Урок-квест зі світової літератури 6 клас 
Відділ освіти Новоазовської районної державної адміністрації Донецької області
 Новоазовська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №3
Донецької області
Диференційований урок - квест  
«Узагальнення та систематизація знань курсу світової літератури» 6 клас
                               Розробник : Бережко А.Д. - учитель світової літератури 
                                          Новоазовської загальноосвітньої школи І-ІІІ
                 ступенів №3Донецької області
                                        Новоазовськ  2014р.
Урок-квест: «Кольорове серсо». 6 клас.
Тема :Узагальнення  та систематизація матеріалу за курс світової літератури 
Мета: узагальнити знання учнів з курсу світової літератури, набуті протягом навчального 
            року; повторити основні поняття теорії літератури;
            розвивати навички усного мовлення, уміння працювати у команді, кмітливість та
            швидкість реакції
            виховувати  уважного та вдумливого читача, прищеплювати любов до книги , 
            бажання та потребу читати художню літературу
Формування сучасних ключовых компетенцій.
компетенції  навчально-пізнавальної діяльності, розширення світогляду учнів;.
Компетенції діяльності як процесу: вміння грати, дотримуючись правил, займатися елементами дослідницької діяльності ; 
Компетенції інформаційних технологій : обробка та синтез інформації ;
Компетенції соціальної взаємодії у команді, навичок роботи у групі, взаємодопомоги та розподілу ролей у команді, що виконує завдання квесту;
компетенції  усного спілкування; 
компетенции інтеграції та   структурування знань
компетенции цінносно-змістової орієнтації у світі, цінність культури та історії;
компетенции саморозвитку та рефлексії 
здоров’язберігаючі компетенції .
Обладнання:  комп’ютер, картки – завдання, набір кольорових кілець,  карта маршруту, предмети - артефакти
Тип уроку : узагальнення та систематизація знань
                                   Перебіг уроку-квесту.
Слово учителя : Сьогодні у нас незвичайний урок. Ми перегортаємо останню  сторінку нашого підручника. Ми закінчили велику справу , а по її закінченню можна відпочити – пограти у старовинну гру, що була відомою ще у Середньовіччі. Гру у серсо – майстерне накидування кілець на шпагу – любили королі і прості селяни, лицарі та мореплавці і навіть олімпійські боги . Уявімо себе героями прочитаних книг, згадаємо їх пригоди і долі, зберемо на шпаги кільця своїх знань на уроці –грі «Кольорове серсо», що допоможе повторити навчальний матеріал, поспілкуватися із друзями, рухаючись за стрілками на карті  подорожі  по кільцю від загадкової станції   Л до  про це згодом. Рушаймо!
Організаційний момент.
  На даному етапі учні об’єднуються у команди (команди  формуються учителем так, щоб у них були учні всіх рівнів підготовки). Пояснюється мета і  задачі квесту, презентується карта маршруту, уточнюється час проходження кожного этапу. 
   ЛЛ  розминка (Літературно-лінгвістична)          Акровірш :
     Літо, осінь чи холодна 
     І  засніжена зима -  кожен знає, що буває:
     Тільки вечір догорає
     Електричне тепле світло
     Розливає тихий вечір по домівках і дворах.
     А дівчатам і хлоп’ятам
     Треба тільки захотіти - можна книжку прихопити –і
     У широкий дивний світ
     Разом з добрими чи злими,
     А, буває, і смішними – помандрують   разом з ними.  
Хто вони і що  допомагає з ними  познайомитися?  
Команди відправляються у мандрівку  по станціях квесту.
Геральдична станція .. (поняття «Геральдика» - на дошці)
 Усі команди беруть участь у  бліц-опитуванні ( На екрані прапори та герби країн.  Командам необхідно назвати імена письменників – представників літератури США, Росії, Франції, Великобританії, твори  яких вивчалася у 6 класі. Російський та український прапор разом  – відшукати портрет письменника, якого можна назвати класиком як російської, так української літератури у теці «Галерея портретів» - М.В. Гоголь + кільце у серсо з кольором своєї команди . (Артефакт – портрет М.В. Гоголя) 
ІІ Станція «Давній Світ»
Диференційовані завдання. Кожне завдання виконує пара учнів. Таким чином, команда поділяється на 3 групи: 
«Ключ»( простий рівень складності) :  
Відгадати вислів , зашифрований на ключі ..
