту учнів; - зберігати індивідуальність, бути особою, яку поважають як особистість, що має свій власний стиль у поведінці та одязі; - бути захищеним від усіх форм фізичного та психологічного насильства, образи та зловживання; - мати вільний час для розваг та особистої творчості; - вільно висловлювати свої думки та переконання, шукати, отримувати та передавати інформацію різними засобами; - обирати та бути обраним у органи шкільного самоврядування.
  При реалізації своїх прав учень повинен виконувати встановлені правила поведінки учнів, внутрішнього розкладу, статут школи, систематично та глибоко оволодівати знаннями, практичними навичками, уміннями, дотримуватися моральних та етичних норм, дбайливо ставитися до шкільного майна.
б) 2 група: права батьків
Які Права мають батьки, щодо набуття освіти їх дітьми?  Виховання в сім’ї- це першооснова розвитку дитини. На кожного з батьків покладена однакова відповідальність, щодо виховання і навчання дитини.  Держава надає батькам і особам, які їх замінюють, допомогу у виконанні ними своїх обов'язків, захищає права сім'ї. Батьки або особи, які їх замінюють, мають право: - вибирати навчальний заклад для неповнолітніх дітей; - обирати і бути обраними до органів громадського самоврядування навчальних закладів; - звертатися до державних органів управління освітою з питань навчання, виховання дітей; - захищати у відповідних державних органах і суді законні інтереси своїх дітей.
  Відповідно до норм Закону України «Про освіту» батьки та особи, які їх замінюють, зобов'язані: - постійно дбати про фізичне здоров'я, психічний стан дітей, створювати належні умови для розвитку їх природних здібностей; - поважати гідність дитини, виховувати працелюбність, почуття доброти, милосердя, шанобливе ставлення до державної і рідної мови, сім'ї, старших за віком, до народних традицій та звичаїв; - виховувати повагу до національних, історичних, культурних цінностей українського та інших народів, дбайливе ставлення до історико-культурного надбання та навколишнього природного середовища, любов до своєї країни; - сприяти здобуттю дітьми освіти у навчальних закладах або забезпечувати повноцінну домашню освіту відповідно до вимог щодо її змісту, рівня та обсягу; - виховувати повагу до законів, прав, основних свобод людини.
в) 3 група: права вчителів
Вчителі мають право на:
повагу і захист професійної честі й гідності;
вільний вибір форм, методів і засобів навчання;
участь у роботі органів громадського самоврядування закладу;
підвищення кваліфікації та перепідготовку.
Як і учні, вчителі зобов'язані виконувати статут школи, правила внутрішнього розпорядку. На вчителів покладено обов'язки захищати учнів від будь-яких форм фізичного або психічного насильства, додержуватися педагогічної етики, забезпечувати умови для засвоєння учнями навчальних програм, підвищувати свій професійний рівень.
5) Самоврядування
* Випереджувальне завдання
- Чи є у нашій школі учнівське самоврядування?
- Чи знаєте ви, хто з учнів класу представляє інтереси класного колективу в його органах?
- Яку роль відіграють органи учнівського самоврядування в житті навчального закладу?
- Яким внутрішнім документом керується школа у своїй роботі) (Презентація учнівського шкільного самоврядування, демонстрування Статуту школи)
6) Державне управління освітою
а) робота зі схемамиДЕРЖАВНЕ УПРАВЛІННЯ ОСВІТОЮ
(Додаток 10)
Міністерство освіти і науки, молоді та спорту України
Обласні управління освіти і науки
Районні та міські управління освіти і науки
Адміністрація шкіл

б) бесіда з класом
- Як здійснюється державне управління освітою? (через Міністерство освіти і науки, молоді та спорту України). Воно визначає державні стандарти знань з кожного предмета, затверджує програми та підручники, контролює роботу навчальних закладів, визначає умови прийому до навчальних закладів. Управління освітою здійснює через установи, які забезпечують діяльність шкіл, допомагають їм у фінансуванні, проведенні ремонту, постачанні навчальних посібників і обладнання, контролюють діяльність навчальних закладів.
III.Закріплення нових знань та умінь.

1. Практична вправа.
Завдання: Вставте пропущені слова у тексті:
«Конституція України проголосила _____________ освіту. Це право гарантується доступністю і ___________ дошкільної, ____________, професійно-технічної освіти в _________________ і ______________ навчальних закладах.
Вищу освіту в ________________ і _______________ навчальних закладах можна здобути на _______________ основі, мають право здобувати освіту рідною мовою.

