Урок: Від джерела струму до екрану компютера.
предмет ФізикаКлас, профіль :
11 клас-інформаціїно-технологічний/29осіб
Тема уроку. Від джерела струму до екрану комп'ютера.
Урок з використанням інформаційно - комунікаційних технологій.
Прийнято вважати, що мовою фізики є математика. Для вирішення завдань це безсумнівно. Але для розвитку інтелекту, мислення, формування світогляду, пізнавальних здібностей, логічного мислення в сучасних умовах доцільно використовувати інформатику і технології. Ці методи сприяють розкриттю теми та освоєння змісту уроку.
Мета уроку.
Освітня: узагальнити знання, набуті протягом курсу вивчення фізики, скласти логічний ланцюжок.
Розвиваюча: продовжити розвиток розумової діяльності учнів, умінь тематичного систематизування, застосування отриманих знань, вивчених законів для пояснення дії електротехнічних приладів.
Виховна: незвичайною формою уроку продовжити формування позитивних мотивів навчання, зростання інтересу до знань; створити емоційні умови для самоствердження особистості, зміцнення віри в свої сили.Профориентація.
Тип уроку. Повторювально - узагальнюючий урок - дослідження за темою «Основи електротехніки».
Обладнання: ПК, програми Power Point, Delphi,, презентації :«Джерела струму»,«Передача електроенергії на відстані», «Змінний струм», «Діоди і тріоди», «Трансформатори», «Конденсатори», «Випрямлячі», Фільм «Де фізика в ПК»
розібрана стара модель ПК.
План уроку.(Урок проходить в кабінеті фізики.) )
1. Організаційний момент.
Привітання учнів. Перевірка учнів у класі. Підготовка учнів до роботи.
II.Мотівація уроку. "Поки люди будуть користуватись благами електрики, вони будуть пам'ятати Ім'я Фарадея" - Гельмгольц.
Конкурс: Демонстрація явища електромагнітної індукції. З набору різного фізичного обладнання вибрати, скласти ланцюг і продемонструвати явище.
III. Основна частина уроку. Складання логічного ланцюжка від джерела струму до екрану комп'ютера.
Інформаційний проект спрямований на збір інформації про електромагнітні явища, на ознайомлення учасників проекту з цією інформацією, її аналіз і узагальнення фактів.
Оформлення отриманої інформації у вигляді презентації з наступним захистом.
Включення учнів в активний пошук рішення на основі наявних знань. Мобілізація пізнавальних здібностей.
Учнями були підготовлені заздалегідь презентації по заданих темам, але завдання ускладнюється тим, що захищати вони повинні «чужу» роботу, отримавши консультацію лідера.
5 хвилин лідер групи дає консультацію своїм новим підопічним і так як з усіма темами діти вже знайомі в ході вивчення фізики вони готові захистити відповідний проект. Якщо виникає якась трудність лідер-консультант приходить на допомогу.
Основна частина уроку супроводжується дослідженням - розбиранням комп'ютера. У кабінеті інформатики можна використовувати для цієї частини уроку старий комп'ютер. Діти із задоволенням його розбирають і дивляться деталі всередині, дізнаються їх.
Проект: Фізика в гостях у інформатики. Фільм та фото як діти розбирали старий комп’ютер.
В основі сучасної техніки лежить явище електромагнітної індукції, в результаті якого виникає ЕРС.
Для того щоб працювали електричні пристрої, необхідний електричний струм. Презентація «Джерела струму>> . Після перегляду кожної презентації - проводиться оцінювання виконаної роботи за такими критеріями:
1. Як розкрита фізична сторона презентації.?
2. Як з точки зору інформатики виконана презентація?
3. Захист презентації.
4. Загальне враження.
Який струм найчастіше використовується в техніці, в побуті?
- Змінний струм.
Як отримують цей струм?
Генератор змінного струму –
Презентація «Змінний струм. Генератор змінного струму »
- Як передають цей струм від генератора до споживача - нашому комп'ютеру?
Передача електроенергії на расстояніе.
Презентація «Передача електроенергії на відстані »
- Електричний струм ніколи б не став змінним, якби його не можна було б перетворити практично без втрат.
Який пристрій забезпечує зміну змінного струму напруга, якого збільшується або зменшується в кілька разів практично без зміни потужності?
- Трансформатор - перший, хто зустрічає електричний струм в комп'ютері.
Проект «Трансформатори».
- Після перетворення змінного електричного струму, необхідно перетворити його в постійний. Як і для чого це роблять?
- Випрямляч.
Презентація «Випрямлячі»
1) Вакуумні діоди, а в комп'ютері - напівпровідникові діоди.
2) Фільтри - конденсатори, конденсатор і котушка.
Презентація «Діоди і тріоди»
Презентація «Конденсатори» .-Куди надходить електричний струм далі?
Презентація «Екран компютера»
Електронно променева трубка.
Які сучасні екрани існують?
Після кожної презентації учитель вивішує інформаційну картинку, відповідну темі, на дошку, в заключному слові акцентує увагу на роль фізики у житті людей. Звернути увагу на взаємозв'язок окремих тем, що вивчаються в курсі фізики. Показати логічний ланцюжок «від джерела струму до екрану комп'ютера»
IV. Заключний етап уроку. Рефлексія.
Учитель відзначає роботу найкращих груп і окремих учнів, виставляє оцінки.
Электрический ток – что же это такое?
И откуда же столько в нем небылиц?
Это свет, пылесос и электро - посуда.
Упорядоченное движение заряженных частиц.
Мы твердим малышам, что утюг – не игрушка,
Что в розетку нельзя палки, гвозди втыкать,
А когда нас попросят объяснить всё научно
Мы предложим Вам физику изучать.
Если в квартире потухнет вдруг свет,
К счётчику мы, в чем же спросим секрет?
Пробки мы сменим, проверим щиток,
В комнате вновь света яркий поток.
Физика в жизни всегда пригодится,
Рубишь дрова или чинишь часы,
Катишь по льду, иль стираешь в машине
Все это физика! Знай это ты!
В. Можаева.
В результаті уроку з'ясувався профорієнтаційний ефект. Частина учнів задумалася про перспективу електротехнічної освіти.