Урок української мови Числівник. Граматичний бій.


Тема.  «Числівник».Граматичний бій.
Мета: Повторити і узагальнити все вивчене про числівник як частину мови, удосконалювати вміння аналізувати числівники, швидко і правильно  знаходити їх у тексті, відмінювати, визначати їх синтаксичну роль у реченні, розвивати комунікативну (РЗМ), соціальну (робота в гуртках) компетенцію;  аналіз та синтез мислення, пам'ять та увагу; виховувати любов до рідного слова, ціннісні ставлення до себе і до свого народу, своєї країни.
Тип уроку: урок узагальнення вивченого (урок граматичний бій)
Обладнання: «Мовне доміно», макет годинника, дидактичний матеріал для завдання «Буквоград», сигнальні картки, перфокарти.
Хід уроку
І. Організаційна частина.
ІІ. Повідомлення теми та мети уроку.
  Сьогодні у нас не звичайний, а урок – граматичний бій. Працювати ми будемо у групах, а запропоновані завдання допоможуть нам пригадати, узагальнити і закріпити отримані завдання про числівник.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів.
 Інтерактивна гра «Чарівник клубок»
Вчитель. Коли і для чого потрібні будуть нам у повсякденному житті
знання про числівник?
Наведіть приклади (діти висловлюють власні міркування, передаючу клубок).
IV. Актуалізація опорних знань.
 Гра «Хто уважніший?».
Вибірковий диктант.
  Виписати усі числівники, що зустрічатимуться у тексті. (Текст про творчість Павла Глазового)
       Хто такий Павло Глазовий?
       Які його твори ми вивчаємо на уроках української літератури?
       У якому жанрі літератури вони написані?
       Що ви знаєте про гумореску як літературний жанр?
V.Узагальнення та систематизація навчальних досягнень. Інтерактивна вправа  «Хто кого»
Повторення теоретичного матеріалу; кожна команда задає якомога більше запитань командам-суперницям.
      Гра «Мовчанка».
Розподільний диктант із застосуванням сигнальних карток.
  Вчитель. Я зачитую числівник, а ви, почувши простий числівник, піднімаєте зелену сигнальну картку, а почувши складний числівник, жовту, а складний – червону.
1.         Прості: 5; 2; 100; п’ятий.
2.         Складені: 37; 0,35; 1,3; 186.
3.         Складні: кількасот; 12; обидва.
 Гра «Хто швидше?».
За командою вчителя потрібно провідміняти запропоновані числівники на дошці (запрошуються почергово по кілька гравців з кожної команди).
40 4
15 0
600 201-й
     «Буквоград»
Знайдіть і запишіть якнайбільше числівників, що «сховались».
триста
шістдесят
п’ять
 Синтаксичний розбір речень.
Один у полі не воїн.
Три вважається числом логічним.
 Морфологічний розбір числівників: один, три.
 «Мовне доміно» (під музичний супровід).
Утворити якнайбільше числівників (кожна команда отримує «Мовне доміно» і розпочинає працювати за командою)
  Зразок:
дев’ять… сотсеме… ро сорок…
«Знайди помилку» (РЗМ).
Прочитайте запис на дошці, виправте помилки, усно обґрунтуйте
відповідь.
  2 стола, 3 явори. 4 стільця, 6 центнери, 5 сантиметри, 3/8 розчину, 10 яблук.
Поставте в орудний відмінок запропоновані числівники, поясніть їх правопис 9; 16; 50; 80; 400; 90
 «Котра година?» (РЗМ).
Виконуючи це завдання, ми скористаємося макетом годинника.
Потрібно назвати всі варіанти години, яку показує годинник.
 Робота із фразеологізмами.
Усно поясніть фразеологізми. Введіть їх у речення письмово..
                         П’яте через десяте.
                         Одна нога тут, друга – там.
                         Десятого дорогою обходити.
                         Сім п’ятниць на тиждень.
 Робота на перфокартах.
«Правопис числівників на ь».
№ з/п ь ь Слова
1 + чотирьох,
2 + мільярд,
3 + одинадцять,
4 + п’ятсот сімдесят три,
5 + дев’яносто,
6 + сто сорок другий
7 + вісьмох,
8 + п'ятнадцять,
9 + одна десята,
10 + шістдесят,
11 + трьохсот,
12 + п’ятсот,
VI. Підсумок.
  Коли і в яких числівниках пишуть ь?
VII. Домашнє завдання та його інструктаж.
  Написати твір-мініатюру «У країні чисел».
VIII. Підсумок гри «Граматичний бій».
IX. Оцінювання навчальних досягнень учнів.