2. Гра «Юридичний бліц - турнір»
1. Цілеспрямований процес передачі і засвоєння знань, умінь, навичок і способів пізнавальної діяльності. (навчання)
2. Оплата праці школяра. (оцінка)
3. Керівник навчального закладу. (директор)
4. Документ про закінчення загальноосвітнього закладу (атестат)
5. Змагання знавців навчальних предметів (олімпіада)
6. Назва деяких вищих навчальних закладів (Інститут)
7. У вищих і середніх навчальних закладах половина навчального року
(семестр)
8. Ступені загальної середньої освіти (Початкова школа, основна, старша)
9. Найвищий орган державного управління освітою (Міністерство освіти і науки, молоді та спорту України)

10. Участь учнів в управлінні навчально-виховним процесом
(самоврядування)
IY. Підсумок уроку.
Інтерактивна вправа «Мікрофон» : ситуація «Якби я був директором…»
Уявіть себе через 15-20 років після закінчення школи. Ви новий директор.
Розпорядження попереднього керівника не подобаються. Що б ви змінили ? Свої пропозиції щодо удосконалення шкільного життя висловіть вголос.
( Учні висловлюють думки)

- Чи змогли ми в процесі роботи на уроці відповісти на проблемне запитання: « Отримання повної загальної середньої освіти є правом чи обов´язком кожного громадянина України?»
V. Оцінювання роботи учнів на уроці.
Додаток 1
Прислів`я та приказки про освіту
Грамоті учиться — завжди пригодиться. Учись замолоду — пригодиться під старість. Добре того вчить, хто слухає; добре того бить, хто плаче. Вік живи — вік учись. Вік живи, вік учись, а дурнем помреш. Учений водить, а невчений слідком ходить. Без муки нема науки. Учись — розумний будеш, працюй — не голодний. Корінь науки гіркий, а плід смачний.

Додаток 1

Цікаві вислови відомих людей про освіту і школу
Ніколи не соромся запитувати про те, чого не знаєш
Арабське прислів'я
Тільки освічені люди можуть бути вільними
Епіктетус
Я знаю, що нічого не знаю Сократ
Чим більше знаєш, тим більше можеш Е.Абу
Освіта - скарб, праця - ключ до нього
П.Буаст
Крапля довбає камінь не силою, а частим падінням, так людина стає вченою не силою, а частим читанням
Овідій
Усяка школа славна не числом, а славою своїх учнів
Пирогов
Навчання - це зміна здивування розумінням
В. Кротов
Учень ніколи не перевершить учителя, якщо бачить у ньому зразок, а не суперника
Бєлінський
Для вченої й освіченої людини жити — значить мислити. Цицерон
Учітеся, брати мої, думайте, читайте.
Т. Шевченко
Після хліба найважливіше для народу — школа
Ж. Дантон
Якщо ви володієте знанням, дайте іншим запалити від нього свої світильники. Т. Фулпер
В. Бєлінський
Ст. 26. ЗАГАЛЬНА ДЕКЛАРАЦІЯ ПРАВ ЛЮДИНИ:
«Освіта має бути безкоштовною принаймні щодо початкової та загальної освіти... Освіта має спрямовуватись до цілковитого розвитку людської особистості».
Додаток 2.
Ст. 28. КОНВЕНЦІЯ ООН ПРО ПРАВА ДИТИНИ:
«Дитина має право на освіту, і обов’язок держави полягає в забезпеченні безкоштовної та обов’язкової початкової освіти, у заохоченні середньої освіти, доступної для кожної дитини, та в забезпеченні доступності вищої освіти для всіх на основі здібностей… Шкільна дисципліна має забезпечуватися з урахуванням прав та за умови поваги гідності дитини».

Додаток 3

Стаття 53. Кожен має право на освіту. Повна загальна освіта є обов’язковою.
Держава забезпечує доступність і безоплатність дошкільної, повної загальної середньої, професійно-технічної, вищої освіти в державних і комунальних навчальних закладах; розвиток дошкільної, повної загальної середньої, позашкільної, професійно-технічної, вищої і післядипломної освіти, різних форм навчання; надання державних стипендій та пільг учням і студентам.
Громадяни мають право безоплатно здобути вищу освіту в державних і комунальних навчальних закладах на конкурсній основі.
Громадянам, які належать до національних меншин, відповідно до закону гарантується право на навчання рідною мовою чи на вивчення рідної мови у державних і комунальних навчальних закладах або через національні культурні товариства.

Додаток 4
Принципи освіти:
1. Доступність;
2. Рівність умов;
3. Гуманізм, демократизм, пріоритетність
загальнолюдських духовних цінностей;
4. Науковість, світський характер;
5. Єдність, безперервність, наступність;
6. Різноманітність;
7. Зв’язок із національною та
світовою культурою;
8. Незалежність освіти від політичних партій, громадських і релігійних організацій;


