?осу ж?не азайтуды? ауызша т?сілдері (3 сынып)


Пән: Математика
Күні: 2.09.12.
Сабақтың тақырыбы: Қосу және азайтудың ауызша тәсілдері.
Сабақтың мақсаты:1. 1000 көлеміндегі сандардың қосындысы мен айырмасын табу дағдыларын жетілдіру; есептің дұрыстығын тексеру үшін қосу мен азайту кезінде сандар арасындағы байланыс туралы білімдерін саналы түрде пайдалануға үйрету;
2. Оқушылардың логикалық ойлау қабілеттерін арттыру, сабаққа деген қызығушылықтарын ояту;
3. Шапшаңдыққа, ұқыптылыққа, ден қойып орындауға шақыру.
Көрнекілік: кесте
Түрі: аралас сабақ
Әдісі: сұрақ-жауап, түсіндіру, талдау т.б.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі
а)Психологиялық дайындық
Сабақта біздің көздеріміз ықыласпен қарайды және бәрін ...(көреді)
Құлақтарымыз мұқият тыңдайды және бәрін... (естиді)
Басымыз өте жақсы... (ойлайды)
Ауызша есептеу.
н 70 қосындысы 2.900-ден 450 кеміткенде неше шығады?
3.1000-ның жартысы қанша? 4. 320 мен 600-дің қосындысы қанша?
5.800 бен 500-дің айырмасына 200-ді қос.
6.Мына сандардың тек бірліктерін ғана қосыңдар.(11 46 42 12 98 63 97)
7.Мына сандардың тек ондықтарын ғана қосыңдар.(49 25 14 63 61 35 17 29)
32+8-5+7-12+6-18+50 75-14+9-20+5+26-9+20 80-20+5-25+3-17+41-5
ІІ. Мағынаны ашу
Дәптермен жұмыс: Көркем жазу (Сандарды өсу ретімен жазу)
920 901 415 798 642 538 514
Математикалық диктант:
-600санын 240-ға арттыр; -1000 санын 920-ға кеміт;
-700 мен 250сандарының қосындысының мәнін тап;
-Азайғыш 800, азайтқыш 400. Айырманың мәнін тап;
Оқулықпен жұмыс және дәптермен жұмыс қатарланып орындалады:
№1 (кестені толтыру.) Мұғалім алдын ала тақтаға сызып қояды
А-1 898 319 998 279 409 699 589
А 899 320 999 280 410 700 590
А+1 900 321 1000 281 411 701 591
№2 (Есептеу тәсілін түсіндір) Қатарға бөліп беру
576, 444, 349 555 38, 738, 28, 280 60,600,58,480
№4 (Есепті талдау, Қысқаша шартын жазу, есептерді шығару.)
А) Ш: 35+260-100=195 Ж: фломастер 195 тг.
Ә) Ш:140-20+140=620 Ж: барлығы 260дәптер
Б) Ш:100-50-30=20 Ж: 20 тг қалды.
№5 (Шапшаңдыққа арналған есептеулер)
3м9дм9см, 2 сағ
8м7дм1см, 50мин
211см 40мин
№6 (Геометриялық тапсырма) Еске түсіру, қайталау Р=8+2+8+2=20см
№7 (көбейту кестесін үйренуге дайындық)6+6+6+6+6+6=36
№8 Логикалық тапсырманы орындау, түсіндіру, талдау

Сары моншақ 16
Қызыл моншақ 4
ІІІ. Қорытынды (Сабаққа қорытынды жасап, материалдарды қайталау.)
ҮІ.Бағалау
Ү. Үйге:№3 (Өрнек жаз және оларды салыстыр. Мұғалім тапсырманы оқушыларға түсіндіріп береді)