«Богу – богове»  (середній рівень складності )
  Відгадати, кому з богів належать намальовані на картках атрибути 
    Сандалії з крильцями
     Тризуб
     Ґроно винограду
«Ящик Пандори» ( високий рівень складності)  Учням пропонується  коробка з картками- буквами. Необхідно зібрати назву предмета, який шукає група, і розповісти про його історію. (Ящик Пандори) малюнок предмета розміщується на плані, команда нанизує на списа кільце «своїх» кольорів . Артефакт – «Ящик Пандори»
 ІІІ.Станція «Байки народів світу» 
(На дошці вислів : «Шановні діти та онуки, читайте. для науки» + кільце за відновлене слово «байку»)
·
Диференційовані завдання. Кожне завдання виконує пара учнів. Таким чином, команда поділяється на 3 групи: 
«Герої ?» ( простий рівень складності)
слайд –шоу із зображенням тварин. Поєднавши іх у пари, учні відтворюють назви
відомих байок «Вовк та Ягня», «Крук і Лисиця », «Мурашка і Цикада»
«Загублене слово» ( середній рівень складності)
це-   (мораль) 
  це - (алегорія)   
«Театр» ( високий рівень складності)  
     Інсценування уривку з байки «Вовка та Ягня» (у парі)    + кільце  за назване  ім’я автора байки (артефакт – книга «Байки І.А.Крилова»)
IV. Станція «Новели та оповідання» 
   Обрати потрібне – з карток із визначенням літературознавчих понять  « Роман», «Новела», «Повість», «Оповідання » обрати відповідне визначення ( дійсна послуга «50/50»)
Диференційовані завдання. Кожне завдання виконує пара учнів. Таким чином, команда поділяється на 3 групи: 
 «Деталі» ( простий рівень складності)
    Кому з героїв вивчених творів належать предмети , сховані у кошику + бал за назву та автора твору:
       черевички, картинка із зображенням планет , лялька, сірники у ганчірці, цуценя 
«Ніч перед Різдвом», «Маленький принц», «Діти підземелля», «Жага до життя», «Хамелеон»
« Крилаті слова» (середній рівень складності)   - скласти з пазлів афоризм А.П. Чехова «Стислість – сестра таланту»+ кільце  за відгадане ім’я автора 
«Малюнки »( високий рівень складності)  За яких обставин у творі Антуана де Сент Екзюпері з’явилися дані малюнки ( Артефакт - ще одна «героїня» твору – Троянда)   
V. Станція «Пригоди і фантастика»
      Назвати 3-х авторів та вивчені твори, які відповідають даній темі
Диференційовані завдання. Кожне завдання виконує пара учнів. Таким чином, команда поділяється на 3 групи:
 «Материки та континенти» ( простий рівень складності) – зі схематичних зображень континентів вибрати зображення того,на який потрапили герої роману Ж.Верна «П’ятнадцятилітній капітан» + бал за ім’я головного героя роману – Дік Сенд
«Прототип» (середній рівень складності)
Чим відрізняється доля літературного героя від його прототипа ( на дошці поняття «Прототип»)
«Пірати»( високий рівень складності)- 
Що означає  даний прапор і хто з героїв міг під ним мандрувати океанами  +кільце за відповідь , як інакше називають цей символ піратів «Веселий Роджер» .На чому пірати мандрують по морях та океанах ? (Артефакт – вітрильник ) + кільце за назви кораблів-героїв творів(«Еспаньола», «Пілігрім»)
VІ. Супер-гра. Фінал.
Після  проходження усіх станцій квесту учні повертаються туди, звідки починався шлях – У нашому випадку це  – Станція-загадка. – повернення до акровірша
Учні готуються до супергри  - нанесення на карту назви станції «Література для читання на літо» ( список книг)
.
V. Підбиття підсумків квесту. 
 Обрахування балів – кілець. Визначення команд-переможців Виявлення  найбільш активних гравців Оцінювання.  Обговорення найбільш цікавих завдань: що було найважчим, що, навпаки, легким для розв’язання  та розуміння, як  долалися труднощі . 
 Карта маршруту
                                      Станція Л 
(перед початком квесту малюнок закрито)
13 SHAPE  \* MERGEFORMAT 1415
                         Артефакти знайдено !
                     А так усе починалося 
 Відкрили « скриньку Пандори » , але без поганих наслідків!
                                       Кому це належить?                                   
                                              Усіх піратів згадали?
       Є перше кільце!
                        Література
Білозуб Н. Інтегроване навчання та інноваційні технології / Н. Білозуб // Відкритий урок: розробки, технології, досвід. – 2011. – № 6. – С. 44–47.
Мелькунова О. Розвиток пізнавальної активності дитини шляхом впровадження інноваційних технологій / Олена Мелькунова // Почат. шк. – 2012. – № 1. – С. 12–15 ; № 3. – С. 23–25.
Інтерактивні технології навчання: теорія, досвід: Методичний посібник. / Авт.-уклад. О. Пометун, Л. Пироженко. – 2007.
Нісімчук А. С., Падалка О. С., Шпак О. Т. Сучасні педагогічні технології. К, 2000.
[ Cкачайте файл, чтобы посмотреть ссылку ]
[ Cкачайте файл, чтобы посмотреть ссылку ]
[ Cкачайте файл, чтобы посмотреть ссылку ]
13PAGE  15
13PAGE  141015
Рисунок 1Рисунок 45