?аза? тілі п?ніТ?бір мен ?осымша
Абшекенова Асем Рысбаевна
Ақтөбе облысы
Байғанин ауданы
С. Ешбаев атындағы орта меетебінің
Бастауыш класс мұғалімі
Сабақтың тақырыбы : Түбір мен қосымша.
Сабақтың мақсаты: Түбір мен қосымшаны бір-бірінен ажыратуға дағдыландыру .
Сабақтың міндеттері:
Білімділік: Оқушылардыңсөздікқорынбайланыстырыпсөйлеу дағдысын жетілдіру.Грамматикалық талдау арқылы ой-өрісін дамыту.
Дамытушылық:Оқушылардың сөздерді дұрыс қолдана білу, қабілеттерін дамыту, сөздерден сөйлем құрау , дағдысы жетілдіру.
Тәрбиелілік: Ұстамдылыққа, әдептілікке, тазалыққа, жинақылыққа, тәрбиелеу
Көрнекілігі: дидактикалық материалдар, сызбалар, интерактивті тақта.
Түрі: білім мен іскерлікті игеру.
Әдіс-тәсілдері: Талдау, сұрақ-жауап, ой қозғау, қызығушылығын, белсенділігін арттыру.
Пәнаралық байланыс: Ана тілі.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі.
Оқушыларды түгелдеу. Сынып тазалығына көңіл бөлу. Денелерін тік ұстап отыру керектігін ескерту.
Психологиялық тренингі
Үй тапсырмасын тексеру.
Эдвард де Боно “6 ойлау шляпасы”технологиясы бойынша өтілген сабақты қорыту.
Ақ қалпақтың сұрағы Түбір дегеніміз не?Қосымша дегеніміз не?
Сары қалпақтың сұрағы: Мына сөздерге қосымша жалғап айт.Етік, егін, қар.
Қызыл қалпақтың сұрағы Мақалды оқы қарамен жазылған сөздерді салыстырып
ерекшелігін айт.
Еңбек ер атандырады.
Еңбектің түбі-рахат.
Жасыл қалпақтың сұрағы Өлеңді мәнерлеп оқы.
Мен ғарышкер болмын
Аспан,аспан,арайлым,
Саған жиі қараймын.
Сені көзбен шоламын
Мен ғарышкер боламын!
Ғарышкер сөзінің түбірі мен қосымшасын тап.
Қандай ғарышкерлерді білесің?
Көк қалпақтың сұрағы Түбірге қосымша не үшін жалғанады? Мысал келтір.
ІV. Жаңа сабақ
Түбір дегеніміз-сөздің одан әрі бөлінбейтін мағынасы бар бөлігі.
Мыс: қала,орман,көше,жұлдыз
Түбір сөздің белгісі- .
Түбірге қосылған бөлшекті қосымша дейміз: қала-ға,орман-да,көше-мен, балық-шы
Кубизм әдісімен. Оқулықтағы жаттығулар орындалады
1-жаттығу.
2-жаттығу
3-жаттығу
4-жаттығу
V. Өзіндік жұмыс. №2.жұмыс дәптеріндегі тапсырмаларды орындау.
Қосымшалы сөз түбір қосымша
адалдық адал дық
VI. Ой сергіту.
“Доп лақтыру” ойыны арқылы
1 – қатар
“Ай” сөзінен басталатын қыз балалар есімдерін ата.
2 – қатар
“Ер” сөзінен басталатын ұл балалар есімдерін ата.
IX. Сабақты қорыту
Сызба әдісі бойынша қорыту
ТҮБІР сөздің одан әрі бөлінбейтін мағынасы бар бөлігі бала
ҚОСЫМША Түбірге қосылған бөлшекті қосымша дейміз: лық
Қосымшалы сөзҚосымшалар сөздің мағынасын өзгерту үшінқолданылады. Бала-лық
Қызыл телпекке құлпынай жинауға көмектесейік.
Жүректен - жүрекке
Әр күнің ашық болсын!
Жүздерің жарқын болсын!
Талаптарың таудай болып,
Сарқылмайтын білім болсын!
VIII. Бағалау.
IХ. Үйге тапсырма.
5 – жаттығу.
Көп нүктенің орнына тиісті қосымшаны тауып қойып,сөйлемдерді көшіріп жаз.
Жаңатаң орта мектебі
«Бекітемін»
Оқу ісінің меңгерушісі:
Ашық сабақ
Пәні: Қазақ тілі
Тақырыбы: Қосымша мен түбір
Өткізген: Абшекенова Асем Рысбаевна
2013-2014 оқу жылы