Конспект урока на тему Learning more about each other


Урок английского языка в 6 классе по учебнику Биболетова М.З. Английский язык: Английский с удовольствием/ Enjoy English: Учебник для 5- 6 кл. общеобраз. учрежд. – Обнинск: Титул, 2010.- 224 с.: ил.
Тема урока: Learning more about each other.
Цель урока: совершенствование умений чтения, аудирования, говорения, письма , закрепление ранее пройденного грамматического материала.
Задачи:
Развивающие:
- введение учащихся в языковую среду;
- подготовка органов речи к работе;
- совершенствование умений чтения;
- совершенствование навыков орфографии;
- развитие умения аудирования;
- формирование грамматических навыков;
- развитие диалогической речи;
- развитие орфографических навыков.
Образовательные:
- развитие фонематического слуха;
- развитие логического мышления;
- развитие памяти, в том числе зрительной;
- развитие внимания;
- развитие наблюдательности.
Воспитательные:
- воспитание вежливости, уважительного отношения к старшим и сверстникам;
- воспитание познавательного интереса;
- воспитание дисциплинарных умений;
- воспитание интереса к предмету (Английский язык)
Дидактическая оснащенность урока: учебник, магнитофон, ученические тетради, ручки, доска, дневники, речь учителя и учеников.

Домашнее задание: выполнить упражнения 21, 22, 28 страница 22 , упражнение 26 в рабочих тетрадях.













Этап (Stage )
Учитель (Teacher)
Класс (Class)
Ученик (Pupil)
Доска (blackboard)
Время (Time)
Заметки
(Notes)

1.Организационный момент.
Цель: настроить учащихся на успешную работу на уроке; подготовить органы речи к работе; ввести в атмосферу английского языка.
- Stand up!
- My name is Марина Сергеевна, I will be your teacher for three weeks!
- Are you ready for the lesson?
- Good afternoon!



- Thank you, sit down please!
- What is the date today?

- What day of the
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·Марина Сергеевна!











P1: Today is the twenty-first
of October.
P2: It’s Monday today.
P3: Александр is away today.
P4: Yes, he is ill.
P5: Yes. It’s sunny today.

P6: No, I’m not tired at school.
P7: We have five lessons today.
P8: These lessons are: Mathematics, Russian, English, Literature, Biology


P9: Usually we listen to our teacher and study English.
The twenty first of October
Monday.

10.00-10.45

(5 минут)
T


T (Cl


T( P1

T( P2
T( P3

T( P4

T( P5
T( P6
T( P7

T( P8
T( P9

2. Фонетическая зарядка.
Цель: подготовить органы речи учащихся к успешной работе на уроке.
-How do you think, does busy be like such whether?
- Let us remember our poem about busy be.
- Repeat after me: be, sweet, busy, roses, going, work, must, honey, bound, garden.
-Now you are to recite this poem by heart.
-Who will start? Ann, please, start reciting.

P1: No, it doesn’t


(7 минут)
T (Cl
(Ученики рассказывают стихотворение наизусть, спросить 5 человек)

3.Речевая зарядка
Цель: подготовка органов речи к работе.
- Let us remember our grammar.
- You are to tell me when do we usually use Present Continuous, how do we form Present Continuous and what words show us that we should use Present Continuous.
- Now you are to answer my questions using Present Continuous.
- Is Tom listening to the music?
- Is Tom sitting now?
- Is Tom jumping now?
- Is Tom speaking French now?
- Is Tom sleeping now?
- Is Tom having shower now?
- Is Tom playing football now?
- Is Tom doing his homework now?
- Is Tom singing songs now?
- And what are you doing now?
- What are you going to do?



Present Continuous
am
+ is +Ving;
are
am
- is not Ving;
are

Am
? Is + Ving ?
Are

(8 минут)
T (Cl
(класс отвечает на вопросы учителя)

3.Проверка домашнего задания.
Цель: контроль усвоения учащимися грамматического материала.
- Open your books. Let us check your home task.
- What was your home work for today?





(8 минут)
T (Cl
(ученики проверяют домашнее задание)

4. Работа с учебником
Цель: закрепление ранее пройденного материала
- Now open your books at page number 57, let us do exercise number 11.
- Now open your books at page number 57, let us do exercise number 14.
- Now open your books at page number 57, let us do exercise number 15.







(8 минут)
T (Cl
(ученики выполняют задания из учебника)


5.Запись домашнего задания.
Цель: подготовить учащихся к выполнению домашнего задания.

- Now open your diaries and write down your home task.
- At home you are to do following exercises: number 21, 22, 28 on page 22 and exercise number 26 in your books.







(2 минуты)
T (Cl



6.Заключительный этап.

-You worked very well today, I give you all excellent marks.
- Stand up!
- The lesson is over!
- Good bye, children!






Good bye, Мария Сергеевна.



(1 минута)
T (Cl



15