Математика Екіта?балы сандарды ?осу мен азайтуды? ауызша ж?не жазбаша т?сілдері 2 сынып


Сабақ жоспарыКүні 8.12.2015
Пән: математика
Тақырыбы: Екітаңбалы сандарды қосу мен азайтудың ауызша және жазбаша тәсілдері;
Сабақтың мақсаты: 
Білімділік: Екі таңбалы сандарды жазбаша қосу және азайтуды оқушылар орындайды; бір және екі амалмен шығарылатын өзара кері есептерді салыстыру, талдау және құрау; топта тік бұрыштың әр алуан түрін салуды орындауды және олардың периметрлерін табуды ұғындыру.
Дамытушылық: Тапсырмаларды орындата отырып ой - өрісін, есте сақтау, ойлау қабілеттерін арттыру, математикалық терминде анық сөйлеуге дағдыландыру
Тәрбиелік: Ізденімпаздыққа, алғырлыққа, тапқырлыққа тәрбиелеу
Сабақтың түрі: жаңа сабақ
Сабақтың типі: дәстүрлі
Сабақта қолданылған әдіс-тәсілдер: түсіндірмелі, топтық, сұрақ-жауап, көрнекіліктік
Көрнекілігі: сызба, ауызша есептеуге арналған дидактикалық материалдар
Сабақтың барысы
Ұйымдастыру кезеңі.
Оқушылармен амандасу, құрал-жабдықтарын әзірлету.Оқушылардың назарын сабаққа аудару.
Психологиялық дайындық.Терең ғылым сананың,Тегі деп ой саламыз.Маңыз беріп оқимыз,Математика сабағын.
Ойын: Мен қай пішінмін?
Қандай геометриялық пішіндерді білеміз. Тік төртбұрыш, бұрыш, дөңгелек, шаршы, үшбұрыш, кесінділер, бұрыштар, көпбұрыштар. Бұл ойын арқылы мен сендердің өткен сабақты қалай меңгергендеріңді білемін және бағалаймын. Онда балалар өткен сабақты қайталайық. Әр фигураның артында тапсырмалар бар, біз сол тапсырмаларды шешуіміз керек. Ең бірінші біз ойынды бастамас бұрын әр фигураны ашқанда, сол пішінге сипаттама беріңдер.1. Тік төртбұрыштың сұрақтары:1) Периметр дегеніміз не?2) Шаршы дегеніміз не?3) Азайту амалының компоненттерін ата.4) 4 онд. 2 бірл.- тен тұратын сан.2. Шаршының сұрақтары:Үй тапсырмасы.3. Үшбұрыш сұрақтары:Сергіту сәті:Саусақ ұшымен жаңбыр жауғызу.4. Тік емес төртбұрыштардың сұрақтары:Оқулықпен жұмыс.1) Ауызша
Қосындылардың мәндерін тап
40+20
5+3
60+82) Мен түсіндіремін оқушылар ереже құрастырады
45+23=(40+20)+(5+3)3) Жек жұмыс (карточка)
Шешімдері бірдей теңдіктерді тап
х+7=1416-х=925-х=20
х+25=25х+6=1115-х=14
5) түсіндіре отырып шығар (тақтаға орындау)
76-3442+3594-5231+42
85-3237+4156-2481+17
Сергіту сәті
5. Көпбұрыштың сұрақтары
Шығармашылық жұмыс
Өрнекті жаз және оның мәнін тап
50-ге 4 және 2 сандарының қосындысын қос
а-ға 5 және 3 сандарының қосындысын қосу, мұнда а=40
30-ға а және 6сандаының қосындысын қосу, мұндағы а=2
6.Дөңгелек сұрақтары
6) а. 1-ші шебер – 23қ
2-ші шебер - ? 2қ. Артық ?
Шешуі: (23+2)+23=48
Жауабы: барлығы 8 қамшы
Үйге тапсырма: 6 сесптің ә)
Бағалау: Жинаған жұлдызшалары бойынша бағалау