Додаток 5
Закон України «Про освіту» 
Стаття 51. Права вихованців, учнів, студентів, курсантів, слухачів, стажистів, клінічних ординаторів, аспірантів, докторантів
1. Вихованці, учні, студенти, курсанти, слухачі, стажисти, клінічні ординатори, аспіранти, докторанти відповідно мають гарантоване державою право на:
навчання для здобуття певного освітнього та освітньо-кваліфікаційного рівнів;
вибір закладу освіти, форми навчання, освітньо-професійних та індивідуальних програм, позакласних занять; <...>
продовження освіти за професією, спеціальністю на основі одержаного освітньо-кваліфікаційного рівня, здобуття додаткової освіти відповідно до угоди з закладом освіти; <...>
користування навчальною, науковою, виробничою, культурною, спортивною, побутовою, оздоровчою базою закладу освіти;
доступ до інформації в усіх галузях знань;
участь у науково-дослідній, дослідно-конструкторській та інших видах наукової діяльності, конференціях, олімпіадах, виставках, конкурсах;
особисту або через своїх представників участь у громадському самоврядуванні, в обговоренні, вирішенні питань удосконалення навчально-виховного процесу, науково-дослідної роботи, призначення стипендій, організації дозвілля, побуту тощо;
участь в об’єднаннях громадян;
безпечні і нешкідливі умови навчання та праці; <...>
користування послугами закладів охорони здоров’я, засобами лікування, профілактики захворювань та зміцнення здоров’я;
захист від будь-яких форм експлуатації, фізичного та психічного насильства, від дій педагогічних, інших працівників, які порушують права або принижують їх честь і гідність.



Додаток 6
Денна
Форми навчання
Заочна
Вечірня
Екстернат

Додаток 8
Система освіти
Дошкільна освіта


Загальна середня освіта

Школа І ступеня (початкова)
Вища освіта

І рівень акредитації


Школа ІІ ступеня (основна)

ІІ рівень акредитації


Школа ІІІ ступеня (старша)
ІІІ-IV рівні акредитації
Професійно-технічна освіта


Додаток 9
ДЕРЖАВНЕ УПРАВЛІННЯ ОСВІТОЮ

Обласні управління освіти і науки
Районні та міські управління освіти і науки
Адміністрація шкіл
Міністерство освіти і науки, молоді та спорту України


Додаток 7
Закон України «Про освіту»
Стаття 30. Освітні та освітньо-кваліфікаційні рівні
1. В Україні встановлюються такі освітні рівні:
початкова загальна освіта;
базова загальна середня освіта;
повна загальна середня освіта;
професійно-технічна освіта;
базова вища освіта;
повна вища освіта.
2. В Україні встановлюються такі освітньо-кваліфікаційні
рівні:
кваліфікований робітник;
молодший спеціаліст;
бакалавр;
спеціаліст, магістр.
Положення про освітні та освітньо-кваліфікаційні рівні
(ступеневу освіту) затверджується Кабінетом Міністрів України.

Стаття 35. Загальна середня освіта
1. Загальна середня освіта забезпечує всебічний розвиток
дитини як особистості, її нахилів, здібностей, талантів, трудову
підготовку, професійне самовизначення, формування загальнолюдської
моралі, засвоєння визначеного суспільними, національно-культурними
потребами обсягу знань про природу, людину, суспільство і
виробництво, екологічне виховання, фізичне вдосконалення.
2. Держава гарантує молоді право на отримання повної
загальної середньої освіти і оплачує її здобуття. Повна загальна
середня освіта в Україні є обов'язковою і може отримуватись у
різних типах навчальних закладів.
3. За рахунок коштів підприємств, установ і організацій,
батьків та інших добровільних внесків можуть вводитися додаткові
навчальні курси понад обсяг, визначений державним стандартом для
відповідного освітнього рівня.
Стаття 36. Середні навчальні заклади
1. Основним видом середніх навчальних закладів є середня
загальноосвітня школа трьох ступенів: перший - початкова школа, що
забезпечує початкову загальну освіту, другий - основна школа, що
забезпечує базову загальну середню освіту, третій - старша школа,
що забезпечує повну загальну середню освіту.
2. Школи кожного з трьох ступенів можуть функціонувати разом
або самостійно.
3. Навчання у середній загальноосвітній школі починається з
шести- або семирічного віку.
4. Школи першого ступеня у сільській місцевості створюються
незалежно від наявної кількості учнів. Відкриття таких шкіл, а
також самостійних класів у них здійснюється за рішенням місцевих
органів державної виконавчої влади та органів місцевого
самоврядування.
5. За рішенням місцевих органів виконавчої влади та органів
місцевого самоврядування для задоволення освітніх потреб населення
можуть створюватися навчально-виховні комплекси "дошкільний
навчальний заклад - загальноосвітній навчальний заклад",
"загальноосвітній навчальний заклад - дошкільний навчальний
заклад" або об'єднання з іншими навчальними закладами, а також
загальноосвітні навчальні заклади та групи продовженого дня.
( Частина п'ята статті 36 в редакції Закону N 2628-III ( 2628-14 )
від 11.07.2001 )
6. Для розвитку здібностей, обдарувань і талантів дітей
створюються профільні класи (з поглибленим вивченням окремих
предметів або початкової допрофесійної підготовки), спеціалізовані
школи, гімназії, ліцеї, колегіуми, а також різні типи
навчально-виховних комплексів, об'єднань. Особливо обдарованим
дітям держава надає підтримку і заохочення (стипендії, направлення
на навчання і стажування до провідних вітчизняних та закордонних
освітніх, культурних центрів).
7. Для здобуття загальної середньої освіти можуть
створюватися вечірні (змінні) школи, а також класи, групи з очною,
заочною формами навчання при загальноосвітніх школах.
8. Бажаючим надається право і створюються умови для
прискореного закінчення школи, складання іспитів екстерном.