С?з т?л?асы. Т?бір мен ?осымша.


Сыныбы: 6 Күні: 22.09.15
Сабақтың тақырыбы: Сөз тұлғасы. Түбір мен қосымша.
Мақсаты: Сөз тұлғасы. Түбір мен қосымша туралы түсінік беру.Күтілетін нәтижелер:
1. Сөз тұлғасы. Түбір мен қосымша туралы біледі, мысал келтіреді, бөліседі.
2. Алған білімдерін шешім қабылдауға пайдаланады, саралайды, талқылайды.
3. Өз пікірлерін айтады, алған білімдерінің құндылығын анықтайды.
Керекті жабдықтар:
Презентация, интерактивті тақта, оқулық, жұмыс дәптері, сөзжұмбақтар, қалыптастырушы тапсырмалар, бағалау парағы, стикерлер, электронды оқулық
Оқытуда қолданылатын әдіс-тәсілдер:
Ой қозғау, топтық жұмыс, жеке жұмыс, семантикалық кесте, формативті бағалау түрлері , «Дейін, Кейін» стратегиясы, талдау түрлері
Сабақ барысы:
Кезеңдері Уақыты Мұғалім әрекеті Оқушы әрекеті
Ұйымдастыру кезеңі 2 мин Сыныппен амандасамын. Берілген сөздерді өз орнына қойып, сөйлем құрау арқылы топқа бөлемін.
Сәлемдеседі, 3 топқа бөлініп отырады.
1-топ. Қазақ тілі – қазақ халқының ана тілі.
2-топ. Абай – қазақ халқының ұлы ақыны.
3-топ. Мемлекетіміз қазақ хандығының 550 жылдығын атап өтуде.
Өткенді қайталау 8 мин 1.Сөзжұмбақ шешуге тапсырма беремін:
1-топ.
1.Тілдің білімінің дыбыстық жағын зерттейтін сала: ФОНЕТИКА
2. Дауыссыз дыбыс түрі: ҮНДІ
3. Сөздің бір бөлшегі: БУЫН
4. Буын түрі: БІТЕУ
5.Буын үндестігін тағы қалай атаймыз? СИНГАРМОНИЗМ
2-топ.
1. Сөздік қорға жаңадан енген сөздер: ЖАҢА СӨЗДЕР
2. Белгілі бір аймақта ғана қолданылатын сөздер: ДИАЛЕКТ
3. Сөздердің жиынтығы: ЛЕКСИКА
4.Тура және ауыспалы....МАҒЫНА
5. Көнерген сөздің түрі: ТАРИХИ
6. Халықтың наным-сеніміне байланысты атын тура айтуға тыйым салынған сөздер: ТАБУ
3-топ.
1. Білім сөзі қалай жасалған? ЖҰРНАҚ
2. Әнші сөзіндегі –ші :ЖҰРНАҚ
3. Сарыағаш, Қызылжар сөздері қалай жасалған? БІРІГУ
4. Дәрә-дәрмек, киім-кешек сөздеріқалай жасалған? ҚОСАРЛАНУ
5. Ақ: ағу - іс-әрекет; ақ – түсті білдіреді; ақ -сүттен жасалған тағам: ЛЕКСИКАЛЫҚ
6.Әдепті сөзіндегі –ті: ЖҰРНАҚ 1. Оқушылар сөзжұмбақ шешу арқылы фонетика, лексика салалары мен сөзжасамнан алған білімдерін қайталайды, жұмыстарын тақтаға шығып, қорғайды.
ф о н е т и к а ү н д і б у ы н б і т е у с и н г а р м о н и з м
ж а ң а с ө з д е р
д и а л е к т л е к с и к а м а ғ ы н а т а р и х и т а б у ж ұ р н а қ
ж ұ р н а қ б і р і г у қ о с а р л а н у л е к с и к а л ы қ ж ұ р н а қ
2 мин 2. «Дейін, Кейін» стратегиясы
Түбір, жұрнақ, жалғау жайлы осыған дейін не білесіңдер?
2.«Дейін, Кейін» стратегиясы
Оқушылар «Дейін» қатарын толтырады.
Ой қозғау 2 мин 3. Мысал оқып, түйінді ойын таптыру арқылы сабақтың тақырыбы туралы түсініктеме беремін.
Ерте-ерте, ертеде, біз білмейтін өлкеде  бір қария өмір сүріпті.Ол қарияның бағында алма ағашы өсіпті. Қария сол ағашта өскен алманы базарға апарып сатып, күнін көреді екен. Көршісі оны қызғанып, түнде келіп ағашты кесіп алып, оны өз үйінің бағына отырғызады. Ағаш өспей қалады.
-Неге? (Балалар ойлана отырып, сұраққа жауап береді)
 Мінекей, балалар, біздің сөзімізде түбір болмаса, мағына болмайды.
  3. Оқушылар мысалдың идеясы төңірегінде әңгімелейді, сыни ойлайды, ойын тұжырымдайды, мысалдарды тақырыппен байланыстырады
Жаңа сабақ
20 мин 1. Сөз тұлғасы. Түбір мен қосымша.
Сөздің одан әрі бөлінбейтін бөлігін түбір(түбір сөз) дейміз.
Сөздің түбірге жалғанған бөлігін қосымша дейміз.
2. Жаттығулармен жұмыс
3.Электронды оқулықпен жұмыс. 2-модуль.
1.Оқушылар жаңа тақырыпты дәптерлеріне жазады. Түбір мен қосымшаға мысалдар келтіреді.
2.Жаттығулармен жұмыс жүргізеді.
37- жаттығу. Мәтінді топ бойынша оқып, әңгімелейді. Тәрбиелік мәнін ашады.Үш топқа бөлініп, мәтіндегі мысалдарды көшіріп жазады.
Түбір сөз: ......
Туынды сөз:.....
Жалғаулы сөз:.....
3. Электронды оқулықта берілген мәтінді оқып, тапсырмаларын орындайды.
Сергіту сәті «Жұбыңды тап» ойыны:
Түбір – ән;
Жұрнақ – ші:
Жалғау – ге.
Оқушылар өздеріне таратып берілген белгілер бойынша өз жұптарын жылдам табады.
4. 38-жаттығу. Топпен орындап, өзін-өзі тексереді(интербелсенді тақтадан).
5.40-жаттығу. Қарамен жазылған сөздердің түбірін тауып, талдау.
4. Негізгі түбір мен туынды түбірді, күрделі сөздерді бөліп жазады.
5. Әр топ қарамен жазылған сөздердің түбірін тауып, 1 сөзге фонетикалық талдау жасайды.
Сабақты қорытындылау
5 мин Қалыптастырушы бағалау тапсырмасын береді: семантикалық кесте
Оқушылар қалыптастырушы бағалау тапсырмасын орындайды, өзін-өзі тексереді.
Бағалау
2 мин Бағалау парақшаларын тарқатады. Бағалау критерийлері арқылы топ басшы бағалайды және өзін-өзі бағалайды.
Үйге тапсырма
2 мин Сөз тұлғасы. Түбір мен қосымша.
39, 41-жаттығулар Оқушылар тапсырманы күнделіктеріне жазып алады
Рефлексия 2 мин «Кейін» қатарын толтыруға тапсырма береді Оқушылар өздерінің бұл сабақта не үйренгендерін «Кейін» қатарын толтыру арқылы білдіреді.