Урок розвитку мовлення Письмовий твір – оповідання за картиною
Розгорнутий конспект уроку
Урок №
Клас 6
Дата:
Тема уроку: розвиток мовлення. Письмовий твір – оповідання за
картиною
Мета уроку: навчальна: підготувати учнів до написання твору;
виробляти уміння й навички складати твір - оповідання
з елементами опису; удосконалювати навички усного і
писемного мовлення; формувати вміння логічно і послі-
довно висловлювати свої думки
розвиваюча: розвивати зв'язне мовлення, уяву, творчі
здібності.
Виховна: виховувати прагнення вдосконалювати себе,
своє мовлення, робити його багатим, грамотним,
красивим; виховувати любов до природи, почуття
прекрасного
Методи і прийоми: розповідь учителя, бесіда, аналіз мовного
матеріалу
Обладнання: картина І. Їжакевича „Тарас Шевченко – пастух”, вірш
Т.Г.Шевченка „Мені тринадцятий минало”
Тип уроку: розвиток зв'язного мовлення, урок- підготовка до
написання твору
Література: Ворон А.А. Українська мова: Підручник для 6 кл.
загальнонавчальних закладів з навчанням російською
мовою.-К.:Освіта,2006
Хід уроку
Організація класу
( привітання, перевірка присутніх)
2.Повідомлення теми та мети уроку. Мотиваця навчальної діяльності
Діти, сподіваюсь, ви усі вже мали змогу ознайомитись з творчістю великого українського письменника Т.Г.Шевченка на уроках української літератури. Він увійшов в історію та серця людей завдяки своїй непомірній любові до українського народу та самої України. У його творчості поряд межують величні постаті героїчних борців, народних месників та прекрасні своєю моральною силою та чистотою образи Жінки. Сьогодні ми з вами матимемо справу з прекрасною поезією, що розповідає про нещасливу, важку долю маленького хлопця-кріпака. Але спочатку давайте дещо пригадаємо.
Актуалізація опорних знань
1. - На якому уроці найчастіше звучить слово „оповідання”? (на уроці літратури)
- А чому ми це слово вживаємо на уроці мови? (використовуємо мовні засоби при написанні оповідання)
- Назвіть ознаки оповідання ( події з життя героя; розповідний спосіб викладу; нетривалий час; дійових осіб 2-3; стисле за обсягом)
2. Оповідання поєднує різні типи мовлення. А які ви знаєте типи мовлення?
- який тип мовлення подає послідовне відображення подій? (розповідь)
- А який тип мовлення подає ознаки предметів живої та неживої природи? (опис)
- Як називається тип мовлення, що подає причини ознак і дій? ( роздум)
Я бачу ви добре засвоїли типи мовлення, а сьогодні ми будемо писати оповідання з елементами опису природи
3.Підготовча робота до написання твору
Робота з підручником. Виразне читання вчителем вірша Т.Г.Шевченка „Мені тринадцятий минало”
Мені тринадцятий минало. боже небо голубеє
Я пас ягната за селом І те помарніло.
Чи то так сонечко сіяло, Поглянув я на ягнята –
Чи так мені чого було? Не мої ягнята!
Мені так любо, любо стало, Обернувся я на хати –
Неначе в бога. Нема в мене хати!
Уже прокликали до паю, Не дав мені бог нічого!..
А я собі у бур'яні І хлинули сльози!..
Молюся богу... І не знаю, тяжкі сльози!.. А дівчина
Чого маленькому мені При самій дорозі
Тоді так приязно молилось, Недалеко коло мене
·
Чого так весело було? Плоскінь вибирала,
Господнє небо і село, Та й почула, що я плачу
Ягня, здається, веселилось, Прийшла, привітала
І сонце гріло, не пекло! Утирала мої сльози
Та недовго сонце гріло, І поцілувала...
Недовго молилось... Неначе сонце засіяло,
Запекло, почервоніло Неначе все на світі стало
І рай запалило Моє... лани, гаї, а, сади!..
Мов прокинувся, дивлюся : І ми, жартуючи, погнали
Село почорніло Чужі ягната до води
Бесіда за змістом прочитаного
Чи знайомі ви вже з цим віршем?
Чи добре ви зрозуміли зміст прочитаного? А зараз дайте відповідь на мої запитання:
Який період із життя Тараса Шевчнка описано в поезії „Мені тринадцятий минало”?
Який настрій цієї поезії?
Як змінюється настрій вірша?
Чому відбувається така зміна?
Які думки охоплюють героя?
Що відчуває хлопчик?
Чи охоплює його розпач?
Робота з картиною
Уважно роздивіться картину Івана Їжакевича „Тарас Шевченко – пастух”. Дайте відповіді на мої запитання:
Кого ми бачимо на передньому плані картини?
Чим зайнятий хлопчик-пастух? Чи пильнує він за ягнятами?
Прочитайте рядки з поезії „Мені тринадцятий минало”, що відповідають змісту зображеного на картині
Яка природа зображена на картині? (записують слова та словосполучення, що допоможуть описати зображене)
Які барви використовує художник? (записують епітети, порівняння) (ґронування)
6. Бесіда з питань теорії літератури
Для того, щоб написати оповідання, ми повинні знати, як правильно це робити, тобто знати композиційні елементи сюжету. Давате звернемось до нашого підруника та подивимось що таке сюжет і які його основні компоненти
Що таке сюжет? ( подія чи низка подій, описаних у творі)
Які елемнти сюжету ви можете назвати? (експозиція, зав'язка, розвиток дії, кульмінація, розв'язка)
Що таке експозиція?
Що являє собою зав'язка?
Що таке розвиток дії, кульмінація, розв'язка?
- Щодо нашого оповідання, які події лягуть в експозицію? (хлопчик-сирота пригнав за село ягнят і сів на пагорбі малювати)
- Що буде включати в себе зав'язка? (краса рідної природи надихала маляра Тараса. на папері почав з'являтися чудовий краєвид)
- Розкажіть про розвиток дії (на поле прийшла Оксанка. Вона привіталася з Тарасом, але той, захоплений малюванням, навіть не помітив найкращу подругу. Дівчина стала до роботи, заспівала пісню „ой горе, горе тій чайці-небозі...”
- Що є кульмінаційним моментом? (Тарас почув слова пісні, згадав своє бесрадісне дитинство. Глянув довкола, кинув малюнок, бо все навколо стало для нього чорним і похмурим)
- У чому буде полягати розв'язка? (Оксанка побачила, що пастух-сирота плаче, прийшла, заспокоїла хлопчика. Двоє дітей з гамором та сміхом погнали ягнят до села)
7.Колективне складання орієнтовного плану
Я пропоную вам орієнтовний план до оповідання, в якому відображено основні епізоди і передбачено опис природи. Якщо у вас будуть зауваження, то давайте відредагуємо план, тобто внесемо в нього певні зміни
План
Хлопчик-пастух
Натхнення природою.
Зосереджене малювання
Мить розпачу
Повернення настрою
8.Підготовка чорнового варіанта (самостійна робота за колективно складеним або відредагованим планом)
У вашому розпорядженні є план оповідання, ключові події, слова та словосполучення, тобто робочі матеріали, приступайте до виконання самостійної роботи – написання оповідання. Не забувайте, що ми особливу увагу повинні звернути на опис природи.
Підсумок уроку
Діти, мені сподобалось, як ви працювали сьогодні, а підсумки ми підведемо на наступному уроці, коли роботи будуть перевірені
10.Завдання додому
Запишіть, будь-ласка, завдання у щоденники – написати оповідання у чистовик
Дякую за роботу на уроці. На все добре.